Elővigyázatosság: egy globális influenzajárványra is felkészül Európa

2022. 07. 29., 14:27

„Ez egy valódi példa arra, hogy miként működik a gyakorlatban az európai egészségügyi unió.”

Az Európai Bizottság – Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóságán keresztül – keretszerződést írt alá a GSK gyógyszeripari vállalattal az Adjupanrix elnevezésű, pandémiás influenza elleni vakcina közös beszerzésére vonatkozóan. Olyan megállapodásról van szó, amelyet 12 tagállam és a közös beszerzésben részt vevő más országok írtak alá, és amelynek értelmében a részt vevő országok egy világméretű influenzajárvány kitörésekor szükség esetén akár 85 000 000 adag oltóanyagot vásárolhatnak.

Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős uniós biztos a következőket mondta: „Egészségügyi vészhelyzetben a felkészültség kulcsfontosságú. A Covid19 erre minden kétséget kizáróan rávilágított. A ma aláírt szerződés révén akár 85 millió adag pandémiás influenza elleni védőoltást tudunk biztosítani az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóságunkon keresztül, hogy megvédjük polgárainkat, ha a jövőben ilyen vészhelyzet alakulna ki. Ez egy valódi példa arra, hogy miként működik a gyakorlatban az európai egészségügyi unió.”

A világméretű influenzajárvány egy olyan új influenzatörzs által okozott globális járvány lenne, amellyel szemben az emberi populációban alig vagy egyáltalán nem áll fenn immunitás. Bár az influenzajárványok bekövetkeztét nehéz megjósolni, fontos, hogy felkészüljünk rájuk – hangsúlyozza az Európai Bizottság közleménye.

Közös közbeszerzési mechanizmus

Az EU közös közbeszerzési megállapodása lehetővé teszi a 36 részt vevő ország számára, hogy az egészségügyi ellenintézkedések esetében a nemzeti szintű beszerzés helyett vagy mellett közösen intézzenek beszerzéseket. A közös közbeszerzési mechanizmus célja az egyes egészségügyi ellenintézkedésekhez való méltányosabb hozzáférés biztosítása és az ellátásbiztonság javítása, valamint a részt vevő uniós országok számára kiegyensúlyozottabb árak biztosítása.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS