A Microsoft elindított egy új kép-videó generáló mesterséges intelligenciamodellt. A VASA-1 névre keresztelt AI-nak mindössze egy képre és egy hangklipre van szüksége ahhoz, hogy beszélő embereket ábrázoló videókat készítsen.
Őrülten realisztikus videókat képes kreálni állóképekből a Microsoft frissen bemutatott mesterséges intelligenciája, de a termék megjelenése csak tovább növeli az aggodalmakat a deepfake, vagyis mélyhamisítvány tartalmak terjedése kapcsán. A VASA-1 elképesztően hitelesnek tűnő videóiban olyan emberek beszélnek, akik ebben az adott helyzetben csak állóképen szerepeltek, videón nem, és elég a folyamathoz adni egy (akár más személytől származó) hangklipet – ezzel bárkinek bármi a szájába adható.
A Microsoft a mesterséges intelligencia terén hajtott végre úttörő előrelépést, és bemutatta legújabb alkotását: VASA-1-et, ami egy élvonalbeli kép-videó generáló mesterséges intelligenciamodell. Ez az innovatív technológia azt ígéri, hogy átalakítja a digitális tartalmak létrehozásának és a velük való interakciónak a módját, különösen a videókészítés területén. A VASA-1 azzal a figyelemre méltó képességével tűnik ki a korábban megjelent generatív AI-k sorából (például a DALL-E 2 vagy a Sora), hogy egyetlen kép és egy hangklip segítségével képes valósághű videókat készíteni: egész konkrétan beszélő embert mutató videót készít egy állóképen szereplő személy fotójából. Ez azt jelenti, hogy a VASA-1 minimális ráfordítással képes statikus képeket életre kelteni, ezzel pedig dinamikus és magával ragadó videótartalmakat létrehozni.
A VASA-1 hatásai nagyon messzemenőek lehetnek. A tartalomkészítők, marketingesek és történetmesélők mostantól őrülten hatékony eszközzel rendelkeznek a videógyártási folyamatok racionalizálására és a vizuális narratívák minőségének javítására. A VASA-1 által biztosított hatékonyságnövekedés forradalmasíthatja a kreatív iparágat, mivel gyorsabb átfutási időt és nagyobb kreatív szabadságot tesz lehetővé.
A technológiai csodát övező izgalom közepette érdemes felidézni a már korábban is hangoztatott – és teljesen jogos – aggodalmakat: a VASA-1 és társai minden korábbinál nagyobb lehetőséget adnak rá, hogy rosszindulatú alkotók visszaéljenek mások képeivel vagy hangjával, esetleg mindkettővel. A VASA-1 képessége az élethű videók készítésére mindenképpen fokozza a deepfake tartalmak veszélyét, vagyis azt a jelenséget, hogy az AI által generált tartalmakat a nézők manipulálására és megtévesztésére használják fel.
Az etikai és szabályozási kihívásokról széles körű viták folytak, amelyek rávilágítanak a VASA-1-hez hasonló mesterséges intelligencia technológiák felelősségteljes alkalmazásának és felügyeletének szükségességére. Erre minden korábbi technológiánál gyorsabban reagált, például az EU – hívta fel a figyelmet a BizniszPlusz podcast csatornán Dr. Baracsi Katalin internetjogász. Jó hír, hogy a Microsoft is elkötelezettnek mutatkozik a VASA-1 etikus és felelősségteljes használata mellett, és különböző biztosítékokat ígér a visszaélések kockázatainak mérséklésére.
A VASA-1 potenciális előnyei valóban óriásiak, de elengedhetetlen, hogy ezeket a fejlesztéseket az etikai megfontolások és a társadalmi hatások figyelembevételével kezelje – mind a Microsoft, mind pedig a törvényalkotás.
Főoldali kép: Microsoft
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.