„Nem biztos, hogy jó ötlet a betéti társaság, ha ezeket nem tudod”

2024. 08. 02., 11:10

Sokan gondolják úgy, hogy a vállalkozáshoz a legolcsóbb és ezért a legjobb megoldás egy betéti társaság létrehozása. Ekkor ugyanis nem szükséges milliókat betenni a cégbe. Ez persze igaz – de biztos, hogy mindenkinek előnyös lehet ez a cégforma? Mi az, amit mindenképpen érdemes tudni mielőtt egy betéti társaságot alapítanál vagy abba belépnél? Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász összefoglalója.

Hol találhatjuk a betéti társaság szabályait?

A betéti társaság szabályait az új Polgári Törvénykönyvben találhatjuk meg. Ezt azért érdemes külön is kiemelni, mert 2013. előtt a gazdasági társaságok, vagyis a cégek szabályozása egy külön, csak a gazdasági társaságokról szóló törvényben szerepelt. 2013-ban az új Polgári Törvénykönyv gyökeresen megváltozott. Akkor az addig külön torvényben lévő céges előírásokat is az új Polgári Törvénykönyvbe helyezték át.

Mi a betéti társaság?

Még mielőtt bárkit is összezavarnánk, fontos, hogy a betéti társaság rövidítése a bt. (ejtsd: bété). Ha tehát azt hallod valakitől, hogy van egy „bétém”, vagy azt látod leírva, hogy „Példa Bt.”, akkor egy betéti társaságként működő cégről van szó.

A bt. egy olyan cégforma, ahol a társaság tagjai arra vállalnak kötelezettséget, hogy a társaság gazdasági tevékenységének céljára a társaság részére vagyoni hozzájárulást teljesítenek. Ez azt jelenti, hogy fő szabály szerint az alapításkor általuk meghatározott mértékű vagyont nyújtanak, ami a cég vagyonává válik. A nyújtott vagyoni hozzájárulás lehet pénz vagy egyéb vagyoni értékkel bíró hozzájárulás is, mint pl. eszközök, ingatlan vagy akár valamilyen erre alkalmas jog is.
– A bt. lényeges eleme, hogy legalább az egyik tag a társaságnak a társasági vagyon által nem fedezett kötelezettségeiért is köteles helytállni, vagyis akár a saját vagyonából is köteles azt megfizetni. Őt nevezzük beltagnak.
– A bt. legalább egy másik tagja a társasági kötelezettségekért fő szabály szerint nem tartozik helytállási kötelezettséggel. Fő szabály szerint rajta nem hajtható be a cég tartozása. Ő lesz a kültag.

A nyújtandó hozzájárulás mértékét a törvény nem rögzíti, annak minimum összegét sem határozza meg. Ez a tagokra van bízva. Mivel a beltag korlátlanul felelős lesz a cég tartozásaiért, így valójában nincs szükség a bt. alapítását törvényi szinten minimális összeghez kötni. Ugyanis a tagok, de különösen a beltag jól felfogott érdeke, hogy a cég ne halmozzon fel adósságot, tartozást. Persze, ettől függetlenül van rá példa, hogy a cég végül fizetésképtelenné válik, ám ez a beltagra is súlyos terhet ró. Egy külön cikkben többet is megtudhatsz a beltag felelősségéről.

Hány tulajdonosa lehet egy betéti társaságnak?

A betéti társaságoknak minimum 2 tagjuk van. Vagyis két tulajdonosuk, hiszen a bt. esetén a tulajdonosokat hivatalosan tagoknak nevezzük. Egyedül tehát nem lehet ilyen cégformában vállalkozást indítani. Ez a kft., vagyis a korlátolt felelősségű társaság esetén nem így van, azt akár egyedül is létre lehet hozni.

A bt. tehát minimum 2 tagból áll, akik közül az egyik a beltag, a másik a kültag. Mindig kell lennie legalább egy beltagnak és egy kültagnak. Tehát olyan nem létezhet, hogy a bt-ben két beltag van, ám nincs kültag, illetve ugyanez fordítva is igaz.

Annak nincs akadálya, hogy kettőnél több tagja legyen egy bt-nek, mindaddig, míg van legalább 1 beltagja és 1 kültagja. Ettől kezdve tehát számtalan verzió elképzelhető. Lehet 1 beltag és 5 kültag, de lehet 3 beltag és 1 kültag is. Szóval csak a tagokon múlik, hogy hányan alkotnak egy bt-t.

A leglényegesebb különbség a betéti társaság tagjai között

A beltag és kültag között nagyon lényeges a különbség, amit a felelősségük határoz meg. Éppen ezért nem mindegy, hogy valaki beltagként vagy kültagként tulajdonosa-e a közös vállalkozásnak.
– A beltag az a személy, aki teljes felelősséggel tartozik a társaságért. Ez azt jelenti, hogy ha a társaságnak adóssága van, és nincs elég pénze azt kifizetni, a beltag saját vagyonával is felel. Ha viszont a cég vagyona fedezi a tartozást, akkor a beltag magánvagyona nincs veszélyben. Bár a tartozás miatt a beltagot a céggel egyidejűleg lehet perelni, de a beltaggal szemben végrehajtás csak akkor folytatható, ha a céggel szembeni végrehajtás során a tartozást nem tudták behajtani.
– A kültag az a személy, aki fő szabály szerint csak annyit kockáztat, amennyit befektetett. Ha a társaságnak adóssága van, fő szabály szerint ő csak a befektetett pénzét veszítheti el. Bizonyos esetekben a kültagot is nagyobb felelősség terhelheti. Arról, hogy milyen esetekben lehet veszélyben a kültag magánvagyona is, itt olvashatsz részleteket.

Hogyan lehet kilépni a cégből?

Az élet időről időre változik, így megeshet, hogy valamelyik tag már nem szeretne tovább a társaságban maradni tulajdonosként. Ha valaki úgy dönt, hogy „megszabadulna” a cégétől, erre több lehetősége is van.
– A tagnak lehetősége van 3 hónapos felmondási idővel felmondani. Ezt írásban teheti meg. Ekkor nem szükséges különösebb okot megjelölni a felmondás indokaként.
– Amennyiben a társaság másik tagja a társasági szerződést súlyosan megszegi, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a vele való további együttműködést vagy a társaság céljainak elérését nagymértékben veszélyezteti, akkor a 3 hónapos felmondási idő sem köti a felmondó tagot. Ekkor azonban a felmondáskor meg kell jelölni az okot, amit szintén írásban kell megtenni.
– A tag a társasági részesedését át is ruházhatja másra. Az átruházó szerződést is írásba kell foglalni.

Mi történik, ha „elfogynak” a betéti társaság tagjai?

Ha egy betéti társaságnak nincs több beltagja vagy kültagja, akkor bizony a megmaradt tagnak lépnie kell. Mivel a bt. egyik alap működési feltétele, hogy legalább 1 beltagnak és 1 kültagnak lennie kell, így szükséges a hiányzó tag pótlása. Erre 6 hónapja van a cég megmaradt tagjának. Amennyiben a megadott határidőn belül nem jelentik be a cégbíróságnál az új tagot, akkor még mindig nincs minden veszve. A 6 hónap lejártával ugyanis még nem kerül sor a cég automatikus megszüntetésére.

Ilyen esetben a cégbíróság egy úgynevezett törvényességi felügyeleti eljárást indít a céggel szemben. Ekkor még kapunk némi időt arra, hogy megoldjuk a kialakult helyzetet. Arról, hogy mit lehet tenni, ha nincs kivel pótolni a betéti társaság hiányzó tagját, itt olvashatsz.

Amennyiben ekkor sem sikerül biztosítani a cég további törvényes működését, akkor bizony törölni fogják a céget annak minden következményével együtt.

Dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd,
vitarendezési szakjogász
ÉRTHETŐ JOG – A jogról könnyedén

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS