2022 második negyedévében 1553 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből. Ez 11,5 százalékos növekedést jelent a 2021 hasonló időszakában tapasztalt 1392 forinthoz képest. A felsőbb kategóriákban is felgyorsult a bérnövekedés üteme: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2021 második negyedévéhez képest 10,2 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
„Tovább gyorsult a bérkiáramlás üteme az év második negyedében, a növekedés 11,5 százalékos átlagos mértéke azonban éppen arra volt elegendő, hogy a legutóbbi inflációs jelentésben közzétett pénzromlás hatását ellensúlyozza: a KSH adatai szerint júniusban a fogyasztói árak 11,7 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – mutat rá Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója. – Mivel számos iparágban továbbra is komoly munkaerőhiány tapasztalható, a bérnövekedés üteme az év második felében a kedvezőtlenebbre forduló gazdasági környezetben is tovább gyorsulhat. A munkavállalók igényei ugyanis gyorsan igazodnak a magasabb inflációs várakozásokhoz.”
A régiók szerinti statisztikák azt mutatják, hogy az átlagos fizikai órabérek jobbára az 1400-1500 forint közötti sávban helyezkednek el. Lefelé Dél-Dunántúl tér el kissé 1370 forintos átlagos szintjével, míg felfelé Közép-Dunántúl és Közép-Magyarország emelkedik ki 1640, illetve 1930 forintos átlagórabérével.
A Moore Hungary ezzel egy időben több mint 60 nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó közel 500 középvezetőnek a béradatait vizsgálta meg. A 700 ezer és 1 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak esetében az éves béremelkedés mértéke 2022 második negyedévében hosszú évek óta első ízben érte el a kétszámjegyű értéket, átlagosan 10,2 százalékos volt.
„A magasabb infláció mára a középvezetői szegmensben is kikényszerítette a nagyobb mértékű béremeléseket – mondta Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere. – Egy évvel korábban mindössze 4,4 százalékos volt az átlagbér emelkedésének a mértéke ebben a körben. Kérdés, hogy a jelenlegi 10 százalék körüli bérnövekedés elegendő lesz-e a vezető munkavállalók hosszú távú megtartásához. Ebben a körben egy jó munkahelyváltással könnyen elérhető nagyobb bérnövekedés is, igaz, ennek esélyét a küszöbön álló recessziós időszak nagyban csökkentheti.”
Az országos szinten már több mint 60 ezer főt foglalkoztató szolgáltatóközpontok (SSC-k) középvezetői esetében a fenti szellemi foglalkozású középvezetői átlagot jóval meghaladó, 13,3 százalékos béremelést hajtottak végre az elmúlt év során.
Az egyes feladatok kiszervezése kapcsán megnövekedett igények hatására az SSC-k további létszámbővítést hajtottak végre, a belépési forgalom aránya meghaladta a 7 százalékot, miközben a kilépők aránya 4 százalék alatt maradt.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.