Mostantól okospólók is vigyáznak az egészségünkre!

2021. 07. 04., 12:00

Megvan a barcelonai Mobil Világkongresszus (MWC) talán egyik legizgalmasabb terméke! A kínai ZTE high-tech okospólói úgy vigyáznak a hétköznapokban az egészségünkre, hogy azt észre sem vesszük – ami új távlatok nyit az egészségügy, sport és távmedikai szolgáltatások területén is. A forradalmian új (smartcloth) eljárás képes a szívműködés (elektrokardiogram), a légzés, az izmok működésének, a testhőmérséklet éa az izzadság összetevőinek folyamatos mérésére – amelyeket az 5G technológia segítségével azonnal továbbit is későbbi feldolgozásra. Ezzel nem csak folyamatosan figyelemmel kíséri az egészségünket, de „rálát” a stressz szintünkre és az életmódunk alakulására is – ami persze azt is lehetővé teszi, hogy arra gyorsan reagáljunk kritikus esetekben. A póló anyagát képező vadonatúj ruhaszövet azonban jóval több mint divat és technológia „találkozása”: a praktikum mellett ugyanis engedélyezett és regisztrált orvosi eszköz is!

A lépésszámláló, testhőmérsékletet és pulzust mérő okos órák után végre beköszöntött a valódi okosruhák korszaka: a kínai ZTE olyan intelligens ruhadarabot mutatott be a 2021-es barcelonai Mobil Világkongresszuson (MWC), amely a mosható textilszövetbe ágyazott polimer érzékelőket használva nem különbözik a hagyományos viseletektől, ugyanakkor méri, összegyűjti és továbbítja viselőjének mérhető életjeleit.

Az Olaszországban gyártott, YouCare fantázianevű okospóló a szívritmust, a testhőmérsékletet, a légzésszámot, valamint az izomtónus és az izzadtság mértékét is deteketálja, és lehetővé teszi az összegyűjtött adatok 5G hálózaton keresztül történő továbbítását az egészségügyi központokba vagy/és a felhasználók okostelefonjára.

„Ez egy olyan találmány, amely sok egészségügyi problémával küzdő polgár és krónikus betegségben szenvedő, kiszolgáltatott ember életét és otthoni és távoli egészségügyi ellátásának minőségét fogja megváltoztatni” – mondta a bemutatón Francesco Rocca, az olasz Vöröskereszt és a Vöröskereszt Nemzetközi Szövetségének elnöke.

A ZTE YouCare olyan speciális érzékelőkkel felszerelt okos póló, amely képes a légzés és az izzadság összetevőinek, az izomerő és a hőmérséklet mértékének elemzésére. A szövet textúrájába integrált orvosbiológiai megoldások révén az okospóló bármikor, bárki által és bárhol viselhető. Ez tehát nem egy olyan eszköz, amelyet csak sportolóknak terveztek, hanem minden olyan felhasználónak, aki érdekelt a biztonság fokának javításában a munka vagy a szabadidős élet során. Az intelligens szövetbe nyomtatott polimer érzékelők láthatatlanok és észrevehetetlenek. Az adatok egy ruhacímkényi, 5G-s vezérlőegységben gyűlnek össze, ahol egy orvosi-egészségügyi szoftver feldolgozza, majd a megfelelő helyre továbbítja őket.

A ZTE az AccYouRate csoporttal közösen fejlesztette a YouCare okospólót a szenzorokat létrehozó Let's Web-earable Solutions-szel és a szív- és érrendszeri rendellenességek előrejelző algoritmusaiért felelős izraeli BSP-Medicallal közösen.

Hu Kun, a ZTE Italia vezérigazgatója és a ZTE nyugat-európai elnöke szerint az eszköz szerves részét képezi a YouCare nevű új távoli egészségügyi felügyeleti szolgáltatásnak, amelyet várhatóan jövő ősszel tesztelnek a ZTE 5G kutatási és innovációs központjában, az olaszországi L'Aquilában. A ZTE okospólója sohasem látott távlatokat nyit a telemedicinában, legyen szó munkáról, szabadidős vagy élsportról, vagy az általános egészséges létezésről. A YouCare észrevételnül segíti a biztonságot.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS