Az „online ellenőrzési akció” során átvilágított 399 európai webáruházból 148 alkalmazott manipulatív gyakorlatot.
Az Európai Bizottság, valamint 23 tagállam, Norvégia és Izland nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságai (Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat) a mai napon közzétették a kiskereskedelmi weboldalak átvilágításának (ún. online ellenőrzési akció) eredményeit. Az ellenőrzés 399 kiskereskedelmi webáruházra terjedt ki, amelyek a textiltermékektől kezdve az elektronikai cikkekig számtalan terméket értékesítenek. Az ellenőrzés emellett a manipulatív gyakorlatok három konkrét típusára – az úgynevezett „sötét megoldásokra” – összpontosított, amelyek arra ösztönzik a fogyasztókat, hogy olyan döntéseket hozzanak, amelyek esetleg nem szolgálják a mindenek felett álló érdeküket. A három típus a következő: hamis online visszaszámlálók, olyan webes interfészek, amelyek arra szolgálnak, hogy a fogyasztókat vásárlásra, előfizetésre vagy egyéb választásra ösztönözzék, valamint rejtett információk. A vizsgálat kimutatta, hogy 148 oldal e három sötét megoldás közül legalább egyet alkalmazott.
A jogérvényesülésért felelős biztos, Didier Reynders így nyilatkozott: „Átvilágításunk azt mutatja, hogy a webáruházak közel 40 százaléka manipulatív gyakorlatokra támaszkodik a fogyasztók sebezhetőségének kihasználása vagy becsapása céljából. Ez a magatartás egyértelműen helytelen és ellentétes a fogyasztóvédelemmel. Manapság már rendelkezünk kötelező erejű eszközökkel az ilyen problémák kezeléséhez, és arra kérem a nemzeti hatóságokat, hogy használják ki jogérvényesítési kapacitásaikat a megfelelő intézkedések meghozatala és e gyakorlatok leküzdése érdekében. Ezzel párhuzamosan a Bizottság felülvizsgálja az összes fogyasztóvédelmi jogszabályt annak biztosítása érdekében, hogy azok megfeleljenek a digitális kor követelményeinek, többek között annak értékelése céljából, hogy a jogszabályok kellőképpen lefedik-e a sötét megoldásokat.”
A nemzeti hatóságok most felveszik a kapcsolatot az érintett kereskedőkkel, hogy azok módosítsák a weboldalakat, és szükség esetén tegyenek további lépéseket nemzeti eljárásaiknak megfelelően.
Az online ellenőrzési akció mellett a sötét megoldások kezelésére irányuló, a Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat munkáját kiegészítő, szélesebb körű erőfeszítéseinek részeként a Bizottság kapcsolatba fog lépni a digitális környezetben alkalmazott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló 2022. évi tanulmányban azonosított online kereskedőkkel is, hogy felkérje őket az itt azonosított problémák orvoslására.
A Bizottság emellett visszajelzéseket gyűjt a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos három irányelvről annak megállapítása érdekében, hogy azok biztosítják-e a magas szintű védelmet a digitális környezetben, mégpedig a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatról szóló irányelvről, a fogyasztók jogairól szóló irányelvről és a szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről szóló irányelvről. A nyilvános konzultáció 2023. február 20-ig tart.
A Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat az uniós fogyasztóvédelmi jogszabályok végrehajtásáért felelős hatóságok hálózata. A határokon átnyúló kérdések kezelése érdekében ezek a hatóságok uniós szinten koordinálják tevékenységüket.
A nemzeti hatóságok felelősek az uniós fogyasztóvédelmi jogszabályok végrehajtásáért. A fogyasztóvédelmi együttműködésről szóló aktualizált rendeletnek köszönhetően a tagállami hatóságok már erősebb hatáskörrel rendelkeznek a szabálytalanságok felderítésére és a tisztességtelen kereskedők elleni gyors fellépésre.
A digitális szolgáltatásokról szóló új jogszabály meg fogja tiltani a sötét megoldások alkalmazását az online platformokon. Ki fogja egészíteni az olyan szabályokat, mint a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelv vagy az általános adatvédelmi rendelet, és biztosítja, hogy a platformok esetében ne maradjon szabályozási hézag a felhasználók manipulálása tekintetében.
Ráadásul az uniós fogyasztóvédelmi szabályok hatékonyabb végrehajtásáról és korszerűsítéséről szóló új irányelv a meglévő uniós fogyasztóvédelmi jogi eszközök módosítása révén átláthatóbbá tette az online vásárlást a fogyasztók számára.
A hálózat az online ellenőrzési akciókat az Európai Bizottság által kidolgozott közös kritériumok felhasználásával végzi. A korábbi ellenőrzésekkel kapcsolatos információk itt találhatók.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.