Hullámerőművekkel dekarbonizálják a tenger alatti ipari műveleteket

Hullámerőművekkel dekarbonizálják a tenger alatti ipari műveleteket
2023. 03. 07., 09:39

A tenger alatti berendezések hullámenergiával és tenger alatti energiatárolással történő ellátását egy Skócia északi vizein telepített demonstrációs projektben próbálják megoldani.

A kétmillió fontos (kb. 850 millió forintos) Megújulók a Tenger alatti Energiáért Projektben (RSP) a Mocean Energy Blue X hullámenergia-átalakítót kötik össze az aberdeeni intelligens energiagazdálkodási specialista Verlume által kifejlesztett Halo víz alatti akkumulátorral.

A két technológiát az Orkney-szigetek előtti tengerben helyezték el, és most egy legalább négy hónapon át tartó tesztprogramba kezdtek, hogy alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiát és kommunikációt biztosítanak az infrastruktúra számára, beleértve az olajipari Baker Hughes tenger alatti vezérlőberendezéseit és a Transmark Subsea által biztosított víz alatti autonóm járművet – sorolja a The Engineer.

„Ez egy természetes következő lépés a technológiánk számára – vonta le a következtetést Cameron McNatt, a Mocean Energy ügyvezető igazgatója. – A Deerness-től keletre fekvő új tesztterület sokkal erőteljesebb hullámklimatikus körülményeket, egyben pedig lehetőséget kínál arra, hogy számos technológia integrációját valós tengeri körülmények között mutassuk be.”

Az Európai Tengerienergia Központ (EMEC) az áramlatok sebességének és irányának mérésére szolgáló műszerek beszállításával, míg a Wave Energy Scotland 160 ezer font támogatással motiválja a tervet. Az RSP azt szeretné demonstrálni, hogy hogyan lehet zöld technológiák kombinálásával megbízható, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiát és kommunikációt biztosítani, tenger alatti berendezések számára.

A berendezések orkney-szigeteki telepítése a harmadik szakasz az RSP-ben, amit a fentebb írt szervezeteken kívül olyan konzorciumi partnerek támogatnak, mint a Harbour Energy és Serica Energy brit energiaipari vállalat vagy a Net Zero Technology Centre, csak ez a konzorcium még 2021-ben tett bele 1,6 millió fontot a program második fázisába. Ekkor az alapvető technológiák integrálására került sor, egy szárazföldi üzembe helyezési tesztkörnyezetben a Verlume aberdeeni üzemében, ahol egyrészt az első áramtermelést hajtották végre, másrészt fontos adatokat gyűjtöttek a gép teljesítményéről és működéséről. Most a teljes rendszert a tengeren tesztelik egy, az Orkney-félszigettől 5 kilométerre keletre fekvő helyszínen.

A Haloról szólva: ezt a tenger alatti akkumulátort eleve zord vízi környezethez tervezték, arra, hogy csökkentse az üzemi kibocsátást és megbízható áramellátást tegyen lehetővé a megújuló energia felhasználására. A Halo alapja az intelligens energiagazdálkodási rendszer, az Axonn, ami valós időben maximalizálja a rendelkezésre álló akkumulátorkapacitást. Az RSP Halo rendszere a második olyan változat, amelyet kereskedelmi célú hullámenergia-integrációra építettek, és az első, ami a Verlume aberdeeni létesítményében épült.

„Ez a tengeri tesztprogram a projekt eddigi sikereinek csúcspontja, úgyhogy már nagyon várjuk a Halo telepítését. A tesztelés nagyszerű lehetőséget biztosít a kiváló minőségű teljesítmény- és működési adatok gyűjtésére, amelyek támogatni fogják a tenger alatti ágazat további villamosítását” – mondta Andy Martin, a Verlume kereskedelmi igazgatója.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS