Csökkent az adósok száma, de a hitelállomány rekord magas

2024. 11. 27., 14:27

Rövidült a bankok feketelistája, és az adósok száma is csökkent: ismét 5 milliónál kevesebb magánszemélyt tartanak nyilván a Központi Hitelinformációs Rendszerben. A fennálló tartozások összege viszont rekord magasan áll – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Egyre kevesebb ember tartozik a bankoknak a BISZ Zrt. Központi Hitelinformációs Rendszere (KHR) szerint. Bár a lakáshitelpiac pörög, és személyi kölcsönökből is nagyon sokat vesznek fel, szeptember végén a KHR-ben már csupán 4 millió 991 ezer magánszemélyt tartottak nyilván, ilyen kevesen utoljára a covid-járvány évében, 2020-ban szerepeltek az adatokban. Ezek az emberek ugyanakkor jóval nagyobb adósságot görgetnek, mint valaha, a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint ugyanis a harmadik negyedév végén a háztartások bankoknál lévő hitelállománya már meghaladta a 10 824 milliárd forintot, ami rekordnak számít. 

Az a hitelállomány pedig, amelyben benne vannak a pénzügyi vállalkozásoktól felvett hitelek is, megközelítette a 12 ezer milliárd forintot. A lakosságnak vannak még ezen felül hitelei külföldi bankoktól, nem pénzügyi vállalkozásoktól (munkáltatói kölcsön formájában) és az államtól is. Ezekkel együtt a tartozások teljes összege már közel jár a 13,5 ezer milliárd forinthoz, de az utóbbiak szerződései – szemben a bankokéval és a pénzügyi vállalkozásokéval – nem feltétlenül szerepelnek a KHR-ben. Bekerülnek viszont magánszemélyként a KHR-be a hiteladósokon túl azok is, akik hitelcsalást vagy bankkártyás visszaélést követtek el, és jogerősen elítélték őket. 

Rövidebb lett a feketelista

A Bank360.hu szerint a fennálló hitelszerződések száma trendszerűen csökken már évek óta, hiába vesz fel egyre több kölcsönt a lakosság. A KHR-ben 2019-ben még csaknem 7,4 millió fennáló szerződést tartottak nyilván, 2023 végén már alig 6,9 milliót, vagyis négy év alatt csaknem félmillióval csökkent a szerződések száma. Az idén folytatódott ez a tendencia, szeptember végén már csak 6,818 millió élő szerződés volt a rendszerben. A mélypontot augusztus jelentette, akkor 6,81 millió volt a fennálló szerződések száma, vagyis úgy tűnik, a kilencedik hónapban megállt a csökkenés. A KHR-ben a megszűnt hitelszerződések is megtalálhatók egy évig. Ezek száma hasonlóan alakult az elmúlt években, nagyjából 2,2 millió körül.  

A mulasztások száma viszont folyamatosan csökken. A fennálló mulasztások (régi nevén aktív BAR-lista) száma szeptember végén már csak 529 ezer volt, ez 56 ezerrel kevesebb, mint 2023 végén. A BISZ adatai szerint 2019 végén még több mint 1,2 millió fennálló lakossági mulasztás volt a KHR-ben. A megszűnt mulasztások (passzív BAR-lista) száma is egyre alacsonyabb, a harmadik negyedév végére 209 ezer ilyen esemény maradt a rendszerben, 2023 végén még 224 ezret tartottak nyilván, öt éve 263 ezer volt ezek száma. 

A banki feketelistára egy havi minimálbért meghaladó lejárt tartozással kerülhetnek fel a lakossági ügyfelek akkor, ha ez a tartozás legalább 90 napon át folyamatosan fennáll. A minimálbér összegének emelkedése miatt egyre nagyobb tartozás kell ahhoz, hogy valaki rá kerüljön a negatív listára. Sokszor több hónapnyi, vagy akár egy évnyi nem fizetés kell ahhoz, hogy egy lakossági ügyfél aktív mulasztónak minősülhessen a rendszerben – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. Az aktív mulasztásokat a hitel rendezése után még egy évig tartják nyilván a rendszerben megszűnt mulasztásként.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 17., 10:10
A január 15-én lezárult Napenergia Plusz Program december–januári „véghajrájában” közel 750 támogatási kérelem érkezett be, az egy éves benyújtási időszak alatt pedig összesen több mint 23 ezer pályázó igényelt összesen 96,4 milliárd forint állami hozzájárulást modern napelemes rendszerek telepítéséhez – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-01-17 15:44:35
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS