A képviselők szerint gyorsabb ütemben kell feltölteni a stratégiai gáztartalékot, hogy az orosz–ukrán háborús konfliktus közepette is biztosított legyen az energiaellátás.
– Biztonsági tartalékra van szükség, hogy az európai háztartások és vállalkozások az ellátás akadozása esetén se maradjanak földgáz nélkül.
– 2022. november elsejéig a gáztárolókat kapacitásuk legalább – 80 százalékáig fel kell tölteni.
– Szabotázsvédelmi intézkedések az esetleges külső beavatkozások ellen.
– A gáztároló létesítmények kritikus infrastruktúrának minősülnek.
Az uniós tagországok minisztereivel már egyeztetett, új rendeletjavaslat szerint a tagországok és az üzemeltetők 2022. november elsejéig legalább 80 százalékig, de lehetőség szerint 85 százalékig kötelesek feltölteni az európai földgáztárolókat. A következő évek folyamán a cél 90 százalékra emelkedik annak érdekében, hogy Európa az esetleges ellátási zavarok esetén is védett legyen. Az is elvárás lesz a tagországokkal szemben, hogy több forrásból szerezzék be a földgázt, és külön intézkedésekkel fokozzák az energiahatékonyságot.
A rendelet szerint a gáztároló létesítmények ezentúl kritikus infrastruktúrának minősülnek. Ezért a külső beavatkozás kockázatának kizárása érdekében üzemeltetőiknek kötelező tanúsításon kell átesniük. Kizárólag azoknak az üzemeltetőknek a tulajdonában, illetve ellenőrzése alatt maradhatnak uniós gáztároló létesítmények, amelyek megszerezték ezt a tanúsítványt.
Az Európai Bizottság augusztusig iránymutatást ad ki a tagországoknak arról, hogy hogyan tudnak közösen földgázt beszerezni. Az eljárást két vagy több tagország kezdeményezheti.
„A rendelet megoldást jelent a jelenlegi helyzetben. A Gazprom fegyverként használja az energiaellátást (...), ezért védőhálót kell felhúznunk" – mondta Jerzy Buzek (EPP, Lengyelország), a parlamenti tárgyalóküldöttséget vezető képviselő. A rendeletnek köszönhetően „többé nem lehetnek felelősek a tárolókapacitásainként olyanok, akik fegyverként használják az energiát. Emellett a közös, uniós földgázbeszerzések is elindulhatnak ” - tette hozzá.
„A nagy földgáztároló kapacitással rendelkező országoknak kötelessége lesz fogyasztásuk legalább 35 százalékának megfelelő gázt tárolni. Akiknek nincs tárolási kapacitásuk, azoknak más tagállamokkal megállapodást kell kötniük a megfelelő gázmennyiség eltárolásáról. Ez a rendelet által ösztönzött szolidaritási mechanizmus” – mondta Cristian Buşoi (EPP, Románia) jelentéstevő, az Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság elnöke.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.