Két piaci szereplő által kínált, öt különböző lakástakarékpénztári konstrukcióból választhatnak az otthonteremtést tervező ügyfelek március 1-től. Az elérhető megtakarítási termékek bár alapjaiban megegyeznek, mégsem egyszerű közülük a választás. A Credipass pénzügyi szakértői összeszedték a legfontosabb különbségeket.
Újraindította lakástakarékpénztári szolgáltatását március 1-től az OTP Lakástakarék, így a Fundamenta által kínált háromfajta lakáscélú megtakarítás mellett további kettő módozat közül választhatnak a lakásvásárlást tervező ügyfelek. Első pillantásra úgy tűnhet, hogy minimális a különbség az öt elérhető típus között, azonban a takarékoskodók igényeinek és hosszú távú céljainak függvényében változhat, hogy melyik konstrukcióra éri meg jobban szerződni.
„Azért is jó hír, hogy újra elérhető ez a lehetőség, mivel a lakástakarékpénztár az öngondoskodás egyik alappillérének tekinthető, amellyel napról napra közelebb kerülhetünk álmaink otthonához. A jelenlegi konstrukcióknak köszönhetően pedig, már akár havi 10 ezer forintos összeg ráfordítása esetén rendszeresen és módszeresen takarékoskodhatunk – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője. Az ügyfelek egyedi igényei, lehetőségei és távoli céljai meglehetősen különbözőek lehetnek. Van, aki a gyermekének szeretne kiindulási alapot adni a későbbi otthonteremtéshez, van, aki a meglévő, magas kamatozású hitelét szeretné kedvezőbbre váltani, elő- vagy végtörleszteni, de azok számára is létezik megoldás, akik a megtakarított összeg hozamának nagyságát tekintik fő szempontnak. A piacon elérhető termékek közötti különbségek értelmezésében és a végső döntéshozásban mindenképp tanácsos segítséget kérni a témában jártas pénzügyi szakértőktől.”
Az elérhető, kifejezetten lakáscélú megtakarítási formák közös jellemzője, hogy a választott takarékoskodási idő végén kedvező és a teljes futamidő alatt végig fix kamatozású lakáshitel is igényelhető mellé, amellyel kiegészítve elérhető cél az otthonteremtés, de akár egy nagyobb korszerűsítési munkába is belefoghat a tulajdonos. Az elérhető kamat a lakástakarékot nyújtó intézménytől, a megtakarítás futamidejétől és a választott termékmódozattól is függ, a jelenlegi piaci környezetben igen kedvező, 3,9–7,9 százalék közötti kamatszint befolyásolhatja a termékek között vacillálók döntését. Akár lakásvásárláshoz, akár meglévő hitel kiváltásához pénztárcabarát lakáshitelre pályázók körében a Fundamenta kínálatából érdemes válogatni, hiszen itt érhetőek el a legalacsonyabb hitelkamatok (3,9–5,5 százalék).
A Fundamenta ugyanakkor a kedvezőbb hitelkamatok mellett rugalmasabb konstrukciókat is kínál, hiszen az OTP-vel ellentétben nem csak 4 vagy 8 éves futamidejű megtakarításra lehet szerződni, így azokat az ügyfeleket is meg tudja szólítani, akik a meglévő hitelük kamatperiódus-fordulójához igazítanák az LTP-ben összegyűlt megtakarítás kifizetését és így csökkentenék lakáshitelük terheit.
Számottevő különbség jelentkezik azonban a termékek között az elérhető hozam tekintetében. A befizetésekre szóló betéti kamat mértéke megegyező (0,1 százalék), ugyanakkor a szolgáltatók által kínált prémium vagy bónusz 5–30 százalékig terjedhet. Ha a spórolás célja, a rövid idő alatt elérhető minél magasabb hozam, akkor az OTP megoldásai között érdemes válogatni, hiszen megtakarítási oldalról duplán kedvezőbb, mint a Fundamenta által kínált változatok. A Fundamentánál 5 év megtakarítás 5 százalékos kamatbónuszt ér, míg az OTP a negyedik év végével 10 százalék prémiumot fizet, tehát rövid távon, ha nincs szükség hitelfelvételre, akkor az OTP a nyerő.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Az idei első és a valaha mért legmagasabb bruttó rendszerterhelést regisztrálta a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. 2025. január 15-én.