A legjobb uniós finanszírozású projektek 2022-ben

A legjobb uniós finanszírozású projektek 2022-ben
2022. 11. 18., 10:17

„A nyertesek megmutatták, hogy az uniós finanszírozású projektek milyen sokrétűek, átfogóak és innovatívak a munkahelyteremtés és a polgárok életminőségének javítása terén.”

Az Európai Bizottság kihirdette a kohéziós politika terén az EU legjobb projektjeit elismerő REGIOSTARS-díj 2022-es nyerteseit. A díj 15. évfordulójának megünneplésére 15 projektet jelöltek ki a korábbi díjak döntősei és nyertesei közül. Rövid dokumentumfilmek is készültek, amelyek bemutatják, miként alakultak a projektek a díjra való jelölésük óta.

Nyilvános szavazást követően Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos a portugáliai Evorában tartott ünnepségen adta át a díjakat a nyerteseknek. „Szívből gratulálok az idei REGIOSTARS díj nyerteseinek! 2022-ben ünnepeljük e fontos verseny 15. évfordulóját. A nyertesek az elmúlt 15 évben inspiráló bevált gyakorlatokkal szolgáltak, és megmutatták, hogy az uniós finanszírozású projektek milyen sokrétűek, átfogóak és innovatívak a munkahelyteremtés és a polgárok életminőségének javítása terén. Ezek olyan bevált gyakorlatok, amelyeket továbbra is támogatni és ösztönözni fogunk” – mondta a biztos.

Az első helyen a máltai Cittadella Gozo „rehabilitációs és helyreállítási” projektje végzett. A projekt helyreállította és rehabilitálta az ősi és erődített város falain található belső éptíményeket. Az új látogatóközpontnak és a jobb megközelíthetőségnek köszönhetően ez a figyelemreméltó látnivaló minden eddiginél több turistát vonz majd, teljes mértékben kiaknázva a benne rejlő lehetőségeket. 

A második helyet az e-iskolákkal kapcsolatos kísérleti projekt nyerte el. Ez a projekt 151 horvátországi általános és középiskola számára biztosított IKT-berendezéseket és digitális oktatási eszközöket. Az ország iskoláinak 10 százalékát segítette abban, hogy növeljék a kompetenciájukat az IKT tanítási és tanulási célú használatában. A tanárok és az iskolaigazgatók folyamatos támogatását és képzését is magában foglaló átfogó megközelítés segített biztosítani a projekt hosszú távú fenntarthatóságát.

A harmadik helyet a „PICSA andalúziai fenntartható építési program” kapta. Ez a projekt hozzájárult a spanyolországi Andalúzia épületállományának megújulásához azáltal, hogy a meglévő épületekben energiamegtakarítást és fokozott megújulóenergia-használatot vezetett be. A projekt a helyi építőipari vállalatok versenyképességének javítását és az alacsony jövedelmű családok energiaszegénységének csökkentését is támogatta.

REGIOSTARS

A Bizottság 2008 óta minden évben meghirdeti a REGIOSTARS-versenyt. A díj az olyan uniós finanszírozású kohéziós politikai projektek európai kiválósági védjegyévé vált, amely innovatív és inkluzív módon járul hozzá a régiók fejlesztéséhez. Arra ösztönözte a régiókat, hogy egyre hatásosabb uniós kohéziós politikát valósítsanak meg.

Minden évben több száz projekt versenyez öt kategóriában és egy adott témában minden versenyen. A közönségdíjat a polgárok szavazhatják meg a döntősök közül kiválasztva a számukra legkedvesebb projektet.

2023-tól kezdődően a kategóriák a 2021–2027-es programozási időszak szakpolitikai célkitűzéseihez fognak kapcsolódni. Emellett a kiválasztási folyamatra két lépésben kerül sor, és a döntőbe jutott jelöltek az éves Régiók Európai Hete során egy zsűri előtt vesznek részt egy utolsó megmérettetésen. A díjátadó ünnepségeket a tagállamokban rotációs rendszerben tartják. A 2023-as év házigazdája a csehországi Ostrava városa lesz.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS