Lassú bővülésbe kezdhet év végére a magyarországi munkaerőpiac

2020. 09. 24., 13:45

A hazai munkáltatók az idei utolsó negyedévben átlagosan 2 százalékkal tervezik bővíteni jelenlegi munkaerőkeretüket – derül ki a ManpowerGroup legfrissebb Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.

A több mint 400 megkérdezett magyarországi munkáltató válaszai alapján kisebb trendforduló látszik kirajzolódni az utolsó negyedévre: a harmadik negyedévre tervezett 5 százalékos létszámcsökkentést követően ismét mérsékelt munkaerő-felvételi szándék érvényesül az ágazatok többségében.

„A két százalék ugyanakkor átlagos mérték, az egyes szektorok között jelentős különbség fedezhető fel – árnyalja a képet Fehér Tamás, a ManpowerGroup ügyvezető igazgatója. – A legnagyobb, 14 százalékos tervezett felfutást a építőiparban mértük, de jelentős, 6 százalékos a bővítési kedv a gyártás-termelésben is. Az étterem, vendéglátás szektorban ugyanakkor várhatóan továbbra sem áll le a zsugorodás: a harmadik negyedévre vonatkozó 21 százalékos leépítési terveket most további 6 százalékos elbocsátási hullám követheti.”

A legoptimistábban a nagy, 250 főnél több munkavállalót foglalkoztató cégek döntéshozói nyilatkoztak: ebben a körben a tervezett bővítés mértéke az öt százalékot is elérheti. Eközben a közepes, és mikrovállalatok körében stagnálás, vagy minimális elbocsátási többlet várható a következő három hónapban.

Regionális bontásban is komoly eltérések tapasztalhatók a munkáltatók szándékait illetően. Miközben a Közép-Magyarországi Régióban a 9 százalékot is eléri a tervekben szereplő bővülés, Észak-Magyarországon újabb 5 százalékos, míg Dél-Magyarországon nem kevesebb mint 9 százalékos további átlagos leépítésen gondolkodnak a vállalkozások vezetői.

A ManpowerGroup Munkaerőpiaci Előrejelzése globális szinten 43 ország és térség 38 ezer munkáltatójának válaszai alapján áll össze. Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi kilátások a kedvezőbbek között, a 14. helyen szerepelnek. A legpozitívabb várakozásokat Tajvanban (+20 százalék) és az Egyesült Államokban (+14 százalék) regisztrálták, a lista alján latin-amerikai országok (Panama, Costa Rica, Kolumbia) és a Dél-Afrikai Köztársaság találhatók tíz százalékot meghaladó visszaeséssel. Őket előzi az Egyesült Királyság (-8 százalék), amelynek munkaerőpiacát a koronavíruson kívül most a Brexitet övező bizonytalanság is tépázza.

A cégek fele több mint fél év múlva várja a szokásos üzletmenet visszatérését

A munkaerőpiac idei működésére alapvető hatást gyakorolt a koronavírus az egész világon. A ManpowerGroup a Covid-19 üzleti hatásairól 1100 vállalati vezetőt kérdezett meg a Magyarországot is magába foglaló Délkelet-Európai Régió nyolc országában a második negyedév végén. A válaszok alapján a cégek 29 százaléka a járvány kirobbanását követően elhalasztotta (29 százalék) vagy törölte (21 százalék) az új munkaerő felvételét, 24 százalék pedig azonnali létszámleépítésbe fogott.

A válaszolók 31 százaléka nyilatkozott úgy, hogy várhatóan három hónapon belül visszatér a cég működése a szokásos kerékvágásba. 48 százalék szerint ugyanakkor ehhez még legalább fél évre lesz szükség.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-10-03 20:09:46
A SkillX szeptember végén tartott szakmai rendezvényén mutatták be a cég legfrissebb kutatásának eredményeit. Az eseményen szóba került több olyan aktuális kérdés is, amelyek jelentősen befolyásolhatják a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetet, a munkavállalói fejlődést, valamint a céges munkaerő-kiválasztási folyamatokat és a munkaerő megtartását.
2023-10-03 19:39:42
A Magyar Bankszövetség elkötelezett Magyarország pénzügyi stabilitása, a gazdaságfejlesztési megoldások támogatása és a gazdasági verseny élénkítése iránt – hangsúlyozta a bankszövetség, reagálva Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter önkéntes kamatplafon bevezetéséről szóló felhívására.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem drága a csapatépítés, ha a dolgozók napi béréhez viszonyítjuk, de nem az étel, az ital és maga az esemény a fontos, hanem az, hogy mit hozunk ki a résztvevőkből. A látens távozóktól az elkerülhető fluktuáción át a jutalmazás-elismerés egyensúlyáig – íme, a recept ahhoz, hogy egy nyelvet beszéljen dolgozó és munkáltató. A következetes, tervszerű vállalati fejlődéshez vezető útról Kalmár Pétert, az [eureka] Consulting & Games alapító-vezérigazgatóját kérdeztük.
Egy igazán kreatív szakács, Szatmári Ferenc, alias Főzelékes Feri elárulja, hogyan építi forradalmi megoldásokkal a vállalkozását. A hartai gasztroblogger és influenszer több szakácskönyvvel a háta mögött, unokatestvérével közösen hívta életre a HIPPEACE főzelékbárt, amelynek alapjait a vásárlók is segítenek lerakni, közösségi finanszírozással. Ez az a helyzet, amikor a kedves vendég a receptet is hazaviheti az étteremből, de bőven van még újítás, amivel a franchise-ban szintén gondolkodó szakács előállt. Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
2023. 08. 06., 10:25
epizód: 2023 / 12   |   hossz: 28:19
Vajon hogyan vizsgázunk napjainkban stresszkezelésből és időmenedzsmentből – pont akkor, amikor a karrierünkre gazdasági nehézségek lehetnek hatással? Hogyan segíthet ezen az irányított játék, az ún. gamifikált fejlesztési folyamat, és hogyan gyógyít vele munkahelyi közösségeket, döntéshozó stratégiákat, karrier és magánélet egyensúlyában keletkezett zavarokat a „Mit játsszunk?” vlog egyik vezetője, Győri-Nádai Réka? A kreatív szakembert a vállalati soft skill tréningek és a játszva megoldható céges folyamatok sajátosságairól is faggattuk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS