Rugalmasság, nyitottság – átalakul a koronavírus utáni munkaerőpiac

2020. 06. 27., 15:00

A mindennapokat alapjaiban felforgató és minden kétséget kizáróan hosszútávú hatásokat is kifejtő járványidőszak új helyzetet teremtett a munkaerőpiacon is. Bár a bizonytalanság korában élünk, jól meghatározható néhány olyan képesség és mentalitásbeli hozzáállás, melyek a következő években a munkavállalók számára biztonságot nyújthatnak, főleg, ha olyan képzéseken is részt vesznek a karrierválasztás és karrierváltás előtt állók vagy éppen arra kényszerülők, melyeken sok munkaadó által áhított tudást szerezhetnek.

Alkalmazkodóképesség, nyitottság az új ismeretek és kiemelten a technológia világa iránt – a magyar top vállalatok 90 százaléka számára informatikai eszközöket és megoldásokat biztosító Hewlett Packard Enterprise (HPE) szerint ezek azok a főbb ismérvek, amelyek sikert jelenthetnek a jövőben a munkaerő piacon.

Az utóbbi években egyébként is rendkívüli sebességgel változott a világ, a koronavírus hatásai pedig még inkább gyorsítottak a tempón. Kevés olyan munkakör van, amiről kijelenthetjük, hogy évtizedek múlva is létezni fog – a jövő a folyamatos változásé, melyben akkor tudunk érvényesülni, ha rugalmasak vagyunk és képesek az alkalmazkodásra.

A járvány miatt nehéz helyzetbe kerülő vállalkozások egész sorának kellett már rövid távon is módosítani a profilját vagy új alapokra helyezni a működését. A koronavírus utáni időszakban a munkaadók jelentős része olyan alkalmazottakat keres, akik kreatívak és közel áll hozzájuk az innovatív szemlélet.

A fake news és félreértelmezések korában – mely a járvány időszakában új dimenziókba lépett – elengedhetetlen a kritikus gondolkozás képessége. A vállalatok vezetői azokat a munkatársakat keresik majd, akik objektíven szemlélik a világot, ki tudják szűrni a hiteles információkat és képesek az önálló problémamegoldásra.

A karanténidőszak otthoni munkavégzéssel töltött napjai alatt mindenki egy kicsit a saját maga főnökévé vált. A munkavállaló szükségszerűen nagyobb szabadságot kapott az időmenedzsmentben és a feladatok elvégzésének módjában is. Ezzel párhuzamosan – a megváltozott körülmények és kommunikációs lehetőségek miatt – változások történhettek a csoportdinamikában is, és nagyobb szerep juthatott az jó vezetési képességgel bíró, kollégákat motiválni képes, magas érzelmi intelligenciával rendelkező munkatársaknak. Az otthoni munkavégzés intézménye szinte biztosan velünk marad hosszabbtávon is, így ezek a képességek is elvártak lesznek a jövőben.

Az utóbbi hónapok egyedülálló lehetőséget biztosítottak a technológiai vállalatoknak arra, hogy bebizonyítsák, hogy otthonunkból is szinte teljes értékűen menedzselhető az életünk. A minden napi életet egyszerűbbé tevő látható és láthatatlan technológiai megoldások és platformok egyszerre váltak rohamosan népszerűbbé és elfogadottabbá az elmúlt hónapokban, és a fejlődésük biztos, hogy nem fog megállni a járvány utáni időszakban sem. A jövőjét tekintve felelősen gondolkozó munkavállaló egyszerűen nem teheti meg, hogy nem igazodik el a technika világában.

Minden jel arra mutat, hogy a jövőben az élethosszig tartó tanulás útjára kell lépnie mindenkinek, aki biztos egzisztenciát szeretne teremteni magának és érdemes kiemelt figyelmet fordítania a technikai megoldásokra és munkakeresőként a jövő világát meghatározó technológiai szektorra. Ma már gyakorlatilag már nem létezik olyan sikeres vállalkozás, amely ne támaszkodna valamilyen technológiai megoldásra vagy ne jelenne meg a digitális térben.

A cégek döntő többsége számára ma az adatok jelentik az legfontosabb értéket és azok kezelése az egyik legfontosabb feladat. Megfelelő adatmenedzseléssel a vállalatok előre jelezhetik a trendeket és vevői igényeket, továbbá a mostani helyzethez hasonló szituációkban sem csak az intuícióikra hagyatkozhatnak a döntéshozók.

A konstans növekedés miatt állandó munkaerőhiánnyal küzdő technológiai szektor tárt karokkal várja az új karrierlehetőséget keresőket. Az elhelyezkedésükhöz szükséges ismertek megszerzéséhez számos képzési program közül választhatnak, a nagylétszámú, az egyéni fejlődésre kisebb hangsúlyt helyezni képes ingyenes tömegképzésektől kezdve a kiscsoportos, gyakorlatorientált és sokrétűbb tudást adó költségtérítéses képzésekig.

A megoldásaival egész Magyarországot behálózó Hewlett Packard Enterprise és a Braining Hub őszi féléves kiscsoportos adatközponti rendszermérnök képzésére is – mely konkrét állásajánlattal zárul – már várják a jelentkezőket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024. 12. 11., 09:11
Sorjáznak az akciós autók akciós THM-mel a kereskedőknél. A lízingcégek is gyakran nyújtanak 0 százalékos vagy 2–5 százalék közötti THM-mel finanszírozást, de csak speciális feltételekkel, ezért mindenképpen érdemes összevetni a finanszírozási lehetőségeket a kocsivásárlási döntés előtt – derül ki a Bank360.hu összeállításából.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS