Minden öt alkalmazottból kettő elégedetlen a munkahelyével vagy szakmájával, és még az idén váltani készül Romániában. Szakemberek szerint a fiatal generáció rugalmasabb.
Könnyebben váltunk munkahelyet – értékelt a Krónika megkeresésére Szabó Árpád közgazdász, egyetemi tanár, amikor a BestJobs állásközvetítő portál által készített felmérés kapcsán kérdezték.
Eszerint ötből két romániai alkalmazott mondja ma azt, hogy elégedetlen szakmai helyzetével, vagy úgy gondolja, hogy rossz ágazatban dolgozik, és számítása szerint 2019-ben munkahelyet vált. A munkahely-változtatást fontolgatók közül alig 10 százalékra rúg azok aránya, akik külföldön szeretnék megvalósítani álmukat.
A munkahely- vagy egyenesen karrierváltás legfontosabb oka továbbra is a fizetés – a nagy lépés megtételére készülők több mint fele adta ezt a választ. A szakmai fejlődés következik 39 százalékkal, majd a harmadik (28,5 százalék) a cég, a munkakörnyezet vagy a csapat megváltoztatásának szükségessége.
A megkérdezettek 27 százalék azt mondja, hogy nem szereti, amit csinál, vagy úgy értékeli, hogy az ágazat, amelyben dolgozik nem felel meg a szakmai képességeinek.
A fiatalok könnyebben lépnek – tapasztalta Szabó Árpád. Szerinte a fiatalabb nemzedék nem tanulta meg a kitartást, nem fogalmaznak meg egyértelmű életcélt, folyamatosan keresgélnek, és lépnek egyik munkahelyről a másikra.
A technológiai fejlődés pedig azt eredményezi, hogy állandóan jelennek meg olyan munkahelyek és szakmák, melyekről öt évvel ezelőtt nem is hallottunk, vagy el sem tudtuk képzelni, hogy léteznek.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.