Uniós reformtámogatás: hat magyar projekt a 225 friss nyertes között

2022. 03. 11., 12:55

Az Európai Bizottság 225 projektet hagyott jóvá, hogy támogassa a tagállamokat a modern és reziliens közigazgatást, fenntartható növekedési stratégiákat és reziliens gazdaságokat célzó reformok előkészítésében, megtervezésében és végrehajtásában, valamint hogy fokozza a jelenlegi és a jövőbeli válsághelyzetekre való reagálási képességüket.

Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős uniós biztos így fogalmazott: „Miközben még mindig a világjárványból próbálunk felépülni, két héttel ezelőtt új válság tört ki Európában. A technikai támogatási eszköz továbbra is támogatni fogja a tagállamokat és a régiókat az olyan reformok végrehajtásában, amelyek révén javítható rezilienciájuk, támogathatók növekedési stratégiáik, felkészítheti őket a zöld és digitális kettős átállásra és biztosítható a hatékony és dinamikus közigazgatás.”

A tagállami reformok támogatása a Technikai Támogatási Eszköz (Technical Support Instrument, TSI) révén történik, amelynek 2022. évi teljes költségvetése 116,8 millió euró. A TSI igényvezérelt eszköz, amely testre szabott szaktanácsadást nyújt. A TSI egyben rugalmas eszköz is, amelyet a tagállamok kérésére gyorsan hozzá lehet igazítani a felmerülő igényekhez.

Célzottabb támogatás

A projektek szorosan igazodnak a Bizottság fő prioritásaihoz. A 2022. évi TSI továbbra is támogatni fogja a tagállamokat a zöld és digitális átállásra irányuló reformok megtervezésében és végrehajtásában, valamint közigazgatási szerveik működési kapacitásának és hatékonyságának javításában. A kérelmek 36 százaléka a zöld megállapodás célkitűzéseire, 51 százaléka pedig a digitális átállásra irányul. Ezenkívül a 2022-re vonatkozóan kiválasztott, TSI-támogatásra irányuló kérelmek 57 százaléka a tagállamok helyreállítási és rezilienciaépítési terveiben szereplő reformokhoz kapcsolódik.

A 2022. évi TSI-munkaprogram tartalmaz néhány újdonságot is.

– Több országra vagy több régióra kiterjedő projektek: ezek a projektek ugyanazon prioritásokra összpontosítva több tagállam vagy régió közös kihívásainak kezeléséhez nyújtanak technikai támogatást. A szakértői tapasztalatcsere révén előmozdítják az egymástól való tanulást és a közös megközelítések kidolgozását

– Kiemelt projektek: ezek révén a Bizottság olyan reformokat támogat, amelyek iránt nagy tagállami igény mutatkozik, és amelyek összhangban vannak az uniós prioritásokkal. Idetartozik például az épületfelújítást támogató reformokat kidolgozni és végrehajtani kívánó tagállamokat megcélzó épületkorszerűsítési kiemelt projekt. Az európai gyermekgarancia végrehajtásának támogatására irányuló kiemelt projekt támogatja a tagállamokat az európai gyermekgarancia létrehozásáról szóló tanácsi ajánlás végrehajtásában. Technikai támogatást nyújt a gyermekszegénység és a társadalmi kirekesztés megelőzését és leküzdését célzó intézkedések és szakpolitikák végrehajtásához.

A kérelmek 50 százaléka olyan kiemelt projektekhez kapcsolódik, mint az idegenforgalom, az épületkorszerűsítési program, a nemek közötti egyenlőség általános érvényesítése, a közigazgatás és a migránsok integrációja, a kérelmek 30 százaléka pedig több országot vagy több régiót érintő projekt.

Magyar projektek

Az 225 újonnan megítélt támogatás között hat magyar projekt van, amelyek az itt elérhető tájékoztatás szerint a következő területekre sorolhatók be:

– igazságos átmenet biztosítása,

– felújítás,

– helyi önkormányzatok finanszírozásának reformja,

– egyéni tanulási számlák bevezetése,

– a biodiverzitás-veszteségekből eredő pénzügyi kockázatok kezelése,

– biztosítás-felügyelet javítása.

Eddig összesen 28 magyarországi projekt nyert támogatást, közülük 12 már le is zárult.

A Technikai Támogatási Eszköz

A TSI a Bizottság fő eszköze arra, hogy a nemzeti hatóságok kérésére technikai támogatást nyújtson az EU-n belüli reformokhoz. A TSI részét képezi a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretnek, valamint az európai helyreállítási tervnek. Elődjének, a strukturálisreform-támogató programnak a sikerére épít, amelynek keretében 2017 óta több mint 1400 technikai támogatási projekt végrehajtására került sor az uniós tagállamokban.

A TSI-ből támogatásra jogosult reformok közé tartoznak – egyebek mellett – a közigazgatás, az államháztartási gazdálkodás, a migrációkezelés, az üzleti környezet, a pénzügyi szektor, a munkaerőpiac, az oktatási rendszerek, a szociális szolgáltatások, a veszélyeztetett gyermekek támogatása, az egészségügy, a zöld átállás és a kiberbiztonság terén végrehajtandó reformok.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS