Az Európai Bizottság részletes vizsgálatot indított, hogy az uniós összefonódás-ellenőrzési rendelet alapján értékelje az OMV Slovenija MOL általi tervezett felvásárlását. A Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a tervezett ügylet korlátozhatja a versenyt a kiskereskedelmi üzemanyagpiacokon Szlovéniában.
„Annak biztosítása érdekében, hogy a benzinkutaknál az üzemanyagárak ne emelkedjenek mesterségesen a verseny hiánya miatt, figyelemmel kell kísérnünk a konszolidációt. Az OMV Slovenija és a MOL Szlovénia két vezető üzemanyag-forgalmazója, amelyek az ország számos területén közvetlen versenytársak. Gondosan meg kell vizsgálnunk, hogy a versenykörnyezetben a tervezett felvásárlás által kiváltott változások hatással lennének-e az árakra vagy a szolgáltatások minőségére”– nyilatkozott Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős ügyvezető alelnök.
A MOL és az OMV Slovenija a részben állami tulajdonban lévő Petrol után Szlovénia harmadik, illetve második legnagyobb üzemanyag-forgalmazója. Az OMV Slovenija felvásárlásával a MOL magas piaci részesedést szerezne az üzemanyagok kiskereskedelmi piacán, és a Petrollal együtt meghatározó piaci részesedéssel rendelkezne.
Az összes többi versenytárs jelentősen kisebb, és nem valószínű, hogy az ügyletet követően jelentős versenykényszert gyakorolna a MOL-ra vagy a Petrolra.
Ebben a szakaszban a Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az ügylet jelentősen csökkentheti a versenyt az üzemanyagok (benzin és dízel) magánszemélyek és vállalkozások részére történő kiskereskedelmi értékesítése terén Szlovéniában.
Szlovéniában az üzemanyag kiskereskedelmi értékesítésének a piacra lépés és a terjeszkedés tekintetében viszonylag súlyos akadályai vannak, például a benzinkúthálózatok létrehozásával járó költségek, szabályozási korlátok és a vonzó helyszínek szűkössége. Ráadásul rövid és középtávon nem valószínű új szereplők jelentős léptékű megjelenése az érintett piacon.
Az ügyletről 2022. május 13-án érkezett bejelentés a Bizottsághoz. A MOL úgy döntött, hogy az eredeti vizsgálat során nem nyújt be kötelezettségvállalásokat a Bizottság előzetes aggályainak eloszlatása érdekében. A Bizottságnak 2022. október 28-ig 90 munkanap áll rendelkezésére, hogy határozatot hozzon.
Európai Bizottság
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.