NHP Hajrá! – Aki lemarad, kimarad

2021. 06. 07., 16:45

Az elmúlt napok egyik legnagyobb meglepetését a vállalati finanszírozás területén a Magyar Nemzeti Bank okozta, amely a várakozásokkal ellentétben mégsem növelte tovább a NHP Hajrá! konstrukciójában felvehető hitelek keretösszegét. Pedig az érdeklődés továbbra is nagy a kedvezményes (legfeljebb évi 2,5 százalékos) fix kamattal felvehető forrás iránt. A 3000 milliárdos keretből május végéig még fennmaradt 403 milliárdért máris roham indult a kereskedelmi bankoknál.

A koronavírus-járvány kitörése óta a jegybank által tavaly áprilisban indított Növekedési Hitelprogram Hajrá! hitelkonstrukció vált a hazai mikro-, kis- és középvállalatok legfontosabb finanszírozási forrásává, egyben a gazdasági visszaesés elleni küzdelem egyik fő eszközévé. A programban részt vevő kereskedelmi bankok és lízingcégek idén május végéig összesen 38 ezer hitel- és lízingszerződést kötöttek a jegybank által nyújtott kedvezményes forrás terhére, összesen 2597 milliárd forint értékben. Ez azt jelenti, hogy tavaly április óta az összes KKV-hitel mintegy kétharmada NHP keret terhére került folyósításra, vagyis az utóbbi egy évben ez volt a legnépszerűbb hitelfajta.

Gyorsan fogyó NHP keret

Tekintettel a konstrukció népszerűségére, a jegybank is folyamatosan bővítette a program keretösszegét, az induló 1500 milliárd forintról tavaly novemberben 2500 milliárdra, majd idén áprilisban 3000 milliárdra. A konstrukcióhoz csatlakozó pénzintézeteken keresztül igénybe vehető forrás szépen fogyott, hiszen tavaly év végén 1540 milliárd, április végén 2050 milliárd, május végén pedig már 2597 milliárd forint volt a felhasznált összeg. Csak májusban tehát rekordösszegű, 547 milliárd forintnyi kihelyezés történt, így az NHP Hajrá! keretéből június elejére összesen 497 milliárd maradt.

Nem várt fékezés a jegybanktól 

A piaci szereplők egészen május végéig arra számítottak, hogy a jegybank – miként az elmúlt évben kétszer is – tovább növeli majd a programban rendelkezésre álló keretösszeget. Csakhogy időközben az infláció is meglódult, hiszen áprilisban már 5,1 százalék volt az éves árnövekedés üteme. A gyorsuló drágulás és a javuló növekedési kilátások lehetnek az okai annak, hogy az MNB már kevésbé szeretné olcsó hitellel tovább fűteni a gazdaságot. A jegybank vélhetőleg ezért nem döntött május végén az NHP keret további bővítéséről. Sőt, jelezte: a Növekedési Hitelprogram meghosszabbítását a jelenlegi formában nem tartja indokoltnak.

Hogy az NHP pontosan milyen, szűkebb formában maradhat majd fenn, arról a döntést a jegybank Monetáris Tanácsa hozhatja meg a közeli jövőben. Addig is a már befogadott ügyletek feldolgozása zajlik,  nyitott kérdés, hogy lesz-e még szabad keret az újonnan benyújtani kívánt kérelmekre.

Ha gyorsan lépünk, még van esély NHP hitelt igényelnünk?

Mivel az NHP Hajrá! keretében kínált hitelek elbírálása a kérelmek beérkezésének sorrendjében történik, a már beadott kérelemmel bíró vállalkozások a Bankmonitor szakértői szerint nagyobb eséllyel számíthatnak sikerre, mint azok, akik még csak most indulnak el a hiteligényt beadni. Nekik viszont mielőbb lépni kell, ha nem akarnak lemaradni a lehetőségről!

A 403 milliárdos maradék NHP keret szétosztása a bankok között nem egyenlően történik. A keretből 300 milliárdot aszerint használhatnak fel az egyes pénzintézetek, hogy mennyi volt a részesedésük a korábbi NHP Hajrá! hitelezésben. További 100 milliárdot pedig ezen keret kimerülése után, az érkező lehívások sorrendjében oszt szét a jegybank a pénzintézetek között.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-02 15:20:00
A Duna House Cégcsoport havi tranzakciószám becslése szerint 2023 novemberében országosan 8800 lakóingatlan cserélt tulajdonost; a cégcsoport pénzügyi márkája, a Credipass hazai adatai szerint a hónap folyamán 55 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
2023-12-02 11:20:00
2023 III. negyedévében hazánkban a helyközi személyszállítás teljesítménye 8,4 százalékkal nőtt, az áruszállításé 11 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS