Az Európai Unió Tanácsa elfogadta mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózatról szóló rendeletet.
A jelenlegi mezőgazdasági számviteli információs hálózat olyan adatbázis, amely egy több mint 80 000 uniós gazdaságból álló, a statisztikai reprezentativitást figyelembe véve kialakított mintából közös módszertan alapján évente gyűjtött mikroökonómiai és számviteli adatokat tartalmaz. A felülvizsgált rendelet értelmében a mezőgazdasági számviteli információs hálózatról szóló rendelet alapján már most is gyűjtött adatok mellett környezeti és szociális adatokat is gyűjteni kell majd – olvasható a Tanács közleményében.
„A mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózatról szóló rendelet lehetővé fogja tenni, hogy többet hozzunk ki a mezőgazdasági adatainkból, ezáltal pedig nyomon követhessük az előrehaladást, amelyet fenntarthatósági céljaink teljesítése felé teszünk” – kommentálta a döntést Luis Planas Puchades, Spanyolország ügyvezető mezőgazdasági, halászati és élelmezésügyi minisztere.
Az újonnan elfogadott rendelet kiigazítja a mezőgazdasági számviteli információs hálózatról szóló rendeletet olyan további adatok gyűjtésének lehetővé tétele érdekében, amelyek a közös agrárpolitika (KAP) és az európai zöld megállapodás – ezen belül a „termelőtől a fogyasztóig” stratégia és a biodiverzitási stratégia – célkitűzései teljesítésének nyomon követéséhez szükségesek.
A felülvizsgált rendeletnek köszönhetően a Tanács várakozásai szerint
– javulni fognak az egyéb adatgyűjtési kezdeményezésekkel való kapcsolódások, és ezáltal csökkenni fognak az adminisztratív terhek,
– az összegyűjtött adatokat kutatáshoz és szakpolitikai döntéshozatalhoz fogják felhasználni azzal az átfogó céllal, hogy javuljanak és nyomon követhetők legyenek a fenntarthatóság érdekében tett erőfeszítések, és
– javulni fognak és személyre szabottabbá fognak válni a mezőgazdasági termelőknek nyújtott tanácsadási szolgáltatások.
Az adatgyűjtési folyamatban való részvétel önkéntes lesz, a tagállamok pedig felkérést kapnak majd olyan megoldások kidolgozására, amelyek a mezőgazdasági termelőket adataik megosztására ösztönzik.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.