41 százalékkal nőtt a magyar startup ökoszisztéma értéke

2024. 06. 11., 16:10

A London TechWeeken mutatta be a 2024 Global Startup Ecosystem Report-ot (GSER) a Startup Genome és a Global Entrepreneurship Network. A GSER startup adatbázisa globálisan egyedülálló: közel 5 millió vállalat adatait elemzi, több mint 300 vállalkozói innovációs ökoszisztémában. Egyedi betekintést és ismereteket nyújt a világ startup trendjeiről, valamint rangsorolja a 40 legjobb globális, feltörekvő és regionális ökoszisztémát. A magyar ökoszisztéma elemzésében a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) működött közre a Startup Genome stratégiai partnereként.

A 2024-es jelentés külön elemzi a magyar innovatív vállalkozói ökoszisztémát, amely 2021. július 1. és 2023. december 31. között 2,4 milliárd dollár ökoszisztéma-értéket hozott létre. Ez 41 százalékos összesített növekedést jelent a 2019. július 1. és 2021. december 31. közötti időszakhoz képest. (Az ökoszisztéma-érték a gazdasági hatás mértéke, amelyet az exitek és a startup-értékelések alapján számítanak ki.)

Az elemzés kiemeli, hogy Budapest és Magyarország kedvező lokáció a startup alapításra, mert jelentős adókedvezményekkel van elérhető, magasan képzett munkaerő – ideértve a tavaly megalkotott ESOP és tőkévé konvertálható kölcsön (convertible note) szabályozásokat – a kormány ösztönzi a kutatás-fejlesztést és az innovációt, valamint Budapest olyan stratégiai elhelyezkedést tudhat magáénak, ahonnan gyorsan elérhetők nem csak a kelet-közép-európai régió országai, de Nyugat-Európa is.

A riport rámutat, hogy a magyar innovációs ökoszisztéma erősségei közé tartoznak a mesterséges intelligenciával, a big datával, valamint az adatelemzéssel foglalkozó startupok, a fintech vállalatok, valamint az élettudományok (life sciences) köré szerveződő innovatív mélytechnológiai (deeptech) vállalkozások is.

„A Nemzeti Innovációs Ügynökség szorosan együttműködik a startup ökoszisztéma kulcsszereplőivel a startupok előtt álló szabályozási akadályok lebontása, a korai fázisú finanszírozás biztosítása, valamint az ökoszisztéma nemzetközi láthatóságának növelése érdekében. Ez utóbbi cél elérése szempontjából kulcsfontosságú, hogy a legfontosabb globális startup riport magyar vonatkozású részeinek elkészítésében a NIÜ a Startup Genome stratégiai partnereként tudott közreműködni. Örömünkre szolgál, hogy a jelentés jógyakorlatként emeli ki a NIÜ által életre hívott Startup Kerekasztalt, valamint az NKFIH által elindított Startup Factory programot, amely 2023-ban több mint 5 milliárd forintos támogatást nyújtott a hazai technológiai inkubátorok számára, ezzel hozzájárulva a magyar startupok korai fázisú finanszírozási lehetőségeinek bővítéséhez” – mondta Bódis László, az Innovációs és Kulturális Minisztérium helyettes államtitkára, a NIÜ vezérigazgatója.

„A budapesti startupok, befektetők és ökoszisztéma-résztvevők lenyűgöző, 41 százalékos ökoszisztéma-növekedést produkáltak” – jegyezte meg JF Gauthier, a Startup Genome alapítója és vezérigazgatója. – Nagy örömünkre szolgál, hogy a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel együttműködve tudjuk elősegíteni a gazdasági növekedést.”

A jelentést több mint 40 ország képviselőiből álló konzorcium vezeti, amely a startuptevékenység és a kapcsolódó befektetések jelenlegi állását vizsgálja, betekintést és útmutatást nyújtva a köz- és magánszféra vezetőinek a virágzó startup közösségek, úgymint a munkahelyteremtés motorjának támogatásához. (NIÜ)

A teljes jelentés ITT érhető el.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS