REPowerEU: energetikai intézkedésekkel bővülnek a nemzeti helyreállítási tervek

REPowerEU: energetikai intézkedésekkel bővülnek a nemzeti helyreállítási tervek
2023. 02. 14., 19:07

Klímavédelmi lépésekkel kell kiegészíteni a nemzeti terveket, ezzel is segítve az orosz energiafüggőség és az energiaszegénység felszámolását, valamint a zöld átállást – döntött február 14-én az Európai Parlament.

  • A cél az energiatakarékosság, több tiszta energia előállítása, az energiaellátás diverzifikálása és a háztartások támogatása.
  • Több forrást kell elkülöníteni a határokon átívelő és a több országra is kiterjedő energetikai projektekre.
  • Új átláthatósági szabályok a legmagasabb összegű finanszírozásban részesülő, száz végső kedvezményezettre.

A képviselők 535 szavazattal, 63 ellenszavazattal és 53 tartózkodás mellett jóváhagyták a Tanáccsal 2022 decemberében létrejött előzetes megállapodást. A többletforrásokra pályázó tagállamoknak így az energiatakarékosságot, a tiszta energia előállítását és az energiaellátás diverzifikálását célzó intézkedésekkel kell kiegészíteniük helyreállítási és rezilienciaépítési terveiket, igazodva az Európai Unió REPowerEU tervéhez.

Küzdelem az energiafüggőség és az energiaszegénység ellen

Az új szabályok hatálya – néhány korlátozott kivétellel – a 2022. február 1-je után hozott intézkedésekre terjed majd ki. A tárgyalások során a Parlamentnek sikerült elérnie, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások, a kis- és középvállalkozások, valamint a mikrovállalkozások energiaszegénységének enyhítése is cél legyen.

Határokon átívelő intézkedések, átláthatóság és klímavédelem

A képviselők meggyőzték a tagállamokat a Tanácsban, hogy a REPowerEU-célú források legalább 30%-át olyan transznacionális projektekre fordítsák, amelyek – akár csak egyetlen ország viszonylatában is – érdemben kezelni tudják az energiaátvitel, -elosztás és -tárolás jelenlegi szűk keresztmetszeteit, és növelni a határkeresztező energiaáramlást.

Fontos volt az is, hogy a szabályok nagyobb átláthatóságot biztosítsanak a legmagasabb összegű finanszírozásban részesülő száz végső kedvezményezett esetében. A most elfogadott szabályokat a nemzeti helyreállítási tervek egészére alkalmazni kell.

jelentős károkozás elkerülésének elve ugyanúgy érvényes a helyreállítási tervek REPowerEU-célú intézkedéseire is. Ennek megfelelően ideiglenes mentességet élveznek az uniós energiaellátás közvetlen biztonságát védő, valamint a potenciális környezetkárosodást minimalizáló lépések. A nemzeti intézkedések emellett nem mehetnek szembe az EU klímavédelmi törekvéseivel sem.

Finanszírozás

A parlamenti tárgyalóküldöttség javaslatára a Bizottság által javasolt 20 milliárd eurós többlettámogatásból 8 milliárd euró az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren (ETS) belül árverés útján értékesített kibocsátási egységekből befolyó korábbi forrásokból, 12 milliárd euró pedig az Innovációs Alapból származik majd. Az ETS forrásai nem használhatók fosszilis tüzelőanyagokhoz kapcsolódó beruházások támogatására.

Európai Parlament

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS