Az első negyedévivel azonos, 2,3 százalékos volt a betöltetlen álláshelyek aránya az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
A betöltetlen álláshelyek és az összes (betöltött és betöltetlen) álláshely számának hányadosaként definiált mutató Csehországban volt a legmagasabb 2019 második negyedévében (6,2 százalék), Belgiumban és Hollandiában 3,4 százalék volt.
A betöltetlen álláshelyek aránya Görögországban (0,7 százalék),) Bulgáriában és Spanyolországban (mindkettő 0,9 százalék) volt a legalacsonyabb.
2018 második negyedévéhez képest a betöltetlen álláshelyek aránya 10 tagállamban nőtt, 9-ben nem változott és 9-ben csökkent. Csehországban 0,8 Lettországban 0,5, Németországban és Máltán 0,4 százalékpontos volt a növekedés; Horvátországban és Szlovéniában 0,3 százalékponttal csökkent a ráta.
Magyarországon a betöltetlen álláshelyek aránya az első negyedévivel azonos szintű, 2,5 százalék volt 2019. április–júniusban.
Az ipar és az építőipar betöltetlen álláshelyeinek aránya EU-szinten az első negyedévi 2,2 százalékról 2,1 százalékra csökkent, a szolgáltató szektorban 2,6 százalékon stagnált.
Magyarországon mindkét kategóriában csökkent a betöltetlen álláshelyek száma: az ipar és építőipar területén 2,6-ról 2,5 százalékra, a szolgáltatásoknál 2,5-ről 2,4 százalékra módosult a ráta.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.