Az Európai Parlament jóváhagyta a földgáztárolók tél előttre tervezett feltöltését

2022. 06. 24., 13:27

A képviselők szerint gyorsabb ütemben kell feltölteni a stratégiai gáztartalékot, hogy az orosz–ukrán háborús konfliktus közepette is biztosított legyen az energiaellátás.

– Biztonsági tartalékra van szükség, hogy az európai háztartások és vállalkozások az ellátás akadozása esetén se maradjanak földgáz nélkül.

– 2022. november elsejéig a gáztárolókat kapacitásuk legalább – 80 százalékáig fel kell tölteni.

– Szabotázsvédelmi intézkedések az esetleges külső beavatkozások ellen.

– A gáztároló létesítmények kritikus infrastruktúrának minősülnek.

Az uniós tagországok minisztereivel már egyeztetett, új rendeletjavaslat szerint a tagországok és az üzemeltetők 2022. november elsejéig legalább 80 százalékig, de lehetőség szerint 85 százalékig kötelesek feltölteni az európai földgáztárolókat. A következő évek folyamán a cél 90 százalékra emelkedik annak érdekében, hogy Európa az esetleges ellátási zavarok esetén is védett legyen. Az is elvárás lesz a tagországokkal szemben, hogy több forrásból szerezzék be a földgázt, és külön intézkedésekkel fokozzák az energiahatékonyságot.

A gáztároló létesítmények kötelező tanúsítása

A rendelet szerint a gáztároló létesítmények ezentúl kritikus infrastruktúrának minősülnek. Ezért a külső beavatkozás kockázatának kizárása érdekében üzemeltetőiknek kötelező tanúsításon kell átesniük. Kizárólag azoknak az üzemeltetőknek a tulajdonában, illetve ellenőrzése alatt maradhatnak uniós gáztároló létesítmények, amelyek megszerezték ezt a tanúsítványt.

Közös beszerzés

Az Európai Bizottság augusztusig iránymutatást ad ki a tagországoknak arról, hogy hogyan tudnak közösen földgázt beszerezni. Az eljárást két vagy több tagország kezdeményezheti.

A jelentéstevők szerint

„A rendelet megoldást jelent a jelenlegi helyzetben. A Gazprom fegyverként használja az energiaellátást (...), ezért védőhálót kell felhúznunk" – mondta Jerzy Buzek (EPP, Lengyelország), a parlamenti tárgyalóküldöttséget vezető képviselő. A rendeletnek köszönhetően „többé nem lehetnek felelősek a tárolókapacitásainként olyanok, akik fegyverként használják az energiát. Emellett a közös, uniós földgázbeszerzések is elindulhatnak ” - tette hozzá.

„A nagy földgáztároló kapacitással rendelkező országoknak kötelessége lesz fogyasztásuk legalább 35 százalékának megfelelő gázt tárolni. Akiknek nincs tárolási kapacitásuk, azoknak más tagállamokkal megállapodást kell kötniük a megfelelő gázmennyiség eltárolásáról. Ez a rendelet által ösztönzött szolidaritási mechanizmus” – mondta Cristian Buşoi (EPP, Románia) jelentéstevő, az Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság elnöke.

Európai Parlament

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS