Mihályi Magdolna: Ezt tehetik a cégek az ukrán munkaerő megtartásáért

Mihályi Magdolna: Ezt tehetik a cégek az ukrán munkaerő megtartásáért
2022. 05. 10., 11:43

Az ukrajnai háború miatt többszázezer menekült érkezett eddig hazánkba. A munkaképes ukránok döntő többsége nő, akiket jellemzően a feldolgozóiparban, az elektronikában és a vendéglátásban sikerült elhelyezni. „Az a cél, hogy a munkavállaló, ha jól érzi magát, itt tudjon maradni a jövőben is a családjával együtt” – mondta Mihályi Magdolna, a Jobtain HR szolgáltató ügyvezetője.

Az ukrajnai menekültek helyzetének rendezése hatalmas feladatot ró Magyarországra is. Nagy felelősség hárul a HR szolgáltatókra, akiknek nemcsak az újonnan érkezettek elhelyezésében kell segíteniük, de megoldást kell találniuk a már itt dolgozó ukrán munkavállalók hozzátartozóinak befogadására és ellátására is. Mindezt úgy, hogy szigorúan nyomon követik és betartják a különböző rendeletek és jogszabályok folyamatos alakulását.

A gyakorlati teendők közül a legfontosabb a munkavállalók ide menekülő családtagjainak biztonságba helyezése, illetve az élelem és egyéb humanitárius segítség nyújtása a rászorulók részére. A Jobtain az elmúlt hónapokban közel 1500 Magyarországra érkezett ukrán menedék kérőnek segített, nemcsak az elhelyezkedésben, de az élet többi aspektusában is. Számukra is nagy kihívást jelentett azonban annak a rengeteg gyermeknek az elhelyezése, akik menedékkérő szüleikkel érkeztek.

„Az első időszakban a tűzoltás volt a cél: a határon segítettünk a rászorulóknak, gyakorlatilag az egész csapatunk oda települt, és igyekeztünk szállásokat biztosítani, biztonságba helyezni az érkezőket. Arra viszont senki nem volt felkészülve, hogy ennyi gyerekkel fognak érkezni” – idézte fel az első napokat Mihályi Magdolna.

A kiskorúak védelme és a felügyeletük megszervezése ugyanis korántsem egyszerű feladat: „A konfliktus elején, amikor nagyon nagy számban érkeztek a menekültek, egy rövid ideig még „óvodaként” is működtünk. Volt, hogy a gyerekek egyedül maradtak, amíg a szülők tesztet írtak, mi vigyáztunk rájuk az irodáinkban. Igyekeztünk a gyerekeknek és a szüleiknek is elviselhetőbbé tenni, hogy az otthonuktól távol kell most egy jó ideig élniük. Különböző programok, civil kezdeményezések, például a gyereknap szervezésében, koordinálásában is részt vettünk” — mondta Mihályi Magdolna.

A nyelvtudás hiánya miatt egyelőre főleg betanított munkára keresik az ukránokat

A kezdeti nehézségek után a helyzet konszolidációja következett. A munkaképes menedékkérőknek a nyelvtudás hiányában általában kevés a választási lehetőségük: szinte minden esetben betanított munkakörökben helyezkednek el, elsősorban az építőipar, elektronika, feldolgozóipari és a vendéglátási területeken, a hiányszakmákban pedig akár azonnal munkába tudnak állni. De ezután is rengeteget számít a megfelelő bánásmód és az élet többi terén nyújtott segítség a cégek és a HR szolgáltatók részéről.

A megbízható munkaerő ugyanis a munkáltató cégek számára érték, ezért fontos, hogy megtartsák alkalmazottaikat, illetve elkerüljék, hogy tovább lépjenek más európai országokba. Jogosan merül fel a kérdés a cégvezetőkben, hogy hogyan tehetnének többet az újonnan érkező ukrán munkavállalók integrációjáért.

A hosszútávú boldoguláshoz fontos a szakmai edukáció és a mentorálás

Az egyik legfontosabb lépés az, hogy a cégek időben felkészítsék és tájékoztassák a munkavállalókat arról, hogy mit tehetnek annak érdekében, hogy hosszú távon is maradhassanak és kényelmes életszínvonalat alakíthassanak ki maguknak és családjuknak. A HR szakértők tapasztalatai alapján rengeteget segít a munkáltató azzal is, ha extra támogatást nyújt, például szállásban, étkeztetésben, nyelvtanulásban, adminisztrációs teendőkben, vagy a gyerekek felügyeletében, akár az önkormányzatok bevonásával.

„Muszáj, hogy felhívjuk a munkáltatók és a dolgozók figyelmét is arra, hogy el kell kezdeniük gondolkodni a jövőn. Tudatosítani kell, hogy a plusz forrásokkal óvatosan kell bánni, mert nem az a cél, hogy a cég és a dolgozó csak szeptemberig, a jelenlegi támogatások igénybevételi lehetőségének végéig gondolkodjon, hanem az, hogyha a munkavállaló jól érzi magát, itt tudjon maradni a jövőben is a családjával együtt” – mondta Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.

Azon kívül, hogy lehetővé teszik a menekültek számára, hogy elhelyezkedjenek, a HR szolgáltatók a mentorálásból is kivehetik szerepüket. Ehhez nagyon fontos az empátia, ahogy Mihályi Magdolna fogalmaz: „Elengedhetetlen, hogy empátiát, érzékenységet tanúsítsunk annak érdekében, hogy a nehéz körülményeket a lehető leghumánusabban tudjuk megoldani, legyen szó akár a családtagok elhelyezéséről vagy más olyan segítségről, ami hozzájárul a gyors és sikeres integrációjukhoz. Ezzel alakítható ki jó kapcsolat, ami a későbbi hosszútávú együttműködés alapja”mondta az ügyvezető.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-07 11:18:38
Rekordot döntött idén az első három hónapban az utasbiztosítások díjbevétele. Azok a magyarok, akiknek telik rá, ismét utaznak, és többet költenek erre, mint korábban bármikor – derül ki a Bank360.hu összeállításából.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS