Az Európai Bizottság konzultációt indított az európai szociális partnerekkel az európai üzemi tanácsokról szóló irányelv esetleges felülvizsgálatával kapcsolatban. A konzultáció előzménye az Európai Parlament 2023. februári saját kezdeményezésű jogalkotási állásfoglalása, amely az irányelv felülvizsgálatát szorgalmazta.
„Az európai üzemi tanácsok fontos szociális párbeszédet tesznek lehetővé a nagy multinacionális vállalatokon belül, és ezáltal biztosítják, hogy kiegyensúlyozott megoldások szülessenek, továbbá előmozdítják a bizalmat és a partnerséget a munkavállalók és a munkáltatók között. Mindezekre nagyon nagy szükség van ahhoz, hogy sikerrel lehessen kezelni a zöld és digitális átállás következtében kialakuló strukturális változásokat. Üdvözöljük az Európai Parlament állásfoglalását, és várjuk a szociális partnerek véleményét, hogy az európai üzemi tanácsokról szóló irányelv ezután is megfelelhessen a céljának” – mondta Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős biztos.
Az irányelv 2018-as bizottsági értékelése szerint az európai üzemi tanácsok továbbra is fontos szerepet töltenek be a multinacionális vállalatokban a határokon átívelő szociális párbeszéd biztosítása és megszervezése terén, a tagállamok számára pedig kellő rugalmassággal teszik lehetővé annak a helyi rendszerekbe való beépítését. Ugyanakkor az értékelés hiányosságokra is rámutatott, például az európai üzemi tanácsok konzultációs eljárásainak területén, illetve a munkavállalók jogainak érvényesítésére szolgáló eszközökkel kapcsolatban. Az Európai Parlament is felkérte a Bizottságot az irányelvnek az egyes tagállamokra jellemző különböző munkaügyi kapcsolatrendszerek figyelembevételével végzett felülvizsgálatára, hogy az európai üzemi tanácsok erősebben és nagyobb hatással működhessenek, valamint a számuk is emelkedjen.
A szociális jogok európai pillérének 8. alapelve hangsúlyozza a szociális párbeszéd és a munkavállalói részvétel fontosságát. Az európai üzemi tanácsok intézménye fontos eszköz a munkavállalók számára, hogy részt vehessenek a multinacionális vállalatok határokon átívelő döntéseiben, amelyek rájuk is hatással vannak. Az európai üzemi tanácsokat a munkavállalók kérésére hozzák létre, és nem kötelező erejű véleményeket bocsátanak ki az irányító szervek számára, a releváns, határokon átívelő ügyeket illetően.
Az európai üzemi tanácsokról szóló irányelv előírja a tagállamok számára, hogy megfelelő közigazgatási, illetve bírósági eljárások álljanak rendelkezésre az európai üzemi tanácsok létrehozására és működésére vonatkozóan. Évente mintegy 20 új európai üzemi tanácsot hoznak létre, és körülbelül 1000 vállalatban működik aktív európai üzemi tanács – ez a feltételeknek megfelelő vállalatoknak nagyjából a felét jelenti.
A Bizottság az Európai Unió működéséről szóló szerződés 154. cikkének (2) bekezdésével összhangban kéri ki az európai szociális partnerek véleményét. Az említett bekezdés az Európai Unió működéséről szóló szerződés 153. cikkén alapuló szociálpolitikai javaslatok esetében kétszakaszos konzultációt ír elő az európai szociális partnerekkel. A szociális partnerek a konzultáció első és második szakaszában is dönthetnek úgy, hogy egyeztetnek egymással.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.