Rugalmasság, nyitottság – átalakul a koronavírus utáni munkaerőpiac

2020. 06. 27., 15:00

A mindennapokat alapjaiban felforgató és minden kétséget kizáróan hosszútávú hatásokat is kifejtő járványidőszak új helyzetet teremtett a munkaerőpiacon is. Bár a bizonytalanság korában élünk, jól meghatározható néhány olyan képesség és mentalitásbeli hozzáállás, melyek a következő években a munkavállalók számára biztonságot nyújthatnak, főleg, ha olyan képzéseken is részt vesznek a karrierválasztás és karrierváltás előtt állók vagy éppen arra kényszerülők, melyeken sok munkaadó által áhított tudást szerezhetnek.

Alkalmazkodóképesség, nyitottság az új ismeretek és kiemelten a technológia világa iránt – a magyar top vállalatok 90 százaléka számára informatikai eszközöket és megoldásokat biztosító Hewlett Packard Enterprise (HPE) szerint ezek azok a főbb ismérvek, amelyek sikert jelenthetnek a jövőben a munkaerő piacon.

Az utóbbi években egyébként is rendkívüli sebességgel változott a világ, a koronavírus hatásai pedig még inkább gyorsítottak a tempón. Kevés olyan munkakör van, amiről kijelenthetjük, hogy évtizedek múlva is létezni fog – a jövő a folyamatos változásé, melyben akkor tudunk érvényesülni, ha rugalmasak vagyunk és képesek az alkalmazkodásra.

A járvány miatt nehéz helyzetbe kerülő vállalkozások egész sorának kellett már rövid távon is módosítani a profilját vagy új alapokra helyezni a működését. A koronavírus utáni időszakban a munkaadók jelentős része olyan alkalmazottakat keres, akik kreatívak és közel áll hozzájuk az innovatív szemlélet.

A fake news és félreértelmezések korában – mely a járvány időszakában új dimenziókba lépett – elengedhetetlen a kritikus gondolkozás képessége. A vállalatok vezetői azokat a munkatársakat keresik majd, akik objektíven szemlélik a világot, ki tudják szűrni a hiteles információkat és képesek az önálló problémamegoldásra.

A karanténidőszak otthoni munkavégzéssel töltött napjai alatt mindenki egy kicsit a saját maga főnökévé vált. A munkavállaló szükségszerűen nagyobb szabadságot kapott az időmenedzsmentben és a feladatok elvégzésének módjában is. Ezzel párhuzamosan – a megváltozott körülmények és kommunikációs lehetőségek miatt – változások történhettek a csoportdinamikában is, és nagyobb szerep juthatott az jó vezetési képességgel bíró, kollégákat motiválni képes, magas érzelmi intelligenciával rendelkező munkatársaknak. Az otthoni munkavégzés intézménye szinte biztosan velünk marad hosszabbtávon is, így ezek a képességek is elvártak lesznek a jövőben.

Az utóbbi hónapok egyedülálló lehetőséget biztosítottak a technológiai vállalatoknak arra, hogy bebizonyítsák, hogy otthonunkból is szinte teljes értékűen menedzselhető az életünk. A minden napi életet egyszerűbbé tevő látható és láthatatlan technológiai megoldások és platformok egyszerre váltak rohamosan népszerűbbé és elfogadottabbá az elmúlt hónapokban, és a fejlődésük biztos, hogy nem fog megállni a járvány utáni időszakban sem. A jövőjét tekintve felelősen gondolkozó munkavállaló egyszerűen nem teheti meg, hogy nem igazodik el a technika világában.

Minden jel arra mutat, hogy a jövőben az élethosszig tartó tanulás útjára kell lépnie mindenkinek, aki biztos egzisztenciát szeretne teremteni magának és érdemes kiemelt figyelmet fordítania a technikai megoldásokra és munkakeresőként a jövő világát meghatározó technológiai szektorra. Ma már gyakorlatilag már nem létezik olyan sikeres vállalkozás, amely ne támaszkodna valamilyen technológiai megoldásra vagy ne jelenne meg a digitális térben.

A cégek döntő többsége számára ma az adatok jelentik az legfontosabb értéket és azok kezelése az egyik legfontosabb feladat. Megfelelő adatmenedzseléssel a vállalatok előre jelezhetik a trendeket és vevői igényeket, továbbá a mostani helyzethez hasonló szituációkban sem csak az intuícióikra hagyatkozhatnak a döntéshozók.

A konstans növekedés miatt állandó munkaerőhiánnyal küzdő technológiai szektor tárt karokkal várja az új karrierlehetőséget keresőket. Az elhelyezkedésükhöz szükséges ismertek megszerzéséhez számos képzési program közül választhatnak, a nagylétszámú, az egyéni fejlődésre kisebb hangsúlyt helyezni képes ingyenes tömegképzésektől kezdve a kiscsoportos, gyakorlatorientált és sokrétűbb tudást adó költségtérítéses képzésekig.

A megoldásaival egész Magyarországot behálózó Hewlett Packard Enterprise és a Braining Hub őszi féléves kiscsoportos adatközponti rendszermérnök képzésére is – mely konkrét állásajánlattal zárul – már várják a jelentkezőket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS