Az Európai Parlament elnöke, David Sassoli nyilatkozata az Európai Bizottság által bejelentett, a COVID-19 járvánnyal kapcsolatos intézkedésekről.
„A második világháború óta nem álltunk szemben ilyen drámai válsággal. Az Európai Unió ma megteszi a szükséges lépéseket. Nem volt kétséges, hogy ez fog történni.
A helyzet annyira komoly, hogy egyetlen európai kormány sem gondolhatja, hogy egyedül fogja megoldani. Az Európai Bizottság által közzétett intézkedések a COVID-19 járvány ellen a jó irányba tett lépések.
Minden európai ország egészségügyi rendszere támogatáshoz jut. A támogatás a szükséges eszközök biztosítását, a kórházaknak adott támogatást, és az mielőbb rendelkezésre álló védőoltáson dolgozó kutatások finanszírozását jelenti. A legfontosabb az emberi élet védelme.
A Bizottság a munkahelyek, a vállakozások és a gazdaság védelme mellett is elkötelezte magát. Ehhez azonban véget kell vetni a megszorításoknak. A tagállamok az összes szükséges forrást bevethetik a munkavállalók, az önálló vállalkozók, a vállalatok, és bankok támogatására. A tagállamok által vállalt elkötelezettség mellett az uniós költségvetésből is legalább 37 milliárt euró azonnal rendelkezésre áll.
Fontos hangsúlyozni, hogy a kormányok a Stabilitási és Növekedési Paktumban megengedett teljes rugalmasságot kihasználhatják, és a válság által sújtott ágazatoknak állami támogatást nyújthatnak.
A Tanácsnak és a Bizottságnak most jóvá kell hagynia ezt a javaslatot. Biztosíthatok mindenkit, hogy a Parlament a lehető leggyorsabban lépni fog.
Országaink megmentésére Európában közösen kell fellépnünk. Még többet kell tennünk.
Most a szolidaritás a kulcsszó Európában. Senkit sem hagyunk magára, és senki nem járja csak a saját útját.”
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.