A home office elterjedésével egyre többen dolgoznak távmunkában a város vagy akár a világ másik feléről. Ezzel a megoldással a munkavállalók pénzt és időt spórolnak, a vállalkozások pedig eredményesebben működhetnek. Itthon a munkavállalók 5 százaléka dolgozik otthonról, de a számuk gyorsan növekszik.
Világszerte egyre népszerűbbé válik az otthoni munka, vagyis a home office. Nem csak a vállalkozók és szabadúszók, hanem az alkalmazottak közül is sokan kerülnek ki olyanok, akik saját otthonukból végzik a munkájukat.
Bár tőlünk nyugatabbra sokkal népszerűbb a home office, Magyarországon sem állunk rosszul: egy 2018-as felmérés szerint a munkavállalók 5 százaléka dolgozik túlnyomórészt otthonról, ami több mint kétszázezer főt jelent.
Pál Zoltán Gábor, az ALH Consultung Kft. tulajdonosa szerint az otthoni iroda a jövő. Már most is számos állás betölthető távmunkában, a digitalizáció térhódításával pedig rohamosan fog nőni ezek száma.
„Cégünknek jelenleg több mint 10 alkalmazottja van, de egy részükkel még nem is találkoztam személyesen. Az állásinterjútól a feladatok kiosztásáig minden folyamat az interneten keresztül zajlik, így akár az is megoldható, hogy valaki a világ másik feléről végezze el a feladatait. Nálunk az e-mail a munka nyelve. A legújabb munkatársunk Glasgow-ból dolgozik, pár hete vettem fel. Dolgozóink keresőoptimalizálással foglalkoznak, szöveges tartalmakat gyártanak különböző honlapokra, ehhez mindössze a saját számítógépükre van szükségük” – mondta Pál Zoltán Gábor.
Az otthoni munka azokban a munkakörökben a legjellemzőbb, amelyek nem igényelnek különösebb munkaeszközt egy számítógépen kívül. A home office-ban dolgozók közül sokan kerülnek ki a marketing, értékesítés és média területéről, de a munka népszerű az ügyfélszolgálatosoknál, a grafikusoknál, a magántanároknál, a fordítóknál, a programozóknál, és az adminisztrátoroknál is.
A szakember úgy véli, az otthoni munka gyorsuló elterjedése annak köszönhető, hogy ez a megoldás az alkalmazottak és a munkáltatók érdeke is.
„A home office-nak köszönhetően a vállalkozások rengeteg pénzt spórolhatnak. Az ingatlanbérlés, az infrastruktúra kialakítása és fenntartása nagyon drága, és sok esetben felesleges kiadás a cég életében. Erre egyre többen jönnek rá: a modern irodákba már kevesebb munkaállomást terveznek, mint ahány munkavállalójuk van, mert arra számítanak, hogy otthonról fognak dolgozni. Emellett a munka hatékonysága is sokkal nagyobb home office-ban: egyes statisztikák szerint 10-20 százalékkal is nőnek az eredmények” – nyilatkozta Pál Zoltán Gábor.
Ő a vállalkozásánál egyedi, teljesítményarányos bérezést vezetett be, így nem kell aggódnia amiatt, hogy az otthon dolgozó kollégák a munkaidejük mekkora részét töltik a cég számára hasznos feladatokkal.
Az otthoni munka a munkavállalók többségének is tetszik, hiszen így megspórolhatják a munkába járás idejét és költségét, valamint az ilyen munkavégzés kevésbé stresszes, családbarát, és kiszámíthatóbb az időbeosztás is.
„Úgy látom, hogy a munkavállalók is szívesebben választják azokat a munkahelyeket, ahol lehetőség van részben vagy teljesen otthoni munkára. Nálunk a távmunkában dolgozók többsége kisgyermekes édesanya, aki a home office-nak köszönhetően több időt tölthet a családjával, miközben kötetlen időbeosztással helyt áll egy jól fizető állásban is” – tette hozzá.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.