Az EU-tagországok vezetői zárónyilatkozatot fogadtak el az energiaárak kezelésére

2021. 10. 22., 09:15

Az uniós tagországok vezetői zárónyilatkozatot fogadtak el a megemelkedett energiaárak kezelésére vonatkozóan, a koronavírus-járvány európai helyzetéről és az uniós klímavédelmi célkitűzésekről – közölte Barend Leyts, az Európai Tanács elnökének szóvivője Twitter-üzenetében péntek hajnalban, a kétnapos uniós csúcs első munkanapját követően.

Az uniós tagállamok állam- illetve kormányfői brüsszeli csúcstalálkozójukon elfogadott zárónyilatkozatukban közölték: az Európai Bizottság október közepén bemutatott, a megemelkedett energiaárak okozta rendkívüli helyzet kezelését célzó intézkedéscsomagja hasznos elemeket tartalmaz úgy rövid, mint hosszú távon.

Leszögezték, a tagállamoknak és az uniós bizottságnak sürgősen, a lehető legjobban ki kell használniuk az eszköztár kínálta lehetőségeket a magas energiaárak hatásainak rövidtávú kezelésére, a leginkább rászoruló fogyasztók megsegítése és az európai vállalatok támogatása céljából.

A tagállami vezetők felkérték az Európai Bizottságot, vizsgálja meg, hogyan működnek az unió gáz- és villamosenergia-piacai, és vizsgálja meg az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerével kapcsolatos spekulatív tevékenységeket, melyek során a vállalatok engedélyeket szereznek az üvegházhatású gázok kibocsátásának ellensúlyozására az európai értékpapírok segítségével.

Felkérték az Európai Bizottságot és a Tanácsot, hogy mihamarabb mérlegeljék az intézkedéseket, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a háztartások és a vállalatok megfizethető áron jussanak hozzá az energiához, ellenállóbbá tegyék az EU energiarendszerét, és hozzájáruljanak a klímasemlegesség elérését célzó biztonságos átmenethez. A vezetők továbbá felkérték az Európai Beruházási Bankot: vizsgálja meg, miként tudná felgyorsítani a zöld átmenetet segítő beruházásokat.

A koronavírus-járvány európai helyzetével kapcsolatban közölték, hogy a beoltottak számának növelése érdekében fokozni kell az oltási kedvet és az oltóanyagokkal kapcsolatos félretájékoztatás elleni küzdelmet, különösen a közösségi média platformjain. Figyelni kell a lehetséges új vírusváltozatok megjelenésére és elterjedésére, illetve a válság tapasztalatai alapján erősíteni kell az EU ellenálló képességét és felkészültségét is. A jövőbeni egészségügyi vészhelyzetek megelőzése és az azokra való reagálás biztosítása érdekében az egészségügyi unió jogalkotási csomagjáról szóló tárgyalások lezárására van szükség.

A tagállami vezetők megbeszélést folytattak a klímavédelmi célkitűzésekről is a novemberben Glasgow-ban, az ENSZ szervezésében tervezett klímakonferenciát megelőzően. Leszögezték, a klímasemlegesség biztosítását célzó intézkedéseket erősíti kell, összhangban a Párizsi Megállapodással, miszerint a Föld átlaghőmérsékletének emelkedését 2 Celsius-fok alatt kell tartani, illetve törekedni kell az 1,5 Celsius-fok alatti emelkedés elérésére. Az Európai Tanács emlékeztetett, hogy az EU-nak és a tagállamoknak folytatniuk kell az éghajlatváltozás elleni finanszírozásuk növelését.

MTI/Gebauer Szabolcs, Brüsszel

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS