Az Európai Parlament növeli a 2024-es uniós büdzsét az Ukrajna elleni orosz háború kezelése, a kkv-k, a fiatalok és a kutatás, valamint az EU stratégiai autonómiájának támogatása érdekében.
A képviselők szerint az új geopolitikai és gazdasági környezet, „a súlyosbodó éghajlati és biológiai sokféleséggel kapcsolatos válsággal együtt”, „új politikai szükségleteket” támasztanak – olvasható a testület közleményében. A Parlament az uniós hosszú távú költségvetésének félidős felülvizsgálattól elvárja, hogy a 2024–2027-es időszakban 75,8 milliárd euróval növelje a büdzsét.
A képviselők ebből a tervezett kiegészítésből támogatnák az EU stratégiai autonómiájának javítását célzó kezdeményezéseket 2024-ben, de a humanitárius segélyek, a migráció és a külső segítségnyújtás kiadásait is. Emellett megnövelnék az olyan programok és szakpolitikák finanszírozását, amelyeket létfontosságúnak tartanak az ukrajnai háború és a magas energiaárak következményeinek kezeléséhez. Ezek tovább segítik a járvány utáni helyreállítást és megerősíti a zöld fordulatot. A fiatalokat az Erasmus+ támogatásának növelésével támogatja, figyelembe véve a magasabb inflációt és a magasabb megélhetési költségeket, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a programot.
A Parlament pozícióját ez az állásfoglalás foglalja össze, amelyet 424 szavazattal, 101 ellenszavazat mellett és 102 tartózkodással fogadtak el.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.