„A biztonságos és hatékony oltóanyagok mellett a terápiás készítmények is kulcsfontosságúak a Covid19 leküzdéséhez.”
Az Európai Bizottság Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatósága (HERA) közös közbeszerzési keretszerződést írt alá a Paxlovid beszerzésére. Ezzel a SARS-CoV-2-proteázgátlót tartalmazó, szájon át szedhető gyógyszerrel olyan Covid19-cel fertőzött betegek kezelhetők, akiknél fennáll a súlyos betegség kialakulásának kockázata. A szerződést a Pfizer gyógyszeripari vállalattal írják alá, és egyelőre 12 hónapra szól.
13 uniós, EGT- és uniós tagjelölt ország vesz részt a közbeszerzésben. Ezek az országok összesen akár 3 427 517 adag szájon át szedhető ötnapos Paxlovid kúrát vásárolhatnak majd.
A Paxlovid Covid19-kezelés olyan felnőtteknél alkalmazható, akiknél nincs szükség kiegészítő oxigénellátásra, de nagyobb a kockázata a betegség súlyosra fordulásának. Várhatóan hatásos lesz a vírus jelenleg keringő és domináns törzseivel szemben.
A közös közbeszerzési mechanizmus célja méltányosabb hozzáférést biztosítani egyes egészségügyi ellenintézkedésekhez és javítani az ellátásbiztonságot, valamint kiegyensúlyozottabb árakat biztosítani a részt vevő uniós országok számára – olvasható a Bizottság közleményében.
„A biztonságos és hatékony oltóanyagok mellett a terápiás készítmények is kulcsfontosságúak a Covid19 leküzdéséhez. Szorosan együttműködtünk a tagállamokkal annak érdekében, hogy biztonságos és hatékony terápiás készítmények álljanak rendelkezésre, segítve a Covid19 által leginkább veszélyeztetett polgárok védelmét és kezelését. Ezek az erőfeszítések az elkövetkező hetekben és hónapokban is döntő fontosságúak maradnak, mivel a járványügyi helyzet a télen várhatóan tovább változik” – mondta Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.