Száz emberből maximum öt lesz hosszú távú dolgozó

2021. 02. 26., 11:30

Sokan meg sem jelennek az előre megbeszélt állásinterjún, vagy az utolsó pillanatban gondolják meg magukat és mondják le a munkát. A HR-szakértő szerint 100 interjúalanyból csupán maximum 5 az, aki úgy áll be dolgozni, hogy hosszabb távon ott is marad a munkahelyén.

A munkaadók abban bíztak, hogy a Covid-járvány miatti elengedések javítanak majd a 3-4 éve egyre romló tendencián, ugyanis egyre többen veszik félvállról az új munka lehetőségével kapcsolatos kötelezettségüket. De tévedniük kellett, a járvány nem javított, egyes esetekben még rontott is a helyzeten. A szakértőknek egyelőre még azt sem sikerült kideríteniük, hogy mi váltja ki a sokszor felelőtlen magaviseletet a munkavállalókból.

„Elsősorban a fizikai munkakörök esetén figyelhető meg ez a problémakör. Nem igazán látják, vagy nem akarják látni, hogy mennyi munka, idő és pénz van abban a kiválasztási folyamatban, aminek ő a részese. Van hirdetési költség, vannak munkatársak, akik kezelik a jelentkezéseket, rendszerek, amik biztosítják a GDPR követelményrendszerének való megfelelést, anyagköltség (munkaruha, védőeszközök), orvosi alkalmassági vizsgálat díja, utazási bérlet megvásárlása előre és még sorolhatnánk. Ezek összességében félmilliós költséget is jelenthetnek egyetlen munkavállaló esetén, aki végül nem lép be” – magyarázta Szilágyi-Bécsi Tímea, az INT-Solution Üzleti Tanácsadó Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

A szakember szerint a felelősségvállalás alacsony szintje figyelhető meg, ugyanis vannak olyan esetek, hogy a munkaszerződés aláírása ellenére a munkavállaló nem jelenik meg már rögtön az első napján. A munkaerő-közvetítő cégek és a vállalatok HR-osztályai sem nézik jó szemmel az ilyen magatartást.

„Nagyon kellemetlen, amikor a beígért létszám nem áll rendelkezésre. Legyen szó a belső HR-ről a termelés felé, vagy egy külső szolgáltatóról a partner felé. Ilyenkor megdőlnek a termelési tervek, váratlanul kiírják a túlórát a jelenlévőknek, ami szintén nem jól veszi ki magát, hiszen a családi tervekbe szól bele. Amikor valaki eltűnik az ígérete ellenére, akkor ez nemcsak róla szól, hanem következményekkel jár egy termelési feladatra, mások családi életére is” – számolt be tapasztalatairól Szilágyi-Bécsi Tímea, hozzátéve, hogy ez bosszúságot okoz, emellett létszámokkal, erőforrásokkal és költségekkel kell számolni, s kalkulálni kell a statisztika mutatta számokkal. Ezzel a problémával számolva akár ötször annyi jelöltet kell toborozni, mint amire valójában szükség van, hogy rendelkezésre álljon a megfelelő létszám.

A szakember azt látná megoldásnak, ha mindenki felelősséggel pályázna egy meghirdetett munkára. „Fontos lenne, hogy amikor valaki beadja a jelentkezését valahova, akkor végiggondolja, hogy valóban akarja-e ezt az állást. Ha pedig igent mondott, akkor tartsa a szavát, még akkor is, ha közben valami más bejött a képbe. A magasabb szintű felelősségvállalás lenne a megoldás.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-05 16:40:00
A NIS2 irányelv magasabb szintre emelte a korábbi uniós kiberbiztonsági szabályozást és számos új kötelezettséget vezetett be. Az irányelv szabályainak túlnyomó részét már átültették a magyar jogba, így a jövő év folyamán 2500–3000 hazai közép- és nagyvállalatnak kell a szigorú szabályoknak megfelelni, továbbá az ellátási láncuk biztonságát megteremteni – hívja fel a figyelmet dr. Szabó Gergely Gábor, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda szabályozási ügyekért felelős vezető ügyvédje.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS