Jönnek az új kiírások: 70 milliárd forintra pályázhatnak a hazai kkv-k

2019. 03. 27., 14:46

Már áprilisban megjelenhetnek az új kutatás fejlesztéssel kapcsolatos pályázatok – hívja fel a figyelmet a Via Credit.

A legjobban várt pályázat a tavalyi év sikeres kisvállalati kiírás folytatásaként jelentkező „KKV START” innovációs pályázat.

Országos lefedettség mellett lehet 10-20 millió forint támogatást kérni. A támogatás célja, hogy a kkv-k versenyképessége úgy javuljon, hogy innovációval kapcsolatos projekteket valósítanak meg. A pályázat várható keretösszege 10 milliárd forint, a várhatóan támogatott kkv-k száma 700 darab lesz. A pályázatban a mikro- és kisvállalkozások jelentkezését várják, ezek 1-50 fő létszámot foglalkoztató cégek. A pályázati tervezetben írt feltételeknek mintegy 30 ezer vállalkozás felel meg, a nyertesek ebből a potenciális körből kerülnek ki. A pályázat 60 százalékos támogatási intenzitás mellett téríti a fejlesztéshez szükséges gépeket, berendezéseket, más vállalkozásoktól, alvállalkozóktól vásárolt szolgáltatásokat, anyagköltséget, illetve a fejlesztésre könyvelt munkabéreket, járulékokat. A pályázat az ország egész területén elérhető lesz.

Szűkebb réteget szólít meg, de még így is közel 5 ezer potenciális indulót érint a Piacvezérelt KFI pályázat.

A pályázat célja, hogy piacképes termékek és szolgáltatások fejlődjenek, prototípusokat vezessenek be piaci termékként. A feltételek között továbbra is fő szempont, hogy üzletileg is értelmezhető innovatív megoldások jöjjenek létre. A várható keretösszeg 45 milliárd forint, így a várhatóan támogatható vállalkozások száma 200 darab lesz. Az igényelhető támogatás összege minimum 50 millió forint, maximum 700 millió forint, ahol már a 250 főt meghaladó nagyvállalatok is indulhatnak. A támogatás maximális mértéke 60 százalék, azaz 100 forint fejlesztési költségből 60 forintot a támogató hatóság áll. A költségek között elszámolhatók a munkabérek és járulékai, a fejlesztéshez kapcsolódó gép és eszköz vásárlások, a fejlesztéshez szükséges anyagköltségek vagy külső vállalkozók, szolgáltatók költségei. A pályázatot majd konzorciumi formában is be lehet adni, ahol felsőoktatási intézmény bevonására is lesz lehetőség, de a csapat maximum 3 tagból állhat.

Egyértelműen ez a két pályázat határozza meg a 2019-es innovációs trendeket, hiszen a GINOP források már korábban elfogytak. Az előző évek példáiból kiindulva a pályázatokat várhatóan májustól lehet beadni – mondta Papadimitropulosz Alex, a Via Credit pályázati tanácsadó ügyvezető igazgatója.

Az előzetes kommunikáció alapján új mérlegelési szempontokat vezetnek be.

  • Korlátozzák a bérköltségek elszámolását; a pályázatokban a jelenlegi bérek másfélszerese tervezhető. Ez alapvetően bőségesen elegendő a fejlesztés elvégzéséhez és egyben korlátozza a tapasztalatlan pályázók túlköltekezését.
  • Jótékony hatása lesz a másik új szempontnak is, az EBITDA (Üzemi eredmény + amortizáció) értékének a másfélszereséig lehet majd a támogatást tervezni. Az új korlátok jótékonyan hatnak majd a pályázókra, jobb minőségű pályamunkák várhatók majd. „Korábbi elemzésünkben már rámutattunk, hogy jelentősen javul az innováció piacra vitele, ha a pályázati költségvetés tervezésénél összhangba hozzuk a támogatási igényt a KKV méretével. A túlméretezett projektek nagyobb arányban fulladnak kudarcba, ezt kívánja a szabályozó megelőzni az előre beépített védelmi feltételekkel” – tette hozzá Papadimitropulosz Alex.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS