A gyíkok segítségével megelőzhető az épületomlás földrengés esetén

A gyíkok segítségével megelőzhető az épületomlás földrengés esetén
Gábor János  |  2024. 05. 17., 16:10

Kifejlesztettek egy új építészeti konstrukciót, ami segíthet megelőzni, hogy egy földrengés helyszínén épületek dőljenek romba. Katasztrófák idején emberek tömegeit mentheti meg az innovatív megoldás, amihez a gyíkok adják a természetben előforduló mintát.

A Valenciai Politechnikai Egyetem (UPV) kutatócsoportja figyelemre méltó megoldást mutatott be rendkívül ellenálló épületek kivitelezésére. A Nature-ben bemutatott koncepció szerint az innovatív épületszerkezetet a gyíkok inspirálták – pontosabban az a tulajdonságuk, hogy egy őket ért támadás esetén képesek leválasztani magukról a saját farkukat. Ennek az életmentő képességnek az átültetése az építészetbe segíthet megóvni emberek tömegeit a földrengésveszélyes régiókban.

A gyíkok autotómiát, más néven önamputációt alkalmaznak, hogy elmenekülhessenek egy ragadozó szorításából. Bár a farkuk több szegmensből áll, azok mindegyike egy-egy olyan pont, ahol a testrész letörhető. De hogyan ültethető ez át az építészetbe és mire jó?

A jelenlegi tervezési gyakorlatok az épületelemek meghibásodása esetére a terhek újraelosztását alkalmazzák, ami a szerkezeti elemek közötti kapcsolat javítására a legtöbb esetben, ha például kis tervezési vagy konstrukciós hibáról beszélünk, hatékony is. De ha az adott épület nagyobb tervezési hibával készült (pl. bejut a víz, mechanikai hiba lép fel, hanyag volt a kivitelezés stb.), akkor a teher újraelosztása csak fokozza a problémákat. Ez utóbbi eseteket szeretné áthidalni az UPV csapata szerkezeti biztosítékokkal, amelyek a gyíkok öncsonkító képességén alapulnak.

Paradigmaváltó megoldás a szerkezeti ellenálló képesség növelésére

A csapat új filozófiát talált ki olyan épületek kivitelezésére, amelyek képesek ellenállni természeti katasztrófáknak (például földrengéseknek, árvizeknek, földcsuszamlásoknak) vagy elöregedés, esetleg nem megfelelő karbantartás okozta problémáknak. Az új megközelítés Nirvan Makoond, a tanulmány társszerzője szerint „olyan, mintha egy elektromos rendszert azzal védenénk a túlterhelés ellen, hogy a különböző hálózati elemeket elektromos biztosítékokkal kapcsoljuk össze”.

Az új kialakítás megőrzi az épület szerkezeti folytonosságát, ha normál üzemi körülmények vannak, de képes rá, hogy szegmentálja azt, ha a meghibásodás szétterjed – például egy földrengés hatására. Az épület ezzel a módszerrel ugyan több részre szétválik, ám a teljes összeomlása elkerülhető, ami létfontosságú a bent tartózkodók testi épsége érdekében.

A megoldás sok helyen jól jönne, és nem is drága: az UPV tudósainak elképzelése, amellett, hogy sokkal biztonságosabbá tenné a földrengésveszélyes régiók épületeit, csak elhanyagolható mértékben növeli az építési költségeket.

Tesztelték és bevált

A terv validálásához a csapat felhúzott egy valós méretű, előregyártott betonból készült épületet, aminek a szerkezetébe szánt szándékkal nagy kezdeti hibát helyeztek el. Megfigyelték, hogy a hiba a rengés hatására elszigetelődött, ezzel passzívan megakadályozva az épület teljes összeomlását. A csapat új megközelítése a fejlesztés jelenlegi állapotában gyakorlatilag bármilyen új épületre alkalmazható. Nem véletlen, hogy a kutatást az Európai Kutatási Tanács is támogatásban részesítette: több mint 2,5 millió eurót adtak a koncepció kidolgozására.

Főoldali kép: AI generált fotó - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 18:05:00
Április 2-tól lehet beadni a támogatási kérelmeket új erdőtelepítési pályázatra, a Közös Agrárpolitika keretében megjelent felhívás keretösszege 64 milliárd forint.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS