Véletlenül feltalált ultrafekete fa forradalmasíthatja a napenergiát és a luxusipart

Véletlenül feltalált ultrafekete fa forradalmasíthatja a napenergiát és a luxusipart
Gábor János  |  2024. 07. 31., 13:25

Az ultrafekete anyagok iránt egyre nagyobb a kereslet, mert akár különböző alkalmazásokhoz is felhasználhatók – különösen a napenergia-termelés területén. A véletlenül létrehozott „Nxylon” a fény 99 százalékát elnyeli, amivel alaposan átírhatja a játékszabályokat.

A Brit Kolumbiai Egyetem kutatói szerint az új ultrafekete fa megalkotása a puszta véletlen műve, de nagyon hálásak érte, mert egyedülálló szerkezete lehetővé teszi, hogy pigmentek nélkül szívja fel a fényt. A rendkívül sötét anyag jelentős előrelépést hozhat olyan területeken, mint a csillagászat, a divat, a megújuló energia és az optika.

„Az Nxylon összetétele ötvözi a természetes anyagok előnyeit az egyedi szerkezeti jellemzőkkel, így könnyű, merev és könnyen formázható, akár bonyolult alakzatokra is” – állítja közleményben a fejlesztést vezető Philip Evans professzor (főoldali képünkön jobbról a második), aki PhD hallgatójával, Kenny Chenggel közösen végzett laboratóriumi munka során, váratlanul fedezte fel a Nxylont. Kezdetben plazmával kísérleteztek, hogy növeljék a fa vízállóságát, de a rutinszerű tesztek közben valami egészen rendkívüli történt.

Így jött létre az ultrafekete anyag

Meglepő módon, amikor az eljárást a fa celláinak kitett végeire alkalmazták, azok hihetetlenül sötét árnyalatot öltöttek. Ekkor a texasi A&M Egyetem fizikai és csillagászati tanszékével együttműködve méréseket végeztek az anyagon, és elképesztő tényt tártak fel: a Nxylon szinte az összes fényt elnyelte, ami a természetben ritkán fordul elő.

„Az ultrafekete vagy szuperfekete anyag több mint 99 százalékát képes elnyelni a rá eső fénynek – jelentősen többet, mint a normál fekete festék, ami körülbelül 97,5 százalékot nyel el” – mutatott rá Evans.

Érdekes módon az Nxylon megőrizte kivételes tulajdonságait akkor is, amikor elektronmikroszkópos aranybevonattal borították be. Az anyag, szemben a hagyományos fekete festékekkel, nem pigmentekre támaszkodik, hanem az egyedi szerkezete ejti csapdába a fényt, így rendkívül sötétté válik.

Hogyan lehet felhasználni a gyakorlatban?

Az ultrafekete anyagok iránt nagy a kereslet, hiszen sokféleképpen alkalmazhatók: a csillagászatban például javítják a kép tisztaságát azáltal, hogy minimalizálják a szórt fényt, a napelemek viszont azzal képesek hasznot húzni belőle, hogy több napfényt nyelnek el. Ezeken túlmenően nagyra értékelhetik az ilyen anyagokat a művészek, akik újfajta alkotásokban gondolkodhatnak vagy az ékszerek és luxuscikkek gyártói, hiszen különleges órák készítéséhez például elsőosztályú anyagnak bizonyulhat.

Az Nxylon új életet lehelhet az erdészeti iparba is, azáltal, hogy fenntartható és luxus alternatívát kínál a hagyományos anyagok helyett. Tintafeketesége lehetővé teszi, hogy az ébenfát és a rózsafát helyettesítse az órakészítésben vagy az onyx drágakövet az ékszergyártásban.

A tudósok prototípus termékeket már készítettek is az ultrafekete fából. Ezek alapján az elsődleges céljuk a luxuspiac lehet (hiszen éppen karórákkal és ékszerekkel szemléltették, mit kihozni az új anyagból), de a jövőben szélesebb körű alkalmazásokat is terveznek. Az értékesítés egy hamarosan megalakuló startup révén lesz lehetséges, és az a koncepció, hogy különböző tervezőkkel működnek együtt a változatos termékek létrehozásában. Ez persze nem minden: a Nxylon nagyobb volumenű gyártásához még ki kell fejleszteniük egy megfelelő reaktort is.

Főoldali kép: a feltalálók az első óra prototípusokkal. Fotó: Brit Kolumbiai Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS