„A javaslatnak köszönhetően gyermekeink játékai még biztonságosabbá válnak, többek között felhasznált a káros vegyi anyagok tekintetében.”
Az Európai Bizottság a játékok biztonságáról szóló rendeletjavaslatot terjesztett elő, melyben felülvizsgálja a jelenlegi szabályozást, hogy védelmet nyújtson a gyermekeknek a játékokból eredő esetleges kockázatoktól szemben.
Az uniós piacon forgalomba hozott játékok már most is a legbiztonságosabbak közé tartoznak a világon. A javasolt szabályok nagyobb védelmet fognak biztosítani a gyermekeknek, különösen a káros vegyi anyagokkal szemben. Céljuk továbbá, hogy csökkenjen az EU-ban – különösen az interneten – továbbra is értékesített nem biztonságos játékok nagy száma, valamint hogy javuljanak az EU-ban gyártott és az importált játékok közötti egyenlő versenyfeltételek. Ugyanakkor továbbra is biztosítani fogják a játékok szabad mozgását az egységes piacon – olvasható a Bizottság közleményében.
„A javaslatnak köszönhetően gyermekeink játékai még biztonságosabbá válnak, többek között felhasznált a káros vegyi anyagok tekintetében. A végrehajtás a digitális technológiáknak köszönhetően még hatékonyabb lesz, és könnyebben azonosíthatóak lesznek a nem biztonságos játékok, különösen az EU határain. A javaslat továbbá hozzájárul a versenyfeltételek kiegyenlítéséhez az uniós játékgyártó ipar terén, különösen ami a kis- és középvállalkozásokat illeti, mivel megszünteti a tisztességtelen versenyhelyzetet, miközben javítja gyermekeink biztonságát” – mondta Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos.
A javaslat a hatályos szabályokra építve aktualizálja azokat a biztonsági követelményeket, amelyeknek a játékoknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az EU-ban forgalmazhatók legyenek, függetlenül attól, hogy az EU-ban vagy máshol gyártják-e őket. A javaslat kimondottan a következőkre irányul:
A játékokra vonatkozó szabályokat a játékok biztonságáról szóló 2009/48/EK irányelv tartalmazza. Az említett irányelv határozza meg azokat a biztonsági követelményeket, amelyeknek a játékoknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az uniós piacon forgalmazhatók legyenek, függetlenül attól, hogy az EU-ban vagy harmadik országban gyártják-e őket. Ez megkönnyíti a játékok szabad mozgását az egységes piacon.
Az irányelv értékelését követően azonban a Bizottság számos hiányosságot állapított meg a jogszabály gyakorlati alkalmazásában annak 2009-es elfogadása óta. Szükségesnek bizonyult a játékok lehetséges kockázataival szembeni védelem növelése, különösen a káros vegyi anyagok jelentette kockázatokat illetően. Az értékelés továbbá arra a következtetésre jutott, hogy növelni kell az irányelv végrehajtásának hatékonyságát, különösen az online értékesítés tekintetében.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.