Óriási segítség lehet a várhatóan vízhiányos jövőben a WaterCube, ami egy otthoni víztermelő automata. A napjaink levegőtisztító berendezéseihez hasonló megjelenésű készülék a zárt tér páratartalmát gyűjti össze és alakítja friss, tiszta vízzé. Naponta akár többszáz litert is előállíthat.
A klímaváltozás következtében egyre több régió sivatagosodik el és a nyári, aszályos időszakokban mind több alkalommal fordul elő az vezetékes vízfelhasználás korlátozása. A jövő nem sok jóval kecsegtet: akár tartós vízhiány is kialakulhat lakott területeken, így egyáltalán nem luxus olyan eszközökben gondolkodni, amelyek beviszik az otthonokba és irodákba a víztermelést – a levegőből. Mivel a zárt terekben jelenlévő páratartalomból is jelentős mennyiségű ivóvíz nyerhető ki, kell egy készülék, ami képes azt összegyűjteni és megtisztítani. A világ vízhiányának kezelésén dolgozó Genesis Systems a Las Vegas-i CES-en mutatott be egy ilyen rendszert, a WaterCube-ot, avagy a WC-100-at. Ez a világ első és egyetlen olyan otthoni levegővel működő készülékének tekinthető, ami a levegőből vizet termel – naponta akár több hektólitert.
A konstrukció egy automatizált rendszer, ami a levegőben lévő nedvességet kondenzációs módszerrel használja fel arra, hogy ivóvizet állítson elő. A technológia innovációjának középpontjában a fenntarthatóság áll, hiszen csökkenti a vezetékes víz felhasználását, miközben szennyezésmentes vízforrást biztosít. A cég szerint ez a rendszer különböző helyszíneken használható: otthonokban, hálózaton kívüli helyeken vagy olyan területeken, ahol hordozható vízforrásra van szükség. A napenergiával is megtáplálható WC-100 képes a folyamatos működésre, így a nap 24 órájában folyamatosan szolgáltatja a tiszta vizet, akár igény szerinti mennyiségben. A rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy több készülék hálózatba kapcsolva működjön, ezáltal még több vizet állítson elő, ha nagyobb háztartásba, vagy munkahelyre telepítik.
A Genesis Systems azt állítja, hogy már egyetlen WaterCube is lenyűgöző teljesítményre, naponta több mint 450 liter ivóvíz előállítására képes. Ezt az akár egy egész család letusolásához, vagy 10-15 ruhamosáshoz elegendő mennyiséget 26-27 Celsius fokos helyiségben produkálta, 60 százalékos páratartalom mellett. A modellt úgy alkották meg, hogy 40-100 százalék közötti páratartalom mellett és 15 Celsius fok feletti hőmérsékleten működjön.
A gyártó hangsúlyozza: a WC-100 által által előállított víz biztonságos és emberi fogyasztásra alkalmas, mivel megfelel minden szigorú nemzetközi kritériumnak. Ennek eléréséhez 0,01 mikrométeres cserélhető vízszűrővel, UV vízkezeléssel és Merv 13 légszűrővel is felszerelték a szűrőrendszerét. A Genesis Systems úgy gondolja, hogy ez a technológia megoldhatja a vízhiány okozta legsúlyosabb problémákat, sőt „a jövőben akár meg is szüntetheti a városi vízrendszerek szükségességét”. Megjegyezték továbbá, hogy a technológia különösen azoknak kedvez, akiknek szükségük van közműhálózattól független vagy hordozható vízvételezésre. „A levegőből történő víztermelés nem terhel más meglévő vízkészleteket, például víztartalékokat és a víztározókat” – fűzték hozzá. A készülék ára – minden nyilvánvaló előny ellenére – kicsit borsos: 19 995 dollárért, vagyis közel hétmillió forintért rendelhető meg a gyártó weboldalán. Vannak persze olyan régiói a világnak, ahol már most létszükségletnek számít egy ilyen képességekkel rendelkező berendezés.
Gábor János
Főoldali kép: Freepik
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.