Az üzletek energiatakarékossági lehetőségeire hívják fel a figyelmet

Az üzletek energiatakarékossági lehetőségeire hívják fel a figyelmet
2022. 08. 26., 16:17

Áttekintették az energiatakarékosabb működés lehetőségeit az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) tagvállalkozásai. A szervezet a tagjai körében már alkalmazott és tervezett módszerek bemutatásával segítséget kíván nyújtani a többi kereskedelmi vállalkozásnak és az üzlethelyiségekben tevékenykedő különféle szolgáltatóknak is.

A kereskedelem számára mindig fontos volt az energiatakarékosság, ezért az elmúlt évek beruházásai, fejlesztései, üzletfelújításai során is a legkorszerűbb, takarékos és fenntartható megoldásokra törekedtek – olvasható az OKSZ oldalán.

A jelenlegi súlyos energiaválság közepette az Országos Kereskedelmi Szövetség tagvállalkozásai – valamennyi szakmacsoport, így az élelmiszer, drogéria, különféle iparcikk, például ruházat, játék, bútor, műszaki, barkács cikk forgalmazók – megvizsgálták, hogyan tudnak az eddigieknél is költséghatékonyabban működni, hiszen a drasztikus mértékben megnövekedett energiaárak a jövőben várhatóan még tovább emelkednek. Ennek célja, hogy a működési költségek minimalizálásával is fékezzék a drágulás ütemét, ami a vásárlók szempontjából kulcsfontosságú.

Fontos azonban kiemelni, hogy ezek az energiatakarékosságot szolgáló eszközök, módszerek nem befolyásolják a vásárlás élményét, a vásárlók továbbra is kényelmesen nézelődhetnek, válogathatnak az üzletekben, áruházakban.

Az OKSZ célja, hogy a tagjai körében már alkalmazott és tervezett módszerek összegzésével és bemutatásával segítséget nyújtson a többi kereskedelmi vállalkozásnak és az üzlethelyiségekben tevékenykedő különféle szolgáltatóknak is. A javaslatok egy része a meglévő eszközök, például a világítás takarékosabb használatára irányul, míg más része kisebb-nagyobb átalakításokat igényel.

A kereskedők, szolgáltatók pénzügyi lehetőségei ugyan szűkösek, ennek ellenére célszerű megfontolni az energiatakarékosságot szolgáló fejlesztéseket is. Bár a következő hónapok a kereskedelmi, szolgáltató vállalkozások számára további kihívásokat is jelentenek majd - sokak számára a talpon maradás a tét -, az energiatakarékos lehetőségek alkalmazása jelentős mértékben is enyhítheti terheiket, akár egy megoldás megvalósításával is. Az üzletek adottságai az energiatakarékosság tekintetében is eltérőek, ezért a megoldások, fejlesztések, beruházások is különbözőek lehetnek.

Az OKSZ tagvállalkozásai eddigi lépései, tervei a következők:

Azonnal végrehajtható energiatakarékossági lépések

- világítás lekapcsolása az üzlet zárását és a dolgozók távozását követően,

- a nyitvatartási időn kívül történő munkavégzés alatt a vásárlótér világításának csökkentése, (éjszakai árufeltöltés esetében csak a legszükségesebb világítás),

- a nyitvatartási időben az eladótéri világítás felülvizsgálata, a vásárlói élményt nem befolyásoló mértékű csökkentése,

- az üzlethelyiség egyéb részeinek gyengébb világítása, (pl. raktárbejárat előtt, bevásárlókocsik, kosarak tárolóhelye körül),

- a légkondicionálók hőmérsékletének szabályozása a külső hőmérséklethez igazodva, túlzott hűtés elkerülése,

- fűtési időszakban optimális hőmérséklet beállítása (szem előtt tartva, hogy a vásárlók a külső hőmérséklethez igazodó öltözetet viselnek),

- ajtók, nyílászárók használatának ellenőrzése (légkondicionálás, valamint fűtés mellett),

- légcserélő rendszerek lekapcsolása éjszakára, használatuk csak a szükséges esetekben,

- használaton kívüli hűtőkamrák lekapcsolása,

- az üzlethez kapcsolódó raktárban, valamint a logisztikai központokban a világítás, a hűtés-és a fűtés felülvizsgálata, a fényerő és a hőmérséklet módosítása. Nem indokolt esetben a világítás kikapcsolása,

- hűtők, mélyhűtő berendezések olvasztási ütemtervének felülvizsgálata,

- tető logók, totemek és pilonok világításának lekapcsolása az üzlet zárása után,

- kirakatok világításának lekapcsolása a zárórát követően,

- parkolók világításának lekapcsolása zárás után (figyelemmel ugyanakkor az üzletbiztonságra, továbbá engedélyeztetni kell).

Energiatakarékosságot segítő fejlesztések, beruházások, melyekből akár egy is segíthet a takarékoskodásban

- LED lámpák használata,

- ajtók használata a hűtőbútorokon,

- a hűtőrendszerek hulladékhőjének használata a fűtéshez és használati melegvíz előállításhoz,

- földhőszivattyú alkalmazása,

- hőlégfüggöny alkalmazása,

- automata ajtók kisebb nyitású módjának használata,

- épületek, épületrészek hőszigetelése (megtérülési idő mérlegelésével),

- intelligens épületüzemeltetési szoftver alkalmazása, mely a külső hőmérséklet alapján állítja, be a belső hőmérsékletet,

- elektromos autótöltő állomások telepítése,

- napelemek alkalmazása az épületek áramellátásában.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS