Az uniós irányelv módosítása hatékonyabb védelmet biztosít a rákkeltő anyagok közelében dolgozóknak.
Az Európai Parlament elfogadta a 2004-es irányelv harmadik módosítását annak érdekében, hogy még tovább csökkentsék a daganatos megbetegedéseket kiváltó rákkeltő anyagokat a munkahelyeken. Ennek értelmében újabb öt olyan vegyszernél állapítanak meg határértékeket, amelyeket például nikkel-kadmium akkumulátor gyártásakor használnak, vagy a cink és a réz megolvasztásakor, illetve laboratóriumokban, az elektronikában, temetéskor, felújítások során, az egészségügyben, a műanyagok gyártásakor és az újrahasznosító szektorokban.
A most módosított uniós irányelv már 27 rákkeltő anyag határértékét határozza meg. „Ez a megállapodás hosszú távon elősegíti több mint egymillió uniós munkavállaló munkakörülményeinek javítását és segít elkerülni évi több mint 22 ezer munkavégzéssel öszefüggő megbetegedést” – mondta Laura Agea (EFDD, olasz), a harmadik módosításért felelős jelentéstevő.
2018 decemberében, a második módosítás alatt a parlament még szigorúbb szabályokat fogadott el annak érdekében, hogy csökkentsék a daganatos megbetegedéseket kiváltó rákkeltő anyagokat (karcinogének és mutagének) a munkahelyeken. Az új szabályok nyolc rákkeltő (belélegzett vagy fizikai érintkezés által a testbe jutott) anyag határértékét és a bőrre gyakorolt esetleges negatív hatását állapították meg. Ilyen anyag például a dízelgőz vagy a használt motorolaj.
2017-ben, az irányelv első módosításakor a képviselők 11 rákkeltő anyagot vettek fel arra a listára, amely határértéket szab meg az egészségre káros anyagokra.
20 millió dolgozót érint a probléma az EU-ban
A rák minősül a munkavállalókat fenyegető egyik legnagyobb egészségügyi kockázatnak az Európai Unióban, ahol a foglalkozással összefüggő halálesetek hátterében az esetek 53 százalékában ez a betegség áll. A megbetegedések közül a tüdőrák, a mellhártyákból kiinduló daganat (mesothelioma) és a hólyagrák a leggyakoribb. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint minden tizedik tüdőrák miatti elhalálozásból egy szorosan összefügg a munkavégzéssel.
Rákkeltő anyagok csaknem minden ágazatban előfordulhatnak, de az építőiparban, vegyiparban, bútoriparban, textiliparban, élelmiszeriparban, faiparban és az egészségügyben dolgozókat érinti leginkább a veszély.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.