Ez az új drón kiütéssel győzhet az áruszállító versenyben

Ez az új drón kiütéssel győzhet az áruszállító versenyben
2024. 01. 24., 14:10

A Google anyavállalatának kifejezetten utolsó mérföldes áruszállításra specializálódott cége, a Wing akár egy pizzarendelés időtartama alatt kézbesít a megszokottnál nagyobb tömegű csomagokat. Az erre a célra kifejlesztett drón annyira új, hogy még neve sincs.

Célegyenesbe ért a keresőóriás Google-t is birtokló Alphabet drónfejlesztő vállalata. A Winget arra hozták létre, hogy az égisze alatt építsenek egy gyors, nagyobb teherbírású csomagkézbesítő drónt, azzal az elvárással, hogy a bázisának vonzáskörzetében akár 30 perc alatt kézbesítse a megrendelt csomagokat. Ezt pontosan úgy kell elképzelni, ahogy hangzik: 11-kor eszünkbe jut, hogy nincs, például kenyér az ebédhez, így rendelünk egyet és 11:30-kor a Wing drónja leteszi az ajtóban, vagy egy hozzánk közeli csomagponton.

Ez ma is létező szolgáltatás, ami három kontinens egyes régióiban már működik és eddig 350 ezer kézbesítést teljesített. A cég ezeken a területeken teszteli, hogy milyen igények szerint kell finomítania a megoldásait egy későbbi, globális terjeszkedéshez. A drón, amivel dolgoznak, lehetne nagyobb teherbírású - állapították meg nemrég, ezért építettek egy új változatot.

A legutóbb bejelentett, optimalizált drón a Wing szerint felülmúlja a jelenlegi flotta modelljeinek képességeit, hiszen 1,14 kilogramm helyett már 2,3 kilogramm hasznosteherrel közlekedik, 18 kilométeres körzetben, több mint 100 km/h-s sebességgel.

Konkrét igényekre ad hatékony választ az új drón

A Wing nemrég megosztotta egy kutatás eredményeit, amiben arra jutott, hogy a csomagrendelő ügyfelek 74 százaléka szeretne rövidebb kézbesítési időt – különösen az ünnepi időszakokban – és 43 százalékuknak ez azért fontos, hogy hamarabb jussanak hozzá élelmiszerekhez vagy más háztartási cikkekhez. A válaszadók több mint harmada az aznapi kiszállítást tartja ideálisnak, és 58 százalékuk azt sem bánná, ha ezért cserébe nem kapna házhozszállítást, hanem csomagponton kellene felvennie a rendelését. Ez utóbbi azért fontos szempont, mert adott bázisok között még gyorsabban közlekednének a Wing drónjai, mintha minden egyes szállítást lakcímre vinnének ki.

„Mindig is az volt az elképzelésünk, hogy egy multimodális drónos szállítási modellt valósítsunk meg, ugyanúgy, ahogy a földi szállítás is különböző méretű járműveket használ a különböző megrendelésekhez. Elkötelezettek vagyunk ennek az elképzelésnek a megvalósítása mellett, hogy minél több vásárló megtapasztalhassa a drónos kiszállítás kényelmét. Mivel az új repülőgépek több élelmiszert, gyógyszert és háztartási cikket szállítanak, a városi és külvárosi területeken élő ügyfelek jobban össze tudják majd kötni a rendeléseiket  és egyetlen gyors út során megkapják azokat”  ígéri a Wing.

 

A vállalat mindeközben elismeri: egy önvezető drón csak annyira hatékony, mint a mögötte működő szoftver és logisztikai hálózat, ezért úgy tervezték, hogy képes legyen együttműködni a meglévő infrastruktúrával és automatizálási rendszerekkel, amelyek a jelenlegi flottájukat szolgálják ki. A Wing közölte: a kisebb és a nagyobb drón egyaránt szolgálatban lesz a megrendelések kielégítésére, és utóbbit a következő 12 hónap során be is vezetik a mai kézbesítési területeiken.

Gábor János

Főoldali kép: Wing

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS