Az Európai Bizottság létrehozta az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóságot (HERA) azzal a céllal, hogy megelőzze és felderítse az egészségügyi veszélyhelyzeteket, valamint gyorsan reagálni tudjon azokra.
A HERA operatív információgyűjtés és a szükséges reagálási kapacitások kiépítése révén előre fogja tudni jelezni a fenyegetéseket és a potenciális egészségügyi válságokat. Veszélyhelyzet esetén a HERA biztosítja olyan gyógyszerek, vakcinák és az egészségügyi ellenintézkedésekhez kapcsolódó egyéb eszközök – például kesztyűk és maszkok – kidolgozását, gyártását és elosztását, amelyek a koronavírusra való reagálás első szakaszában gyakran hiányoztak. A HERA az Unió helyzetéről szóló 2021. évi beszédben bejelentett európai egészségügyi unió egyik kulcsfontosságú pillére, és pótolni fogja az EU egészségügyi veszélyhelyzetekre való reagálásában és felkészültségében mutatkozó hiányosságokat – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Válságok előtt: felkészülés
Egy egészségügyi válságot megelőző „felkészülési szakaszban” a HERA szorosan együtt fog működni más uniós és nemzeti egészségügyi hatóságokkal, az iparággal és a nemzetközi partnerekkel annak érdekében, hogy az EU jobban felkészüljön az egészségügyi veszélyhelyzetekre.
A HERA fenyegetésértékeléseket és operatív információgyűjtést fog végezni, modelleket dolgoz ki a járványok előrejelzésére, és 2022 elejéig legalább három nagy hatású fenyegetést fog azonosítani és azokkal kapcsolatban fellépni, továbbá kezelni fogja az egészségügyi ellenintézkedések terén adott esetben felmerülő hiányosságokat.
A HERA emellett támogatni fogja az új egészségügyi ellenintézkedések kidolgozására irányuló kutatást és innovációt, többek között az egész Unióra kiterjedő klinikai vizsgálati hálózatokon és platformokon keresztül a gyors adatmegosztás érdekében.
Ezen túlmenően a HERA kezelni fogja a piaci kihívásokat és növelni fogja az ipari kapacitást. A Covid19-vakcinákkal kapcsolatos ipari léptékváltással foglalkozó munkacsoport által végzett munkára építve a HERA a szoros párbeszéd mellett egy hosszú távú stratégiát fog kialakítani az iparral a gyártási kapacitásra és a célzott beruházásokra vonatkozóan, és kezelni fogja az egészségügyi ellenintézkedések ellátási láncában jelentkező szűk keresztmetszeteket.
A hatóság elő fogja mozdítani az ellenintézkedésekhez kapcsolódó eszközök közbeszerzését, kezelni fogja a rendelkezésre állásukkal és a szétosztásukkal kapcsolatos kihívásokat, és növelni fogja a készletfelhalmozási kapacitást a logisztika terén felmerülő hiányok és szűk keresztmetszetek kiküszöbölése érdekében.
A HERA emellett erősíteni fogja az egészségügyi ellenintézkedések valamennyi aspektusával kapcsolatos ismereteket és készségeket a tagállamokban.
Egészségügyi válság idején: veszélyhelyzetre való reagálás
Amennyiben uniós szinten népegészségügyi szükséghelyzetet hirdetnek ki, a HERA gyorsan átállhat a veszélyhelyzeti műveletekre, ideértve a gyors döntéshozatalt és a sürgősségi intézkedések életbe léptetését egy magas szintű egészségügyi válságtanács irányításával. Mozgósítani fogja a vészhelyzeti finanszírozást, valamint mechanizmusokat indít az egészségügyi ellenintézkedések és a nyersanyagok nyomon követése, új célzott fejlesztése, beszerzése és megvásárlása érdekében.
Az EU FAB létesítmények – amelyek az oltóanyag- és gyógyszergyártáshoz szükséges gyártási kapacitások azonnali biztosítására készen álló hálózatot alkotnak – működésbe fognak lépni, hogy rendelkezésre bocsássák a szükséghelyzetre lefoglalt sürgős gyártási kapacitásokat, valamint hogy veszélyhelyzeti kutatási és innovációs terveket dolgozzanak ki a tagállamokkal folytatott párbeszéd keretében.
Fokozódni fog az egészségügyi ellenintézkedésekhez kapcsolódó eszközök gyártása az EU-ban, és leltár készül a gyártóüzemekről, a nyersanyagokról, a fogyóeszközökről, a berendezésekről és az infrastruktúráról annak érdekében, hogy világosan áttekinthetők legyenek az uniós kapacitások.
Források
A HERA tevékenységei a jelenlegi többéves pénzügyi keretből 6 milliárd eurós indikatív költségvetésre támaszkodnak a 2022–2027-es időszakban. E költségvetés egy része a NextGenerationEU programból származik majd.
Más uniós programok, például a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz, a REACT-EU, a Kohéziós Alap és az EU-n belüli InvestEU program, valamint az EU-n kívüli Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz szintén hozzá fognak járulni az egészségügyi rendszerek rezilienciájának támogatásához. A fenti 6 milliárd euróval együtt a teljes támogatás így csaknem 30 milliárd eurót tesz ki a következő finanszírozási időszakban, és még ennél is többet, ha figyelembe vesszük a nemzeti szintű és a magánszektorbeli beruházásokat.
Következő lépések
A 2021 februárjában elindított HERA-inkubátor gyors elindításának és fejlesztésének biztosítása érdekében a HERA-t a Bizottságon belüli struktúraként hozzák létre. 2022 elején válik teljes mértékben működőképessé. Működését 2025-ig – amikor is sor kerül majd teljes körű értékelésére – évente felülvizsgálják és kiigazítják.
Az uniós szintű népegészségügyi szükséghelyzet esetén hozott egészségügyi ellenintézkedésekhez kapcsolódó sürgős intézkedések keretéről szóló tanácsi rendeletjavaslatot a Tanács fogja megvitatni és elfogadni.
A következő napokban a Bizottság előzetes tájékoztatót tesz közzé annak érdekében, hogy előzetesen tájékoztassa az oltóanyagok és a terápiás készítmények gyártóit az EU FAB létesítmények számára kiírt, 2022 elejére tervezett pályázati felhívásról.
A biztosi testület tagjainak nyilatkozatai
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott: „A HERA egy erősebb egészségügyi unió újabb építőköve, és jelentős előrelépést jelent a válsághelyzetekre való felkészülésünk szempontjából. A HERA-val gondoskodni fogunk arról, hogy rendelkezzünk azokkal az orvosi eszközökkel, amelyekre szükségünk van ahhoz, hogy megvédjük polgárainkat a jövőbeli egészségügyi veszélyektől. A HERA lehetővé teszi majd a gyors döntések meghozatalát az ellátás biztosítása érdekében. Ezt ígértem már 2020-ban, és ígéretemnek most eleget is teszünk.”
Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök elmondta: „A HERA küldetése egyértelmű: biztosítani az egészségügyi ellenintézkedések rendelkezésre állását, hozzáférhetőségét és elosztását az Unióban. A HERA az EU válasza a veszélyhelyzetekre való felkészülésre és azok kezelésére. A HERA rendelkezni fog az iparral, az orvosszakértőkkel, a kutatókkal és a globális partnereinkkel való együttműködéshez szükséges befolyással és költségvetéssel annak biztosítása érdekében, hogy a kritikus fontosságú eszközök, gyógyszerek és vakcinák szükség esetén gyorsan rendelkezésre álljanak. Most már tudjuk, hogy a Covid19-világjárvány és a jövőbeli egészségügyi veszélyhelyzetek elleni küzdelemben az egyetlen járható utat az együttműködés jelenti.”
Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos így nyilatkozott: „A HERA elengedhetetlen egy erős európai egészségügyi unió számára. A HERA segítségével – az előrejelzések révén – képesek leszünk előre látni a fenyegetéseket és olyan módon összehangolni tevékenységeinket, hogy e fenyegetésekre időben reagálni tudjunk a kritikus fontosságú egészségügyi ellenintézkedésekhez kapcsolódó készletek kidolgozásának, beszerzésének és elosztásának biztosításával. A HERA egy egyedülálló közegészségügyi biztonsági struktúra, amely lehetővé teszi számunkra az események előrejelzését. A közegészségügyi biztonság együttes törekvéssé válik az EU-ban. Csaknem két év pusztító járvány után a HERA az egészségpolitika szemléletváltásának szimbóluma, amelyet mindannyiunknak támogatnunk kell: ha együtt cselekszünk, erősebbek vagyunk, és képesek vagyunk valódi változást eredményezni polgáraink egészségének biztosítása érdekében.”
Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos úgy vélte: „Az egészségügyi ellenintézkedések kulcsfontosságúak az egészséget fenyegető veszélyek leküzdésében. A Bizottság élen járt a világjárvány elleni küzdelemben, de többet kell tennünk annak biztosítása érdekében, hogy felkészültebbek legyünk a következő válságokra. A kutatás és az innováció központi eleme lesz a HERA-nak, mivel az új hatóság egyik feladata, hogy előmozdítsa és támogassa a gyógyászati technológiák kidolgozását és gyártását.”
Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos hangsúlyozta: „A HERA-val levonjuk a válság tanulságait: az Unióban rendelkezésre álló elegendő ipari kapacitás és a jól működő ellátási láncok nélkül nem tudjuk biztosítani polgáraink egészségét. Európa és a világ többi része számára rekordidő alatt sikerült növelnünk a Covid19 elleni oltóanyag-előállítást. De jobban fel kell készülnünk a jövőbeli egészségügyi válságokra. A HERA új, a szükségekhez igazítható termelési kapacitásokat és biztonságos ellátási láncokat fog garantálni annak érdekében, hogy Európa szükség esetén gyorsan reagálhasson.”
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a paksi atomerőmű-beruházás során „az első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentést”, ami a projekt újabb fontos lépése – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.