Olcsóbb, tisztább és „függetlenebb” energiát szeretnének az európaiak

2024. 09. 24., 20:24

Az európai polgárok támogatják az EU által az elmúlt öt évben folytatott energiapolitikát, és további uniós és nemzeti szintű intézkedéseket várnak az EU energiafüggőségének csökkentése, valamint a zöldebb és megfizethetőbb energia érdekében – derül ki egy friss Eurobarométer-felmérésből.

A válaszadók 79 százaléka egyetértett azzal, hogy az unió éghajlat-politikai céljai új munkahelyeket teremtenek és beruházásokat vonzanak a tisztaenergia-ágazatban. 76 százalékuk úgy véli, hogy az uniós intézkedések csökkenteni fogják az energiaimporttól való függőséget, 69 százalékuk abban is reménykedik, hogy az uniós lépések csökkenteni fogják a háztartások és a vállalkozások energiaszámláit. A többség (62 százalék) szerint Európának diverzifikálnia kell az energiaforrásait, többek között a megújuló energiaforrásokba való beruházásokkal – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

Az otthoni energiafogyasztásukat csökkentő válaszadók 44 százaléka számolt be arról, hogy szigetelte a tetőt, a falakat, az ablakokat vagy padlót. A válaszadók több mint egyötöde említi a kazán cseréjét (27 százalék) vagy napelemek telepítését (22 százalék), 37 százalékuk ugyanakkor arra panaszkodott, hogy pénzügyi okok miatt nincs lehetősége ilyen beruházásra.

A válaszadók több mint háromnegyede (77 százalék) személyes döntéseket is hozott, jelentősen megváltoztatva szokásait annak érdekében, hogy kevesebb energiát fogyasszon. 55 százalékuk más közlekedési eszközöket (is) használ, mint korábban, tízből négyen (41 százalék) pedig a munkahelyi energiafogyasztási szokások megváltoztatatásáról is beszámoltak.

„Az út hosszú, de a célkitűzés egyértelmű: az EU fosszilistüzelőanyag-importtól való függőségét saját termelésű megújuló energiával kell felváltani, ami a polgárok és a vállalkozások, valamint a környezet javát szolgálja” – mondta Kadri Simson energiaügyi biztos.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS