Nagy dobás a Microsoft generatív AI-ja – így mozdulnak meg az állóképek

Nagy dobás a Microsoft generatív AI-ja – így mozdulnak meg az állóképek
Gábor János  |  2024. 04. 26., 13:10

A Microsoft elindított egy új kép-videó generáló mesterséges intelligenciamodellt. A VASA-1 névre keresztelt AI-nak mindössze egy képre és egy hangklipre van szüksége ahhoz, hogy beszélő embereket ábrázoló videókat készítsen.

Őrülten realisztikus videókat képes kreálni állóképekből a Microsoft frissen bemutatott mesterséges intelligenciája, de a termék megjelenése csak tovább növeli az aggodalmakat a deepfake, vagyis mélyhamisítvány tartalmak terjedése kapcsán. A VASA-1 elképesztően hitelesnek tűnő videóiban olyan emberek beszélnek, akik ebben az adott helyzetben csak állóképen szerepeltek, videón nem, és elég a folyamathoz adni egy (akár más személytől származó) hangklipet – ezzel bárkinek bármi a szájába adható.

Mire képes a Microsoft legújabb AI-ja?

A Microsoft a mesterséges intelligencia terén hajtott végre úttörő előrelépést, és bemutatta legújabb alkotását: VASA-1-et, ami egy élvonalbeli kép-videó generáló mesterséges intelligenciamodell. Ez az innovatív technológia azt ígéri, hogy átalakítja a digitális tartalmak létrehozásának és a velük való interakciónak a módját, különösen a videókészítés területén. A VASA-1 azzal a figyelemre méltó képességével tűnik ki a korábban megjelent generatív AI-k sorából (például a DALL-E 2 vagy a Sora), hogy egyetlen kép és egy hangklip segítségével képes valósághű videókat készíteni: egész konkrétan beszélő embert mutató videót készít egy állóképen szereplő személy fotójából. Ez azt jelenti, hogy a VASA-1 minimális ráfordítással képes statikus képeket életre kelteni, ezzel pedig dinamikus és magával ragadó videótartalmakat létrehozni.

A VASA-1 hatásai nagyon messzemenőek lehetnek. A tartalomkészítők, marketingesek és történetmesélők mostantól őrülten hatékony eszközzel rendelkeznek a videógyártási folyamatok racionalizálására és a vizuális narratívák minőségének javítására. A VASA-1 által biztosított hatékonyságnövekedés forradalmasíthatja a kreatív iparágat, mivel gyorsabb átfutási időt és nagyobb kreatív szabadságot tesz lehetővé.

Nagy baj is lehet belőle

A technológiai csodát övező izgalom közepette érdemes felidézni a már korábban is hangoztatott – és teljesen jogos – aggodalmakat: a VASA-1 és társai minden korábbinál nagyobb lehetőséget adnak rá, hogy rosszindulatú alkotók visszaéljenek mások képeivel vagy hangjával, esetleg mindkettővel. A VASA-1 képessége az élethű videók készítésére mindenképpen fokozza a deepfake tartalmak veszélyét, vagyis azt a jelenséget, hogy az AI által generált tartalmakat a nézők manipulálására és megtévesztésére használják fel.

 

Az etikai és szabályozási kihívásokról széles körű viták folytak, amelyek rávilágítanak a VASA-1-hez hasonló mesterséges intelligencia technológiák felelősségteljes alkalmazásának és felügyeletének szükségességére. Erre minden korábbi technológiánál gyorsabban reagált, például az EU – hívta fel a figyelmet a BizniszPlusz podcast csatornán Dr. Baracsi Katalin internetjogász. Jó hír, hogy a Microsoft is elkötelezettnek mutatkozik a VASA-1 etikus és felelősségteljes használata mellett, és különböző biztosítékokat ígér a visszaélések kockázatainak mérséklésére.

A VASA-1 potenciális előnyei valóban óriásiak, de elengedhetetlen, hogy ezeket a fejlesztéseket az etikai megfontolások és a társadalmi hatások figyelembevételével kezelje – mind a Microsoft, mind pedig a törvényalkotás.

Főoldali kép: Microsoft

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS