Hullámerőművekkel dekarbonizálják a tenger alatti ipari műveleteket

Hullámerőművekkel dekarbonizálják a tenger alatti ipari műveleteket
2023. 03. 07., 09:39

A tenger alatti berendezések hullámenergiával és tenger alatti energiatárolással történő ellátását egy Skócia északi vizein telepített demonstrációs projektben próbálják megoldani.

A kétmillió fontos (kb. 850 millió forintos) Megújulók a Tenger alatti Energiáért Projektben (RSP) a Mocean Energy Blue X hullámenergia-átalakítót kötik össze az aberdeeni intelligens energiagazdálkodási specialista Verlume által kifejlesztett Halo víz alatti akkumulátorral.

A két technológiát az Orkney-szigetek előtti tengerben helyezték el, és most egy legalább négy hónapon át tartó tesztprogramba kezdtek, hogy alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiát és kommunikációt biztosítanak az infrastruktúra számára, beleértve az olajipari Baker Hughes tenger alatti vezérlőberendezéseit és a Transmark Subsea által biztosított víz alatti autonóm járművet – sorolja a The Engineer.

„Ez egy természetes következő lépés a technológiánk számára – vonta le a következtetést Cameron McNatt, a Mocean Energy ügyvezető igazgatója. – A Deerness-től keletre fekvő új tesztterület sokkal erőteljesebb hullámklimatikus körülményeket, egyben pedig lehetőséget kínál arra, hogy számos technológia integrációját valós tengeri körülmények között mutassuk be.”

Az Európai Tengerienergia Központ (EMEC) az áramlatok sebességének és irányának mérésére szolgáló műszerek beszállításával, míg a Wave Energy Scotland 160 ezer font támogatással motiválja a tervet. Az RSP azt szeretné demonstrálni, hogy hogyan lehet zöld technológiák kombinálásával megbízható, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiát és kommunikációt biztosítani, tenger alatti berendezések számára.

A berendezések orkney-szigeteki telepítése a harmadik szakasz az RSP-ben, amit a fentebb írt szervezeteken kívül olyan konzorciumi partnerek támogatnak, mint a Harbour Energy és Serica Energy brit energiaipari vállalat vagy a Net Zero Technology Centre, csak ez a konzorcium még 2021-ben tett bele 1,6 millió fontot a program második fázisába. Ekkor az alapvető technológiák integrálására került sor, egy szárazföldi üzembe helyezési tesztkörnyezetben a Verlume aberdeeni üzemében, ahol egyrészt az első áramtermelést hajtották végre, másrészt fontos adatokat gyűjtöttek a gép teljesítményéről és működéséről. Most a teljes rendszert a tengeren tesztelik egy, az Orkney-félszigettől 5 kilométerre keletre fekvő helyszínen.

A Haloról szólva: ezt a tenger alatti akkumulátort eleve zord vízi környezethez tervezték, arra, hogy csökkentse az üzemi kibocsátást és megbízható áramellátást tegyen lehetővé a megújuló energia felhasználására. A Halo alapja az intelligens energiagazdálkodási rendszer, az Axonn, ami valós időben maximalizálja a rendelkezésre álló akkumulátorkapacitást. Az RSP Halo rendszere a második olyan változat, amelyet kereskedelmi célú hullámenergia-integrációra építettek, és az első, ami a Verlume aberdeeni létesítményében épült.

„Ez a tengeri tesztprogram a projekt eddigi sikereinek csúcspontja, úgyhogy már nagyon várjuk a Halo telepítését. A tesztelés nagyszerű lehetőséget biztosít a kiváló minőségű teljesítmény- és működési adatok gyűjtésére, amelyek támogatni fogják a tenger alatti ágazat további villamosítását” – mondta Andy Martin, a Verlume kereskedelmi igazgatója.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS