Európai üzemi tanácsok: elindult a konzultáció az irányelv felülvizsgálatáról

Európai üzemi tanácsok: elindult a konzultáció az irányelv felülvizsgálatáról
2023. 04. 12., 17:38

Az Európai Bizottság konzultációt indított az európai szociális partnerekkel az európai üzemi tanácsokról szóló irányelv esetleges felülvizsgálatával kapcsolatban. A konzultáció előzménye az Európai Parlament 2023. februári saját kezdeményezésű jogalkotási állásfoglalása, amely az irányelv felülvizsgálatát szorgalmazta.

„Az európai üzemi tanácsok fontos szociális párbeszédet tesznek lehetővé a nagy multinacionális vállalatokon belül, és ezáltal biztosítják, hogy kiegyensúlyozott megoldások szülessenek, továbbá előmozdítják a bizalmat és a partnerséget a munkavállalók és a munkáltatók között. Mindezekre nagyon nagy szükség van ahhoz, hogy sikerrel lehessen kezelni a zöld és digitális átállás következtében kialakuló strukturális változásokat. Üdvözöljük az Európai Parlament állásfoglalását, és várjuk a szociális partnerek véleményét, hogy az európai üzemi tanácsokról szóló irányelv ezután is megfelelhessen a céljának” – mondta Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős biztos.

Az irányelv 2018-as bizottsági értékelése szerint az európai üzemi tanácsok továbbra is fontos szerepet töltenek be a multinacionális vállalatokban a határokon átívelő szociális párbeszéd biztosítása és megszervezése terén, a tagállamok számára pedig kellő rugalmassággal teszik lehetővé annak a helyi rendszerekbe való beépítését. Ugyanakkor az értékelés hiányosságokra is rámutatott, például az európai üzemi tanácsok konzultációs eljárásainak területén, illetve a munkavállalók jogainak érvényesítésére szolgáló eszközökkel kapcsolatban. Az Európai Parlament is felkérte a Bizottságot az irányelvnek az egyes tagállamokra jellemző különböző munkaügyi kapcsolatrendszerek figyelembevételével végzett felülvizsgálatára, hogy az európai üzemi tanácsok erősebben és nagyobb hatással működhessenek, valamint a számuk is emelkedjen.

Üzemi tanácsok az EU-ban

szociális jogok európai pillérének 8. alapelve hangsúlyozza a szociális párbeszéd és a munkavállalói részvétel fontosságát. Az európai üzemi tanácsok intézménye fontos eszköz a munkavállalók számára, hogy részt vehessenek a multinacionális vállalatok határokon átívelő döntéseiben, amelyek rájuk is hatással vannak. Az európai üzemi tanácsokat a munkavállalók kérésére hozzák létre, és nem kötelező erejű véleményeket bocsátanak ki az irányító szervek számára, a releváns, határokon átívelő ügyeket illetően.

Az európai üzemi tanácsokról szóló irányelv előírja a tagállamok számára, hogy megfelelő közigazgatási, illetve bírósági eljárások álljanak rendelkezésre az európai üzemi tanácsok létrehozására és működésére vonatkozóan. Évente mintegy 20 új európai üzemi tanácsot hoznak létre, és körülbelül 1000 vállalatban működik aktív európai üzemi tanács – ez a feltételeknek megfelelő vállalatoknak nagyjából a felét jelenti.

A Bizottság az Európai Unió működéséről szóló szerződés 154. cikkének (2) bekezdésével összhangban kéri ki az európai szociális partnerek véleményét. Az említett bekezdés az Európai Unió működéséről szóló szerződés 153. cikkén alapuló szociálpolitikai javaslatok esetében kétszakaszos konzultációt ír elő az európai szociális partnerekkel. A szociális partnerek a konzultáció első és második szakaszában is dönthetnek úgy, hogy egyeztetnek egymással.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS