A Valneva vállalattal kötött szerződés 2022-ben közel 27 millió Covid19 elleni vakcianaadag vásárlását teszi lehetővé az uniós tagállamok számára. A szerződés arra is lehetőséget biztosít, hogy az oltóanyagot az új variánstörzsekhez igazítsák, valamint hogy a tagállamok 2023-ban akár 33 millió további adagot rendelhessenek.
A Valnevával kötött szerződés annyit jelent, hogy bővül az Európában gyártandó oltóanyagok már most is rendelkezésre álló széles portfóliója, ideértve az AstraZeneca, a Sanofi-GSK, a Janssen Pharmaceutica NV, a BioNtech-Pfizer, a CureVac, a Moderna és a Novavax vállalattal már korábban aláírt szerződéseket. Ez a sokrétű oltóanyag-portfólió biztosítani fogja, hogy Európa megfelelően fel legyen készülve az oltásra, amint az oltóanyagok biztonságosnak és hatékonynak bizonyulnak. A tagállamok dönthetnek úgy is, hogy az oltóanyagot adományként felajánlják alacsonyabb és közepes jövedelmű országok számára, vagy átirányítják más európai országokba– olvasható a bizottság közleményében.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott: „A szerződés lehetővé teszi az oltóanyagok hozzáigazítását az új vírusváltozatokhoz. Széles vakciaportfóliónk segíteni fog minket abban, hogy Európában és Európán kívül egyaránt küzdjünk a koronavírus és annak variánsai ellen. A járványnak nincs vége. Aki csak teheti, oltassa be magát.”
Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos kijelentette: „Uniós oltóanyag-stratégiánk továbbra is eredményeket hoz egy olyan időszakban, amikor a Covid19-esetek száma sajnos ismét emelkedik az EU-ban. A Valneva-vakcina széles portfóliónk újabb eleme lesz, amint az Európai Gyógyszerügynökség bebizonyosodik arról, hogy az oltóanyag biztonságos és hatékony. A tagállamokat továbbra is támogatjuk oltási erőfeszítéseikben, és az üzenet továbbra is változatlan: bízni kell a tudományban! Oltani, oltani, oltani!”
A Valneva európai biotechnológiai vállalat, amely az élő vírusból vegyi inaktiválás útján inaktivált vírusvakcinát állít elő. Ez egy hagyományos, már 60–70 éve használt oltóanyag-technológia, bevált módszerekkel és magas szintű biztonsággal. Az influenza elleni vakcinák többségéhez és számos gyermekkori védőoltás oltóanyagához is ezt a technológiát használják. Jelenleg ez az egyetlen, európai klinikai vizsgálatokban tesztelt potenciális Covid19-vakcina, amely inaktivált vírust tartalmaz.
Az új oltóanyagok beszerzéséhez a tagállamok használhatják a REACT-EU csomagot, amely az új, Next Generation EU eszköz egyik legnagyobb programjaként a válsághelyzetekre való reagálást és válságelhárítást célzó intézkedések folytatása és kiterjesztése.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.