Kész a Rolls-Royce fenntartható üzemanyaggal működő repülőgép-hajtóműve

Kész a Rolls-Royce fenntartható üzemanyaggal működő repülőgép-hajtóműve
2023. 11. 14., 14:40

A gyártó 100 százalékban fenntartható üzemanyag (SAF) előállításával áll a repülőgépipar és a légiközlekedés emissziócsökkentésének szolgálatába. A napokban sikeresen be is fejezte a speciális hajtómű földi tesztelését.

A Rolls-Royce sajtóközleményben tudatta, hogy sikerrel zárultak a SAF kompatibilitási tesztek, amelyeket a vállalat jelenleg is gyártásban lévő polgári repülőgép-hajtóműveivel végeztek. Úgy vélik, ezzel a mérföldkővel teljesült a 2021-ben indult programjuk, így a SAF gyakorlati használatának mostantól nincs semmilyen hajtóműtechnológiai akadálya.

A vállalat a kanadai létesítményében végzett földi tesztelést, legutóbb egy BR710-es hajtóművön, de a program részeként próbára tették további rendszereiket is, köztük a Trent 700-1000 sorozatot, a Trent XWB-84-et és 97-et, a Trent 7000-et, a BR725-öt, a Pearl 700-at, a Pearl 15-öt és a Pearl 10X-et. A tesztek számos földi és repülési vizsgálatot tartalmaztak, hogy reprodukálni tudják az összes lehetséges körülményt. A vizsgálatok során megerősítették, hogy a SAF használata nem befolyásolja a hajtóművek teljesítményét.

„Ez fontos mérföldkő, nemcsak a Rolls-Royce, hanem a polgári repülőgépipar szélesebb köre számára is. Reméljük, hogy a tesztek sikere olyan szintű műszaki validációt biztosít, ami megerősíti elhatározásukban azokat, akik a jövőben 100 százalékos SAF gyártásába szeretnének befektetni” – mondta Simon Burr, a Rolls-Royce plc mérnöki, technológiai és biztonsági csoportjának igazgatója.

A tesztek még ebben a hónapban folytatódnak: a Trent 1000 hajtóművek a Virgin Atlantic egyik Boeing 787 Dreamlinerét emelik a magasba a hónap végén, így ez lesz a világ első, kizárólag SAF meghajtású transzatlanti járata. Érdekesség, hogy a repülőgép normál sugárhajtómű-üzemanyaggal tér majd vissza az óceánt átszelő útról, így bebizonyíthatják, hogy a Rolls-Royce motorja mindkét üzemanyagtípussal üzemképes, bármiféle műszaki változtatás nélkül.

A Rolls-Royce szerint a SAF komoly lehetőség a légiközlekedés energiaátalakító folyamatának támogatására, hiszen a hagyományos üzemanyag alternatívája lehet. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség becslése szerint egy nem kevert SAF-ot használó repülőgép nettó szén-dioxid-kibocsátása egy teljes életciklus alatt akár 80 százalékkal kisebb lehet, mintha hagyományos üzemanyaggal repült volna.

A Rolls-Royce úgy számol, hogy a Net Zero repülés 2050-ig történő elérésére a legújabb generációs, 100 százalékos SAF-üzemű gázturbinák kombinációja a teljes megoldás mintegy 80 százalékát lefedi, vagyis kihagyhatatlan opciónak tűnik a szegmens kizöldítésére. A sugárhajtómű-üzemanyagokra vonatkozó nemzetközi szabványokat felállító testület, az ASTM International jelenleg legfeljebb 50 százalékos SAF keverést engedélyez a hagyományos sugárhajtómű-üzemanyaggal, de ez a jövőben szinte biztos, hogy fokozatosan emelkedni fog.

A Rolls-Royce összes gyártásban lévő polgári repülőgép-hajtóműve állítólag már ma is 50 százalékos SAF-keverékkel működik, és a sikeres 100 százalékos SAF-tesztek tovább egyengetik az utat a SAF-alapú kereskedelmi repülés felé.

Gábor János

Főoldali kép: Rolls-Royce

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS