A gyíkok segítségével megelőzhető az épületomlás földrengés esetén

A gyíkok segítségével megelőzhető az épületomlás földrengés esetén
Gábor János  |  2024. 05. 17., 16:10

Kifejlesztettek egy új építészeti konstrukciót, ami segíthet megelőzni, hogy egy földrengés helyszínén épületek dőljenek romba. Katasztrófák idején emberek tömegeit mentheti meg az innovatív megoldás, amihez a gyíkok adják a természetben előforduló mintát.

A Valenciai Politechnikai Egyetem (UPV) kutatócsoportja figyelemre méltó megoldást mutatott be rendkívül ellenálló épületek kivitelezésére. A Nature-ben bemutatott koncepció szerint az innovatív épületszerkezetet a gyíkok inspirálták – pontosabban az a tulajdonságuk, hogy egy őket ért támadás esetén képesek leválasztani magukról a saját farkukat. Ennek az életmentő képességnek az átültetése az építészetbe segíthet megóvni emberek tömegeit a földrengésveszélyes régiókban.

A gyíkok autotómiát, más néven önamputációt alkalmaznak, hogy elmenekülhessenek egy ragadozó szorításából. Bár a farkuk több szegmensből áll, azok mindegyike egy-egy olyan pont, ahol a testrész letörhető. De hogyan ültethető ez át az építészetbe és mire jó?

A jelenlegi tervezési gyakorlatok az épületelemek meghibásodása esetére a terhek újraelosztását alkalmazzák, ami a szerkezeti elemek közötti kapcsolat javítására a legtöbb esetben, ha például kis tervezési vagy konstrukciós hibáról beszélünk, hatékony is. De ha az adott épület nagyobb tervezési hibával készült (pl. bejut a víz, mechanikai hiba lép fel, hanyag volt a kivitelezés stb.), akkor a teher újraelosztása csak fokozza a problémákat. Ez utóbbi eseteket szeretné áthidalni az UPV csapata szerkezeti biztosítékokkal, amelyek a gyíkok öncsonkító képességén alapulnak.

Paradigmaváltó megoldás a szerkezeti ellenálló képesség növelésére

A csapat új filozófiát talált ki olyan épületek kivitelezésére, amelyek képesek ellenállni természeti katasztrófáknak (például földrengéseknek, árvizeknek, földcsuszamlásoknak) vagy elöregedés, esetleg nem megfelelő karbantartás okozta problémáknak. Az új megközelítés Nirvan Makoond, a tanulmány társszerzője szerint „olyan, mintha egy elektromos rendszert azzal védenénk a túlterhelés ellen, hogy a különböző hálózati elemeket elektromos biztosítékokkal kapcsoljuk össze”.

Az új kialakítás megőrzi az épület szerkezeti folytonosságát, ha normál üzemi körülmények vannak, de képes rá, hogy szegmentálja azt, ha a meghibásodás szétterjed – például egy földrengés hatására. Az épület ezzel a módszerrel ugyan több részre szétválik, ám a teljes összeomlása elkerülhető, ami létfontosságú a bent tartózkodók testi épsége érdekében.

A megoldás sok helyen jól jönne, és nem is drága: az UPV tudósainak elképzelése, amellett, hogy sokkal biztonságosabbá tenné a földrengésveszélyes régiók épületeit, csak elhanyagolható mértékben növeli az építési költségeket.

Tesztelték és bevált

A terv validálásához a csapat felhúzott egy valós méretű, előregyártott betonból készült épületet, aminek a szerkezetébe szánt szándékkal nagy kezdeti hibát helyeztek el. Megfigyelték, hogy a hiba a rengés hatására elszigetelődött, ezzel passzívan megakadályozva az épület teljes összeomlását. A csapat új megközelítése a fejlesztés jelenlegi állapotában gyakorlatilag bármilyen új épületre alkalmazható. Nem véletlen, hogy a kutatást az Európai Kutatási Tanács is támogatásban részesítette: több mint 2,5 millió eurót adtak a koncepció kidolgozására.

Főoldali kép: AI generált fotó - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS