Szocho nélkül is teljesült már a kormány négyéves állampapírterve

2023. 06. 08., 10:41

Április végére átlépte a magyar háztartások állampapírban lévő vagyona a 11 ezer milliárd forintot. Az év második felében pedig még inkább az állampapíroknak fog lejteni a pálya a megtakarítási piacon a szocho-fizetés kiterjesztése miatt – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Áprilisban istovább nőtt a háztartások értékpapírokban lévő vagyona. A hónap végén már 19 377 milliárd forintot tartottak a kisbefektetők értékpapírban, a csökkenő betétállományból egyre több megy át értékpapírokba, és a friss megtakarítások zöme is értékpapírszámlákon landol a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Az idén 367 milliárd forint távozott a bankbetétekből négy hónap alatt, eközben 1855 milliárd forint friss pénz ment az értékpapírokba.

A tendencia legnagyobb nyertese egyelőre a magyar állam, az állampapírpiacra 1065 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás áramlott április végéig. A legnépszerűbb állampapír az inflációt követő kamatozású Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) lett, amelynek állománya az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapja szerint már 5600 milliárd forint fölött van. Ez azt jelenti, hogy a lakosság kezében lévő állampapírok mintegy fele lehet PMÁP.

Biztosan teljesült a négyéves terv

További jó hír az állam számára, hogy teljesült a 2019-ben kitűzött cél, miszerint 2023-ra a háztartások állampapír-állománya az akkori 6 ezer milliárd forintos szintről 11 ezer milliárd forintra hízzon. Április végére ugyanis 11 175 milliárd forint fölött járt már ez a mutató, amely vélhetően májusban még tovább emelkedett.

Az év második felében pedig még népszerűbbek lehetnek az állampapírok a lakosság körében, hiszen új befektetések esetén júliustól jóformán minden, állampapírokkal versengő megtakarítási forma hozamát és kamatát 13 százalékos szocho is sújtja a 15 százalékos kamatadó mellett 13 százalékos szocho is sújtja. Az új teher a június végéig már meglévő megtakarításokat nem érinti, de a friss befektetésekre kivetik.

A most publikált adatok szerint jelzálogleveleket továbbra sem vesznek a kisbefektetők, a banki kötvények állománya viszont valamelyest még áprilisban is nőtt. Mintegy 13 milliárd forint friss pénz került hitelintézeti kötvényekbe, így a lakosságnál már csaknem 330 milliárd forintnyi banki hitelpapír van. Ebből 140 milliárd devizás kötvény, mivel a bankok közül több is kínált eurós és dolláros hitelpapírokat is az ügyfeleknek vonzó kamatozással.

A vállalati kötvénypiacon a lakosság egyre kisebb szerepet vállal. Április végére mindössze 18,3 milliárd forintjuk maradt vállalati kötvényben, miután csaknem 14 milliárd forintnyi hitelpapírjuk lejárt. Ezek vélhetően a Mol április 28-án lejárt eurós kötvényei lehettek.

Az alapokba is dől a pénz

A tőkebeáramlás nyertesei voltak az idén a befektetési alapok is. Ezekbe a konstrukciókba négy hónap alatt több mint 600 milliárd forintnyi friss lakossági pénz került. A háztartásoknál lévő befektetési jegyek állománya ennek köszönhetően a hónap végére átlépte a 6600 milliárd forintos határt, és új történelmi rekordot döntött. A kisbefektetők még ebben a hónapban vásárolhatnak szocho-mentesen befektetési jegyeket, ezt követően már csak az ingatlanalapok befektetési jegyei mentesülnek az új közteher alól. Júliustól új vásárlások esetén a későbbi hozamból már fizetni kell szochót is - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.

A háztartások részvényállománya is történelmi rekordon állt április végén, meghaladta az 1244 milliárd forintot. 14 milliárd forintért vásároltak a kisbefektetők részvényt a negyedik hónapban, ebből több mint 12 milliárd forintot banki részvényekre - vélhetően főleg OTP-re - költöttek. Bankpapírokban a legfrissebb adatok szerint csaknem 640 milliárd forintjuk van a magyar háztartásoknak, vagyis a teljes részvényállományuk nagyjából fele OTP lehet. Az április jó hónap volt a részvényeseknek, a bankpapírokon csaknem 20 milliárd, az összes hazai részvényen pedig 30 milliárd forintot kerestek.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS