Mesterséges intelligencia használata: az uniós „vert mezőnyben” a magyar vállalkozások

Mesterséges intelligencia használata: az uniós „vert mezőnyben” a magyar vállalkozások
2024. 07. 02., 12:40

Az uniós átlag a felét sem éri el a mesterséges intelligenciára épülő technológiák valamelyikét használó vállalkozások aránya Magyarországon.

Egy ország digitális fejlettségét jól mutatja, hogy mennyire elterjedt a mesterséges intelligencia használata a vállalkozások körében – írják a KSH szakértői a „Helyzetkép, 2023 – Digitális gazdaság” című kiadvány mesterségesintelligencia-használatról szóló részében.

Az EU-tagországokban átlagosan a vállalkozások 8,0 százaléka használta 2023-ban a mesterséges intelligenciára épülő technológiák valamelyikét, hazánkban ez az arány az uniós átlagnak a felét sem érte el. Az alábbi, Eurostat-adatokon alapuló ábra azt mutatja, hogy a szóban forgó tagállamban működő, legalább 10 főt alkalmazó vállalkozások hány százaléka alkalmazott 2023-ban legalább egy mesterséges intelligencián alapuló technológiát:

A hazai cégek alig 4 százaléka tervezte a mesterséges intelligencián alapuló technológia bevezetését, ez szintén kevesebb az uniós átlagnál. Összehasonlításképpen néhány tagállami ráta (azon cégek aránya, amelyek a 2023-as felmérés időpontjában bármelyik mesterséges intelligenciára épülő technológia használatát tervezték):

A mesterséges intelligenciát használó vállalkozások egyötöde alkalmazott 2023-ban a munkafolyamatok automatizálására vagy a döntéshozatal támogatására alkalmas szoftverrobotot. A mesterséges intelligencián alapuló technológiák között népszerűségben a képzeletbeli dobogó második és harmadik fokán a szövegbányászat és a képfelismerés, képfeldolgozás állt. A gépek fizikai mozgását lehetővé tevő technológiákat, pl. autonóm robotokat, önjáró járműveket a mesterséges intelligenciát használó vállalkozások közel egytizede üzemeltetett.

A mesterséges intelligencia használatában 2023-ban az információ és kommunikáció ág vállalkozásai jártak az élen (15 százalék). Az említett technológia használatát leginkább a számítógép-, kommunikációseszköz-javítással foglalkozó cégek tervezték (14 százalék).

A mesterséges intelligencián alapuló technológiák használata a vállalkozások funkcionális területei között viszonylag kiegyenlített, előnyeit az értékesítés, a pénzügyek és a termelés területén használták ki leginkább (16–18 százalék) 2023-ban, míg a vállalatirányítás, az IKT-biztonság, a K+F és innováció, valamint a logisztika területén a vállalkozások 10–13 százalékában volt jelen.

A mesterséges intelligencia elterjedését legfőképp a szükséges szakértelem hiánya, valamint a magas várható költségek gátolják: azon vállalkozások körében, akik 2023-ban tervezték ezen innovatív technológiák használatát, 68, illetve 55 százalékban ezzel indokolták a bevezetés elmaradását. További probléma a meglévő rendszerekkel, szoftverekkel való kompatibilitás, valamint a jogi háttér ismeretének hiánya, ami a mesterséges intelligencia használatát tervező vállalkozások felét érintette.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS