Az uniós átlag a felét sem éri el a mesterséges intelligenciára épülő technológiák valamelyikét használó vállalkozások aránya Magyarországon.
Egy ország digitális fejlettségét jól mutatja, hogy mennyire elterjedt a mesterséges intelligencia használata a vállalkozások körében – írják a KSH szakértői a „Helyzetkép, 2023 – Digitális gazdaság” című kiadvány mesterségesintelligencia-használatról szóló részében.
Az EU-tagországokban átlagosan a vállalkozások 8,0 százaléka használta 2023-ban a mesterséges intelligenciára épülő technológiák valamelyikét, hazánkban ez az arány az uniós átlagnak a felét sem érte el. Az alábbi, Eurostat-adatokon alapuló ábra azt mutatja, hogy a szóban forgó tagállamban működő, legalább 10 főt alkalmazó vállalkozások hány százaléka alkalmazott 2023-ban legalább egy mesterséges intelligencián alapuló technológiát:
A hazai cégek alig 4 százaléka tervezte a mesterséges intelligencián alapuló technológia bevezetését, ez szintén kevesebb az uniós átlagnál. Összehasonlításképpen néhány tagállami ráta (azon cégek aránya, amelyek a 2023-as felmérés időpontjában bármelyik mesterséges intelligenciára épülő technológia használatát tervezték):
A mesterséges intelligenciát használó vállalkozások egyötöde alkalmazott 2023-ban a munkafolyamatok automatizálására vagy a döntéshozatal támogatására alkalmas szoftverrobotot. A mesterséges intelligencián alapuló technológiák között népszerűségben a képzeletbeli dobogó második és harmadik fokán a szövegbányászat és a képfelismerés, képfeldolgozás állt. A gépek fizikai mozgását lehetővé tevő technológiákat, pl. autonóm robotokat, önjáró járműveket a mesterséges intelligenciát használó vállalkozások közel egytizede üzemeltetett.
A mesterséges intelligencia használatában 2023-ban az információ és kommunikáció ág vállalkozásai jártak az élen (15 százalék). Az említett technológia használatát leginkább a számítógép-, kommunikációseszköz-javítással foglalkozó cégek tervezték (14 százalék).
A mesterséges intelligencián alapuló technológiák használata a vállalkozások funkcionális területei között viszonylag kiegyenlített, előnyeit az értékesítés, a pénzügyek és a termelés területén használták ki leginkább (16–18 százalék) 2023-ban, míg a vállalatirányítás, az IKT-biztonság, a K+F és innováció, valamint a logisztika területén a vállalkozások 10–13 százalékában volt jelen.
A mesterséges intelligencia elterjedését legfőképp a szükséges szakértelem hiánya, valamint a magas várható költségek gátolják: azon vállalkozások körében, akik 2023-ban tervezték ezen innovatív technológiák használatát, 68, illetve 55 százalékban ezzel indokolták a bevezetés elmaradását. További probléma a meglévő rendszerekkel, szoftverekkel való kompatibilitás, valamint a jogi háttér ismeretének hiánya, ami a mesterséges intelligencia használatát tervező vállalkozások felét érintette.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.