A mesterséges intelligencia már arra is képes, hogy megjósolja a hajóforgalomra nézve akár életveszélyes óriáshullámok kialakulását. Elsősorban azokra a hullámokra hegyezték ki az AI figyelmét, amelyek bármikor felboríthatnak vagy elsüllyeszthetnek egy hajót.
Az újonnan létrehozott mesterséges intelligencia-rendszert 700 évnyi adat segítségével tanították meg arra, hogy kiszámítsa a hajókatasztrófákkal fenyegető hullámok valószínűségét. A Koppenhágai Egyetem tudóscsoportja egy matematikai egyenletet dolgozott ki az óceánokon keletkező óriáshullámok kialakulásának vizsgálatára és előrejelzésére.
Az ún. „rogue wave-ek” szokatlanul nagy és erős hullámok, amelyek veszélyesek lehetnek, szinte bármilyen tengeri járműre nézve. Képesek felborítani vagy összetörni egy nagyobb hajót is, viszont a kutatók megtalálták a módját, hogy az AI képességeinek és a bonyolult ok-okozati összefüggéseknek a kombinálásával ábrázolni tudják a hullámok létrejöttének helyét és idejét.
A tudósok elképesztő mennyiségű adattal dolgoztak. A temérdek információ a világ 158 különböző pontján kihelyezett óceáni bóják 24 órán át üzemelő érzékelőiből érkezett, és végül több mint egymilliárd hullám viselkedéséről gyűjtöttek össze, mintegy 700 évnyi megfigyelést.
A National Academy of Sciences-ben megjelent tanulmány vezető szerzője, Dion Häfner egy közleményben megjegyezte: amióta világ a világ, mindenki úgy tekintett a rogue wave-ekre, hogy balszerencsés természeti jelenségek, amelyekre nem lehet előre felkészülni. Pedig az óceáni szörnyetegek létrejöttét számos olyan tényező kombinációja okozza, ami, ha nehezen is, de kiszámítható, viszont egészen eddig nem sikerült egyetlen kockázatbecslésbe belefoglalni. „A tanulmányban feltérképeztük az óriási hullámokat létrehozó ok-okozati változókat, és a mesterséges intelligenciát használtunk arra, hogy ezeket olyan modellben gyűjtsük össze, ami képes kiszámítani a kialakulásuk valószínűségét.”
„Elemzésünk azt mutatja, hogy ’rendellenes’ hullámok állandóan előfordulnak – magyarázta Johannes Gemmrich, a tanulmány második szerzője. 100 ezer olyat regisztráltunk, ami rogue wave-ként definiálható, vagyis legalább egy minden nap előfordul az óceán valamelyik véletlenszerű pontján.”
A dán tudósok mesterséges intelligenciája megtanulta, hogy milyen, megfigyelhető jelenségek jósolják meg az óriáshullámok kialakulását, és ezt az információt egy egyenlet formájában képesek megosztani más kutatókkal, akik felhasználhatják a jövőbeni munkájuk során, hogy jobban megértsék és egyre pontosabb előre jelezzék a rogue wave-eket. Ez óriási eredmény, hiszen az AI és az egyenlet legalább 50 ezer érintett teherhajónak segíthet biztonságosabban navigálni a világ óceánjain. A jövőben előre jelezhetik számukra, ha az adott hajózási útvonalon megfigyelhető körülmények veszélyes hullámok kialakulásával fenyegetnek.
„Mivel a hajózási társaságok jó előre megtervezik az útvonalaikat, az algoritmusunk segítségével kockázatértékelést kaphatnak arról, ha esélyes, hogy útközben veszélyes rogue wave-vel találkoznak. Ez alapján rögtön alternatív útvonalak után nézhetnek – fejtegette Häfner.
Gábor János
Főoldali kép: vecstock - Freepik
Idei legnagyobb vörösborélményem nem valami flancos és drága nagybor, hanem a Mumus.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.