Az Európai Unió Tanácsa irányelvet fogadott el a távollevők között kötött pénzügyi szolgáltatási szerződésekről.
A szabályozás egyszerűbbé, a fogyasztóvédelem pedig erősebbé válik, továbbá egyenlő versenyfeltételek jönnek létre az online, telefonon vagy a távértékesítés egyéb formáinak segítségével kötött pénzügyi szolgáltatási szerződések területén – olvasható a Tanács közleményében.
„Ma hozzáigazítottuk a pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó uniós szabályokat a digitális korhoz. Innentől kezdve a fogyasztók nagyobb védelemben részesülnek az egységes piacon, amikor telefonjukról vagy számítógépükről új pénzügyi termékekhez vagy szolgáltatásokhoz férnek hozzá” – mondta Alberto Garzón Espinosa, a Tanács soros elnökségét betöltö Spanyolország fogyasztói ügyekért felelős megbízott minisztere.
A most elfogadott irányelv hatályon kívül helyezi a 2002 óta hatályos jogszabályt, és új rendelkezéseket vezet be a távollevők között kötött pénzügyi szolgáltatási szerződésekre vonatkozóan. Ezeket a fogyasztók védelmét minden kereskedelmi gyakorlatot illetően biztosító új rendelkezéseket a fogyasztók jogairól szóló irányelvhez fűzött új fejezet tartalmazza. A javaslat egyszerűsíti a jogalkotási keretet, és a fogyasztók jogairól szóló irányelv egyes cikkeit a távollevők között értékesített pénzügyi szolgáltatásokra is kiterjeszti.
Az irányelv végleges szövege:
– pontosítja az irányelv hatályát és a pénzügyi szolgáltatások tekintetében alkalmazható biztonsági háló funkciót;
– javítja az információközlésre vonatkozó szabályokat, és korszerűsíti a szerződéskötést megelőző tájékoztatási kötelezettségeket (meghagyva a tagállamok számára annak lehetőségét, hogy szigorúbb nemzeti szabályokat írjanak elő ezen a területen);
– rögzíti a fogyasztók azon jogát, hogy emberi beavatkozást kérjenek az olyan webhelyeken, amelyek automatikus információs eszközöket – például robottanácsadást vagy csevegőrobotokat – vesznek igénybe;
– megkönnyíti a távollevők között kötött szerződésektől való elállás jogának gyakorlását a szolgáltató interfészén könnyen megtalálható „elállási funkció” révén;
– kiegészítő védelmet vezet be a fogyasztók számára a sötét megoldásokkal szemben (vagyis olyan felhasználói felületekkel szemben, amelyek arra szolgálnak, hogy a felhasználókat nem tervezett dolgokra, például általuk nem keresett termékek vásárlására ösztönözze).
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.