Rákkeltő anyagok: jobban védené a munkavállalókat az Európai Parlament

2019. 03. 29., 14:45

Az uniós irányelv módosítása hatékonyabb védelmet biztosít a rákkeltő anyagok közelében dolgozóknak.

Az Európai Parlament elfogadta a 2004-es irányelv harmadik módosítását annak érdekében, hogy még tovább csökkentsék a daganatos megbetegedéseket kiváltó rákkeltő anyagokat a munkahelyeken. Ennek értelmében újabb öt olyan vegyszernél állapítanak meg határértékeket, amelyeket például nikkel-kadmium akkumulátor gyártásakor használnak, vagy a cink és a réz megolvasztásakor, illetve laboratóriumokban, az elektronikában, temetéskor, felújítások során, az egészségügyben, a műanyagok gyártásakor és az újrahasznosító szektorokban.

A most módosított uniós irányelv már 27 rákkeltő anyag határértékét határozza meg. „Ez a megállapodás hosszú távon elősegíti több mint egymillió uniós munkavállaló munkakörülményeinek javítását és segít elkerülni évi több mint 22 ezer munkavégzéssel öszefüggő megbetegedést” – mondta Laura Agea (EFDD, olasz), a harmadik módosításért felelős jelentéstevő.

2018 decemberében, a második módosítás alatt a parlament még szigorúbb szabályokat fogadott el annak érdekében, hogy csökkentsék a daganatos megbetegedéseket kiváltó rákkeltő anyagokat (karcinogének és mutagének) a munkahelyeken. Az új szabályok nyolc rákkeltő (belélegzett vagy fizikai érintkezés által a testbe jutott) anyag határértékét és a bőrre gyakorolt esetleges negatív hatását állapították meg. Ilyen anyag például a dízelgőz vagy a használt motorolaj.

2017-ben, az irányelv első módosításakor a képviselők 11 rákkeltő anyagot vettek fel arra a listára, amely határértéket szab meg az egészségre káros anyagokra.

20 millió dolgozót érint a probléma az EU-ban

A rák minősül a munkavállalókat fenyegető egyik legnagyobb egészségügyi kockázatnak az Európai Unióban, ahol a foglalkozással összefüggő halálesetek hátterében az esetek 53 százalékában ez a betegség áll. A megbetegedések közül a tüdőrák, a mellhártyákból kiinduló daganat (mesothelioma) és a hólyagrák a leggyakoribb. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint minden tizedik tüdőrák miatti elhalálozásból egy szorosan összefügg a munkavégzéssel.

Rákkeltő anyagok csaknem minden ágazatban előfordulhatnak, de az építőiparban, vegyiparban, bútoriparban, textiliparban, élelmiszeriparban, faiparban és az egészségügyben dolgozókat érinti leginkább a veszély.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS