Oroszország elleni szankciók ügyében döntött az Európai Unió Törvényszéke: nem ellentétes az uniós joggal a jogi tanácsadás tilalma

2024. 10. 02., 15:01

Az Európai Unió Törvényszéke megerősítette a minden személyt megillető azon alapvető jog fontosságát, hogy a bírósági eljárás lefolytatása, elkerülése vagy az arra való felkészülés érdekében ügyvédi tanácsot kérjen, és megállapította, hogy e jogot a vitatott tilalom nem kérdőjelezi meg.

2022-ben az Ukrajna elleni orosz agresszió intenzívebbé válására válaszul az Európai Unió Tanácsa számos korlátozó intézkedést fogadott el azért, hogy nyomást gyakoroljon Oroszországra annak érdekében, hogy ez utóbbi véget vessen agresszív háborújának. A meghozott intézkedések között szerepel a jogi tanácsadási szolgáltatások nyújtásának tilalma.

A Tanács e tilalmat az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről szóló 833/2014/EU rendelet módosításáról szóló, 2022. október 6-i (EU) 2022/1904 tanácsi rendelettel, a 833/2014 rendelet módosításáról szóló, 2022. december 16-i (EU) 2022/2474 tanácsi rendelettel és a 833/2014 rendelet módosításáról szóló, 2023. február 25-i (EU) 2023/427 tanácsi rendelettel vezette be.

Ezek a jogi aktusok – bizonyos kivételektől és mentességektől eltekintve – megtiltják minden olyan személynek, aki (többek között az Unió területén) jogi tanácsadási szolgáltatásokat nyújthat, hogy ilyen szolgáltatásokat nyújtson Oroszország kormányának és az oroszországi székhelyű jogi személyeknek, szervezeteknek vagy szerveknek. A tilalom célja, hogy tovább fokozza az Oroszországra gyakorolt nyomást – foglalja össze „az ügy” előzményét a Törvényszék közleménye.

Belga ügyvédi kamarák, köztük az Ordre néerlandais des avocats du barreau de Bruxelles (brüsszeli holland ügyvédi kamara), belga ügyvédek, az Ordre des avocats à la cour de Paris (párizsi ügyvédi kamara) és egyik tagja, valamint az Avocats Ensemble egyesület (ügyvédek érdekvédelmi egyesülete, ACE) e tilalom megsemmisítése iránti kérelemmel fordult az Európai Unió Törvényszékéhez. Véleményük szerint ez a tilalom nem indokolt, és sérti az ügyvédi tanácsadáshoz való hozzáférést biztosító alapvető jogokat, az ügyvédi szakmai titoktartást, az ügyvédi függetlenség kötelezettségét, a jogállamiság értékeit, valamint az arányosság és a jogbiztonság elvét.

A megsemmisítés iránti kereset az uniós intézmények uniós joggal ellentétes jogi aktusainak megsemmisítésére irányul. Bizonyos feltételek mellett a tagállamok, az európai intézmények és a magánszemélyek indíthatnak megsemmisítés iránti keresetet a Bíróság és a Törvényszék előtt. Ha a kereset megalapozott, az uniós bíróság megsemmisíti a jogi aktust. Az érintett intézménynek a jogi aktus megsemmisítése miatt esetleg kialakult joghézagot orvosolnia kell.

Az ítélet

A Törvényszék mindhárom keresetet elutasítja. Emlékeztet arra, hogy minden személynek joga van az Európai Unió Alapjogi Chartájában elismert hatékony bírói jogvédelemhez, amely magában foglalja az ügyvédi tanácsadáshoz és képviselethez való jogot egy folyamatban lévő vagy valószínűsíthető jogvitában. Úgy ítéli meg, hogy a vitatott tilalom ezt a jogot nem kérdőjelezi meg. E tekintetben pontosítja, hogy a jogi tanácsadási szolgáltatások Oroszország kormányának és az oroszországi székhelyű jogi személyeknek, szervezeteknek vagy szerveknek történő nyújtására vonatkozó általános tilalom nem érinti a bírósági, közigazgatási vagy választottbírósági eljárással összefüggésben nyújtott jogi tanácsadási szolgáltatásokat. A tilalom tehát csak azon jogi tanácsadásokra alkalmazandó, amelyek nem kapcsolódnak bírósági eljáráshoz. A Törvényszék hozzáteszi, hogy többek között a természetes személyek részére nyújtott jogi tanácsadás nem tartozik a tilalom hatálya alá.

A tilalomtól való eltéréseket illetően a Törvényszék azt állapítja meg, hogy azok önmagukban nem járnak az ügyvédi szakmai titoktartás védelmébe való beavatkozással. Ugyanakkor pontosítja, hogy a tagállamok a mentességi eljárások végrehajtása részletes szabályainak meghatározása során kötelesek biztosítani az Alapjogi Charta tiszteletben tartását.

A Törvényszék, miközben emlékeztet arra, hogy a bírósági eljáráshoz kapcsolódó körülmények között mennyire jelentős az ügyvédi függetlenség a jogalanyok hatékony jogorvoslathoz való jogának biztosítása szempontjából, megállapítja, hogy a szóban forgó tilalom nem alkalmazandó az ügyvéd által nyújtott, a bírósági eljáráshoz kapcsolódó jogi tanácsadási szolgáltatásokra, tehát nem jár az ügyvéd függetlenségébe való beavatkozással.

A Törvényszék hozzáteszi, hogy az ügyvéd alapvető feladata a jogállamiság tiszteletben tartása és védelme terén korlátozható. E feladat ugyanis az Unió által elérni kívánt általános érdekű célkitűzésekkel igazolt korlátozásoknak vethető alá, feltéve hogy a kitűzött cél vonatkozásában nem jelentenek olyan aránytalan és elviselhetetlen beavatkozást, amely a jogállamban az ügyvédekre bízott feladat lényegét sértené.

A Törvényszék szerint a kivételt és mentességet előíró rendelkezésekkel korlátozott, szóban forgó tilalom, valóban általános érdekű célokat követ, anélkül hogy sértené az ügyvédek demokratikus társadalomban betöltött alapvető feladatának lényegét.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS