„Az Európai Uniónak cselekednie kell”: gyors választ adott az amerikai vámokra az Európai Bizottság

2025. 03. 12., 13:20

Az Európai Unióból származó acél- és alumíniumimportra kivetett „új, indokolatlan amerikai vámok” bevezetésére válaszul gyors és arányos ellenintézkedésekről döntött az Európai Bizottság.

„Az Európa Bizottság sajnálatát fejezi ki az USA döntése miatt, mivel úgy véli, hogy ezek a vámok indokolatlanok, zavarják a transzatlanti kereskedelmet, károsak a vállalkozásokra és a fogyasztókra nézve és az árak emelkedését idézik elő” – olvasható a testület közleményében.

Az európai válaszlépés „gondosan kalibrált, kétlépcsős megközelítésen alapul”:
–április 1-jén hatályát veszti az USA-val szembeni 2018-as és 2020-as ellenintézkedések felfüggesztése (a szóban forgó intézkedések az EU acél- és alumíniumexportjának okozott 8 milliárd eurós kárt ellensúlyozzák);
– a több mint 18 milliárd euró értékű uniós exportot érintő új amerikai vámokra válaszul a Bizottság új ellenintézkedések csomagját is előterjeszti; ez a csomag a tagállamokkal és az érdekelt felekkel folytatott konzultációt követően április közepén lép hatályba.

Az uniós ellenintézkedések így összesen 26 milliárd euró értékű amerikai áruexportot érinthetnek, ami megfelel az amerikai vámok súlyának. Az EU ugyanakkor továbbra is készen áll arra, hogy az amerikai kormánnyal együttműködve tárgyalásos megoldást találjon. A fent említett intézkedések bármikor visszavonhatók, amennyiben ilyen megoldás születik – hangsúlyozza a Bizottság közleménye.

„Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatok emberek milliói számára hoztak jólétet és biztonságot és munkahelyek millióit teremtették meg az Atlanti-óceán mindkét partján. Ma [március 12. – a szerk.] reggel óta az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vetett ki az acél és az alumínium behozatalára. Mélységesen sajnáljuk ezt az intézkedést. A vámok adók, rossz hatással vannak az üzleti életre, és még rosszabb hatással a fogyasztókra. Ezek a vámok megszakítják az ellátási láncokat, bizonytalanságot okoznak, munkahelyek megszűnését s az árak emelkedését idézhetik elő, Európában és az Egyesült Államokban egyaránt. Az Európai Uniónak cselekednie kell a fogyasztók és a vállalkozások védelme érdekében. A ma meghozott ellenintézkedések erősek, de arányosak. Mivel az USA 28 milliárd dollár értékű vámot vet ki, mi 26 milliárd euró értékű ellenintézkedéssel válaszolunk” – idézi a közlemény Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 18., 22:15
A Demján Sándor Program összes támogatási eleme elindult, a 8+1 akciópont azt szolgálja, hogy direkt vagy indirekt módon segítsük a kis- és középvállalkozásokat– mondta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025. 03. 18., 08:50
A téli szezon első hónapjai új csúcsot hoztak az osztrák szállodákban, panziókban és üdülőházakban. 2024 novembere és 2025 januárja között összesen 34,16 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták az ország szálláshelyein, 6,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – tájékoztatott az osztrák statisztikai hivatal.
2025-03-19 13:10:00
Tetemes különbségek alakultak ki az év első hónapjaiban a budapesti és a fővárosi agglomeráció lakáspiacán mind az áremelkedés, mind a kereslet dinamikájában. Az ingatlanpiacok eltérő tempója miatt pedig egyre többen fedezik fel újra az agglomerációs övezetet, ahol egy budapesti lakás árából kertes házat is lehet vásárolni – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS