Meglévő helikopter is lehet önvezető – ezzel az innovatív megoldással

Meglévő helikopter is lehet önvezető – ezzel az innovatív megoldással
2024. 02. 12., 13:10

Megtalálták a megoldást a helikopter-balesetek jelentős részére: ki kell vonni a pilótafülkéből az emberi tényezőt – legalábbis olyan repülések és manőverek során, amelyek a legtöbb tragédiát okozzák. A Rotor innovációja nagyot szólhat, mert mai, létező helikopterekben is bevezethető.

Az amerikai MIT-ról indult Rotor Technologies önvezető helikopter létrehozásába vágott, azzal a céllal, hogy forradalmasítsa a légiközlekedés vertikális felszállásra képes (VTOL) eszközeit. A megoldásukkal biztonságosabbá válhat az égbolt, hiszen az autonóm helikopterek új korszakot nyitnának a légiközlekedésben. A munka 2019-ben kezdődött, amikor Hector (Haofeng) Xu, a MIT Repülés- és Űrhajózási Tanszékének doktorandusza, úgy döntött, megtanul helikoptert vezetni. Rájött, hogy rendkívül stresszes feladatba vágott, ami ráadásul tényleg rengeteg veszélyforrást tartogat. Ekkor született meg az önvezetés koncepciója, amire 2021-ben létrehozta a vállalatot.

A direkt cél nem teljesen új jármű építése volt, hanem az, hogy akár meglévő helikoptereket szereljenek fel a legmodernebb autonóm és „fly-by-wire” technológiával – pedig az ilyesmi még szilárd talajon futó autók esetében is rengeteg kihívással jár.

Az ötlet létjogosultságához kétség sem fér, hiszen a kis magánhelikopterekkel való repülés sokkal kockázatosabb, mint elsőre gondolnánk. Míg a kereskedelmi utasszállító repülőgépek rendkívül biztonságosak, évente számtalan haláleset történik kisrepülőkkel és helikopterekkel, különösen permetezés, tűzoltás vagy mentés során. A Rotor megoldásának lényege, hogy a helikoptereket szenzorok és szoftverek sajátos együttesével szerelik fel, kifejezetten azt célozva, hogy autonómmá tegyék a legveszélyesebb repüléseket.

Így működik

A Rotor autonóm helikopterei felülmúlják a hagyományos akkumulátoros drónokat, mivel gyorsabban és messzebbre képesek nehezebb rakományt szállítani. A megbízható helikoptermodellek utólagos önvezetővé alakításával – vagyis azzal, hogy a találmányuk köré nem kell teljesen új járművet építeni – jelentősen felgyorsították a termék kereskedelmi forgalomba juttatásának folyamatát. A demórepülések sikeresek lezajlottak a vállalat New Hampshire-i központjánál, és az a terv, hogy a vásárlók már idén hozzájuthatnak az első autonóm csodákhoz. „Valóban csak az autonómiára összpontosítunk. Ez az, amire szakosodtunk, és ami szerintünk a legnagyobb változást hozza el, hogy sokkal biztonságosabbá és elérhetőbbé váljon a függőleges repülés” – magyarázta az MIT-nek nyilatkozva Ben Frank kereskedelmi igazgató, nyomatékosítva, hogy más gyártókkal ellentétben nem bajlódnak egy teljesen új helikopter évekig tartó kifejlesztésével.

A Rotor innovatív megoldása egy számítógépekből és motorokból álló „fly-by-wire” rendszer, ami interakcióba lép a helikopter vezérlő funkcióival. Az egyes elemeket az autonóm járműiparból adaptálták, és a „távoli pilóta paradigmájuk” egy olyan jövőt képzel el, amelyben egyáltalán nincsenek emberek a pilótafülkében.

A Rotor és a Robinson Helicopter Companyval kötött stratégiai megállapodást, hogy kihasználja annak beszállítói láncát, meg persze azt, hogy a gyártóval az ügyfelek egy ismerős, sokszor bizonyított VTOL részeként kapják meg az autonóm vezérlést. Az R550X, a Rotor zászlóshajójának számító első helikopter lenyűgöző képességekkel bír: akár 550 kilogramm hasznos terhet tud szállítani, óránként 200 kilométeres sebességgel, ráadásul nem csak rövid távolságokon üzemeltethető, hiszen órákig képes a levegőben maradni. Mindez összességében nem csak biztonságosabb, hanem hatékonyabb repülést, ezáltal teljesen új alkalmazásokat is lehetővé tesz. A Rotor azt tervezi, hogy idén még csak néhány repülőgépet értékesít, de a gyártást minél hamarabb évi 50–100 modellre növeli.

Gábor János

Főoldali kép: Rotor Technologies

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS