Gyerekjátékok biztonsága: szigorítaná a szabályozást az Európai Bizottság

Gyerekjátékok biztonsága: szigorítaná a szabályozást az Európai Bizottság
2023. 07. 30., 07:15

„A javaslatnak köszönhetően gyermekeink játékai még biztonságosabbá válnak, többek között felhasznált a káros vegyi anyagok tekintetében.”

Az Európai Bizottság a játékok biztonságáról szóló rendeletjavaslatot terjesztett elő, melyben felülvizsgálja a jelenlegi szabályozást, hogy védelmet nyújtson a gyermekeknek a játékokból eredő esetleges kockázatoktól szemben.

Az uniós piacon forgalomba hozott játékok már most is a legbiztonságosabbak közé tartoznak a világon. A javasolt szabályok nagyobb védelmet fognak biztosítani a gyermekeknek, különösen a káros vegyi anyagokkal szemben. Céljuk továbbá, hogy csökkenjen az EU-ban – különösen az interneten – továbbra is értékesített nem biztonságos játékok nagy száma, valamint hogy javuljanak az EU-ban gyártott és az importált játékok közötti egyenlő versenyfeltételek. Ugyanakkor továbbra is biztosítani fogják a játékok szabad mozgását az egységes piacon – olvasható a Bizottság közleményében.

„A javaslatnak köszönhetően gyermekeink játékai még biztonságosabbá válnak, többek között felhasznált a káros vegyi anyagok tekintetében. A végrehajtás a digitális technológiáknak köszönhetően még hatékonyabb lesz, és könnyebben azonosíthatóak lesznek a nem biztonságos játékok, különösen az EU határain. A javaslat továbbá hozzájárul a versenyfeltételek kiegyenlítéséhez az uniós játékgyártó ipar terén, különösen ami a kis- és középvállalkozásokat illeti, mivel megszünteti a tisztességtelen versenyhelyzetet, miközben javítja gyermekeink biztonságát” – mondta Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos.

A javaslat a hatályos szabályokra építve aktualizálja azokat a biztonsági követelményeket, amelyeknek a játékoknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az EU-ban forgalmazhatók legyenek, függetlenül attól, hogy az EU-ban vagy máshol gyártják-e őket. A javaslat kimondottan a következőkre irányul:

  • A káros vegyi anyagokkal szembeni védelem fokozása: A javaslat nemcsak fenntartja a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagok jelenlegi tilalmát, hanem más káros vegyi anyagok játékokban való használatát is megtiltja. A javaslat azokat a vegyi anyagokat veszi célba, amelyek különösen károsak a gyermekekre nézve. Megtiltja például az endokrin rendszert befolyásoló vegyi anyagok (vagyis a hormonháztartást zavaró anyagok), valamint a légzőrendszerre ható vagy egy adott szervre mérgező vegyi anyagok játékokban való használatát.
  • Szigorúbb szabályérvényesítés: A javaslat biztosítja, hogy csak biztonságos játékokat értékesítsenek az EU-ban. Minden játéknak rendelkeznie egy úgynevezett kell digitális termékútlevéllel, amely információkat tartalmaz a javasolt rendeletnek való megfelelésről. Az importőröknek minden játékra vonatkozóan digitális termékútlevelet kell benyújtaniuk az EU határain, valamint az online értékesített játékok esetében is. A külső határokon egy új informatikai rendszer segítségével fogják átvizsgálni az összes digitális termékútlevelet, és azonosítani fogják a részletes vámellenőrzést igénylő szállítmányokat. A játékok ellenőrzéséért továbbra is a tagállamok ellenőrei felelnek. Ezenkívül, ha olyan nem biztonságos játékokat azonosítanak, amelyek kockázataival a rendelet nem foglalkozik egyértelműen, a javaslat biztosítja, hogy a Bizottság előírhassa e játékok piacról való kivonását.

A játékok biztonsága

A játékokra vonatkozó szabályokat a játékok biztonságáról szóló 2009/48/EK irányelv tartalmazza. Az említett irányelv határozza meg azokat a biztonsági követelményeket, amelyeknek a játékoknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az uniós piacon forgalmazhatók legyenek, függetlenül attól, hogy az EU-ban vagy harmadik országban gyártják-e őket. Ez megkönnyíti a játékok szabad mozgását az egységes piacon.

Az irányelv értékelését követően azonban a Bizottság számos hiányosságot állapított meg a jogszabály gyakorlati alkalmazásában annak 2009-es elfogadása óta. Szükségesnek bizonyult a játékok lehetséges kockázataival szembeni védelem növelése, különösen a káros vegyi anyagok jelentette kockázatokat illetően. Az értékelés továbbá arra a következtetésre jutott, hogy növelni kell az irányelv végrehajtásának hatékonyságát, különösen az online értékesítés tekintetében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS