Az Európai Tanács elfogadta a gépekről szóló új rendeletet, amely naprakésszé teszi és rendeletté alakítja a gépekről szóló 2006-os irányelvet.
Az új szöveg harmonizálja a gépekre vonatkozó alapvető uniós egészségvédelmi és biztonsági követelményeket, előmozdítja a gépek szabad mozgását, valamint magas szintű biztonságot szavazol a munkavállalók és a polgárok számára – olvasható a Tanács közleményében.
A gépekről szóló 2006. évi irányelv az egyik olyan fő jogszabály, amely a gépek tekintetében uniós szinten alkalmazandó alapvető egészségvédelmi és biztonsági követelmények harmonizálására irányul. Az új rendelet jogi keretet hoz létre a biztonságos gépek uniós piacon történő forgalomba hozatalára vonatkozóan, és kiterjed a kialakulóban lévő technológiákhoz kapcsolódó új kockázatokra. Emellett jogbiztonságot is garantál azáltal, hogy egyértelművé teszi a rendelet hatályát, amely egyebek mellett kiterjed a személyszállításra használt kis járművekre és a könnyű elektromos járművekre – például robogókra és kerékpárokra –, mivel ezek használata széles körben elterjedt, és potenciálisan veszélyesek lehetnek a felhasználóikra nézve.
A ma elfogadott rendelet kötelezővé teszi a harmadik fél általi megfelelőség-értékelést a „nagy kockázatú” gépek hat kategóriája esetében. A biztonsági információkat minden termékhez biztosítani kell, azonban a rendelet értelmében – a digitális átállással összhangban – az alapértelmezett opciónak a digitális használati utasításokat kell tekinteni. Továbbra is lehetséges lesz nyomtatott formában hozzájutni a használati utasításokhoz, amennyiben a vásárlók erre igényt tartanak.
A rendeletet – azt követően, hogy az Európai Parlament elnöke és a Tanács elnöke azt aláírta – ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és az a kihirdetést követő huszadik napon hatályba fog lépni. A tagállamoknak és a gazdasági szereplőknek 42 hónap áll majd rendelkezésére az új rendelet szabályainak kötelező alkalmazása előtt.
A gépekről szóló (közel 300 oldalas) rendelet itt olvasható magyarul.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.