Uniós reformtámogatás: hat magyar projekt a 225 friss nyertes között

2022. 03. 11., 12:55

Az Európai Bizottság 225 projektet hagyott jóvá, hogy támogassa a tagállamokat a modern és reziliens közigazgatást, fenntartható növekedési stratégiákat és reziliens gazdaságokat célzó reformok előkészítésében, megtervezésében és végrehajtásában, valamint hogy fokozza a jelenlegi és a jövőbeli válsághelyzetekre való reagálási képességüket.

Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős uniós biztos így fogalmazott: „Miközben még mindig a világjárványból próbálunk felépülni, két héttel ezelőtt új válság tört ki Európában. A technikai támogatási eszköz továbbra is támogatni fogja a tagállamokat és a régiókat az olyan reformok végrehajtásában, amelyek révén javítható rezilienciájuk, támogathatók növekedési stratégiáik, felkészítheti őket a zöld és digitális kettős átállásra és biztosítható a hatékony és dinamikus közigazgatás.”

A tagállami reformok támogatása a Technikai Támogatási Eszköz (Technical Support Instrument, TSI) révén történik, amelynek 2022. évi teljes költségvetése 116,8 millió euró. A TSI igényvezérelt eszköz, amely testre szabott szaktanácsadást nyújt. A TSI egyben rugalmas eszköz is, amelyet a tagállamok kérésére gyorsan hozzá lehet igazítani a felmerülő igényekhez.

Célzottabb támogatás

A projektek szorosan igazodnak a Bizottság fő prioritásaihoz. A 2022. évi TSI továbbra is támogatni fogja a tagállamokat a zöld és digitális átállásra irányuló reformok megtervezésében és végrehajtásában, valamint közigazgatási szerveik működési kapacitásának és hatékonyságának javításában. A kérelmek 36 százaléka a zöld megállapodás célkitűzéseire, 51 százaléka pedig a digitális átállásra irányul. Ezenkívül a 2022-re vonatkozóan kiválasztott, TSI-támogatásra irányuló kérelmek 57 százaléka a tagállamok helyreállítási és rezilienciaépítési terveiben szereplő reformokhoz kapcsolódik.

A 2022. évi TSI-munkaprogram tartalmaz néhány újdonságot is.

– Több országra vagy több régióra kiterjedő projektek: ezek a projektek ugyanazon prioritásokra összpontosítva több tagállam vagy régió közös kihívásainak kezeléséhez nyújtanak technikai támogatást. A szakértői tapasztalatcsere révén előmozdítják az egymástól való tanulást és a közös megközelítések kidolgozását

– Kiemelt projektek: ezek révén a Bizottság olyan reformokat támogat, amelyek iránt nagy tagállami igény mutatkozik, és amelyek összhangban vannak az uniós prioritásokkal. Idetartozik például az épületfelújítást támogató reformokat kidolgozni és végrehajtani kívánó tagállamokat megcélzó épületkorszerűsítési kiemelt projekt. Az európai gyermekgarancia végrehajtásának támogatására irányuló kiemelt projekt támogatja a tagállamokat az európai gyermekgarancia létrehozásáról szóló tanácsi ajánlás végrehajtásában. Technikai támogatást nyújt a gyermekszegénység és a társadalmi kirekesztés megelőzését és leküzdését célzó intézkedések és szakpolitikák végrehajtásához.

A kérelmek 50 százaléka olyan kiemelt projektekhez kapcsolódik, mint az idegenforgalom, az épületkorszerűsítési program, a nemek közötti egyenlőség általános érvényesítése, a közigazgatás és a migránsok integrációja, a kérelmek 30 százaléka pedig több országot vagy több régiót érintő projekt.

Magyar projektek

Az 225 újonnan megítélt támogatás között hat magyar projekt van, amelyek az itt elérhető tájékoztatás szerint a következő területekre sorolhatók be:

– igazságos átmenet biztosítása,

– felújítás,

– helyi önkormányzatok finanszírozásának reformja,

– egyéni tanulási számlák bevezetése,

– a biodiverzitás-veszteségekből eredő pénzügyi kockázatok kezelése,

– biztosítás-felügyelet javítása.

Eddig összesen 28 magyarországi projekt nyert támogatást, közülük 12 már le is zárult.

A Technikai Támogatási Eszköz

A TSI a Bizottság fő eszköze arra, hogy a nemzeti hatóságok kérésére technikai támogatást nyújtson az EU-n belüli reformokhoz. A TSI részét képezi a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretnek, valamint az európai helyreállítási tervnek. Elődjének, a strukturálisreform-támogató programnak a sikerére épít, amelynek keretében 2017 óta több mint 1400 technikai támogatási projekt végrehajtására került sor az uniós tagállamokban.

A TSI-ből támogatásra jogosult reformok közé tartoznak – egyebek mellett – a közigazgatás, az államháztartási gazdálkodás, a migrációkezelés, az üzleti környezet, a pénzügyi szektor, a munkaerőpiac, az oktatási rendszerek, a szociális szolgáltatások, a veszélyeztetett gyermekek támogatása, az egészségügy, a zöld átállás és a kiberbiztonság terén végrehajtandó reformok.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS