Munkaügyi tájékoztatók szolgálják a nyáron dolgozó diákok biztonságát

2021. 06. 06., 16:15

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a fiatalok biztonságáért idén is közzétette a diákmunkára vonatkozó munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatóit.

Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár közölte: a nappali tagozatos tanulók, hallgatók vakációs munkavállalását 2021-ben is 3 milliárd forinttal támogatja a tárca.

A munka törvénykönyve szerinti általános szabály, hogy az vállalhat munkát, aki már elmúlt 16 éves, ugyanakkor bizonyos feltételek megléte mellett azok is dolgozhatnak, akik betöltötték 15. életévüket. Munkaviszonyt kizárólag írásba foglalt munkaszerződéssel lehet létesíteni. A dokumentumban minimális tartalmi követelményként rögzíteni kell az alapbért és a munkakört. Ha a szerződés nem tartalmaz konkrétumot az időtartamról, akkor határozatlan idejűnek minősül - ismertették.

A 18 év alattiak esetében a munkavégzéshez, szerződéskötéshez írásban kell hozzájárulnia a szülőnek vagy gondviselőnek. A munkaviszony létesítését legkésőbb a munkába lépésig be kell jelenteni az adóhatóságnak. A munkavállalók az ügyfélkapun is tájékozódhatnak arról, hogy a foglalkoztató teljesítette-e ezt a kötelezettségét. A jogviszonyok lekérdezését a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság honlapján található segédlet könnyíti meg.

A munkavégzésükre vonatkozó speciális szabályok szerint a fiatalok éjszakai munkát nem végezhetnek, részükre rendkívüli munkaidő sem rendelhető el. A napi munkaidejük legfeljebb 8 óra lehet, pihenőnapjaik nem oszthatók be egyenlőtlenül, munkaközi szünetük időtartama hosszabb.

A nyáron dolgozó diákokra is érvényes a minimálbér vagy a garantált bérminimum. Ha egy fiatal napi nyolc órát dolgozik, havi bérének legalább 167 400 forintnak kell lennie. Amennyiben középfokú végzettséget vagy szakképesítést igénylő munkát lát el, ugyanennyi munkáért legalább 219 000 forint illeti meg. Ezek az összeghatárok az egyszerűsített foglalkoztatás esetében nem érvényesek. A részletes munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatók a https://mvff.munka.hu/ oldalon érhetők el.

Idén is mintegy 25 ezer fiatalt segíthet szünidei pénzkeresethez a júniusban induló Nyári diákmunka program. A nappali képzésben tanuló 16-25 évesek június 15-től regisztrálhatnak az illetékes járási vagy fővárosi kerületi hivatalnál, legkorábban július elsején állhatnak majd munkába. A lehetőséggel élve 2013 óta 210 ezer diák szerzett munkatapasztalatot több mint 20 milliárd forintos kormányzati támogatással. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 23., 15:23
Nagy Ferenc Gábor, az NFG Badboys Kft. tulajdonosa reméli, hogy a VOSZ-on belül is sok céghez eljuthatnak, egyre többen ismerik majd meg programjukat és filozófiájukat. A VOSZ Sportvállalkozási Szekciójának új tagjával eddigi eredményeiről és terveiről is beszélgettünk.
2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-05-30 20:11:24
A magyarországi vállalatok idén is pályázhatnak az Effekt 2030 díjra. A megújult szakmai elismerést olyan környezeti, társadalmi és vállalatirányítási megoldásokkal nyerhetik el a cégek, amelyek valódi hatást, változást eredményeznek, és jó példával szolgálnak az ESG egyes területein.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS